Jak zachować się, gdy zwalniają cię z pracy?

Tuż przed końcem dnia pracy kadrowa lub szef zapraszają cię do siebie. Po krótkiej chwili konsternacji już wiesz, czemu zostałeś wezwany. Dostajesz wypowiedzenie umowy o pracę. Choć takie sytuacje się zdarzają i słyszymy o nich często, nie jest łatwo być na pozycji zwalnianego pracownika. Jak się wówczas zachować?

  • Opanowanie
  • Kontrola sytuacji
1

Zachowaj zimną krew. Będzie to potrzebne do uniknięcia błędów i kontrolowania sytuacji. Emocje odłóż na później.


2

Skup się na tym, co się dzieje. Uważnie czytaj podane ci do podpisu dokumenty. Sprawdź, czy zgadzają się ze stanem faktycznym i obowiązującym prawem.


3

Spytaj o przyczynę zwolnienia. Nawet jeśli się domyślasz, masz prawo usłyszeć przynajmniej oficjalną wersję z ust pracodawcy. Być może dowiesz się czegoś, czego nie byłeś świadom, a co uzupełni ci obraz sytuacji.


4

Nie przerażaj się, jeśli dostaniesz wypowiedzenie z jednoczesnym zwolnieniem z obowiązku świadczenia pracy. Jest to praktyka stosowana powszechnie, a ty masz dodatkowy czas wolny, który możesz poświęcić na szukanie nowej posady. Za czas do końca trwania umowy należy ci się wypłata, nawet jeśli w okresie wypowiedzenia z woli pracodawcy nie będziesz przychodził do pracy.


5

Sprawdź, czy ostateczne rozliczenie zawiera kwotę za czas niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego.


6

Warto, abyś zadbał o pozytywny wizerunek u kolejnego pracodawcy. Poproś zwalniającego cię pracodawcę o wystawienie referencji (jeśli jest to możliwe).


7

Uwagi i spostrzeżenia

  • Z pracodawcą lepiej rozstać się w porozumieniu, ponieważ w przyszłości możesz jeszcze spotkać opuszczaną firmą czy związanymi z nią ludźmi.

  • Pomyśl o zarejestrowaniu się w Urzędzie Pracy. Zapewni ci to ciągłość ubezpieczenia oraz stworzy szansę na otrzymanie drobnej kwoty zasiłku (o ile w ciągu ostatniego półrocza nie zwolniłeś się z pracy na własny wniosek bądź na mocy porozumienia stron).


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 15.09.2009

Komentarze

warto wiedzieć

Ostatnio zmieniony: 2013-02-27 20:14:13

Mówić mogą co chcą. Ważne jest to co na piśmie (na świadectwie pracy)

Ostatnio zmieniony: 2011-03-16 01:24:08

Ciekawa porada .Zimna krew to podstawa

Ostatnio zmieniony: 2011-02-18 10:29:40

Dobra porada - ale raczej dla ludzi których zwalnia się z pracy na etacie - zwłaszcza w kroku 4.

Ostatnio zmieniony: 2010-12-20 23:45:29

Jeżeli już straciłeś pracę, to przeczytaj mój artykuł:

http://www.zaradni.pl/porada/3163,jak_napisac_list_motywacyjny

Mam nadzieję, że pomoże Ci w poszukiwaniu nowej :-) Pozdrawiam!

Ostatnio zmieniony: 2010-11-15 20:14:57

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj