Jak się zmotywować - część 3?
To trzecia i ostatnia część porady, w której przedstawiam niesamowicie skuteczne sposoby na ruszenie się z miejsca i wzięcie się do roboty.
8. Tablica motywacyjna.
Tablica motywacyjna to tablica korkowa lub magnetyczna, na która ma cię motywować do działania, ilekroć na nią spojrzysz. Mogą się na niej znaleźć:
• Cel – bo zawsze warto mieć go przed oczami. Jest najważniejszym elementem tablicy.
• Plan – jeśli jest długi, możesz zamieścić streszczenie
• Motywujące zdjęcia lub rysunki - przedstawiające sytuacje, w których znajdziesz się gdy osiągniesz swój cel.
• Cytaty sukcesu – możesz znaleźć je np. na wikipedii.
Twoją tablicą motywacyjną może być też twój pulpit. Wystarczy ci umiejętność obsługi Painta, by stworzyć prostą kompozycję.
Pamiętaj, by nie przesadzać z ilością rysunków zdjęć i cytatów. Tablica ma jasno przekazywać najważniejsze informacje i przypominać ci twój cel, a nie świecić jak choinka.
9. Muzyka, książki i filmy.
Każdy z nas słucha muzyki. Jedni lubią muzykę klasyczną, inni lubią rock, a jeszcze inni wybiorą metal. Na pewno znasz jakieś kawałki, które pobudzają cię do działania i po ich przesłuchaniu aż rwiesz się do pracy. Ja na przykład bardzo lubię Toxicity (System of a down) i Shadow of my life (The Rasmus).
Możesz wykorzystać to do zmotywowania się, gdy nic ci się nie chce.
Podobnie możesz wykorzystać też filmy, czy książki.
10. Kotwica
Iwan Pawłow – rosyjski naukowiec (laureat nagrody Nobla z medycyny) przeprowadzał kiedyś doświadczenie, w którym zauważył, że pies wydziela ślinę podczas jedzenia. Podczas dawania psu posiłku dzwonił dzwonkiem. Po kilku takich próbach zauważył, że pies ślini się na sam dźwięk dzwonka. Umysł psa skojarzył dzwonek z jedzeniem, więc zaczął wydzielać ślinę, oczekując na posiłek.
Pies zakotwiczył dźwięk dzwonka z jedzeniem. Ty możesz zrobić tak samo. Gdy znajdziesz się w stanie wyjątkowo silnej motywacji, połącz z nią coś charakterystycznego. Może być to jakiś symbol, słowo wypowiedziane w określony sposób lub dotknięcie określonej części ciała w charakterystyczny sposób. Może być to też muzyka, o której wspominałem w poprzedniej technice.
Powtórz zakotwiczanie kilka razy, by wzmocnić intensywność kotwicy. Następnym razem, gdy będziesz czuł się nieszczególnie chętny do pracy powtórz kotwicę. Aby wzmocnić efekt, wyobraź sobie, że znajdujesz się w tej samej sytuacji, w której tworzyłeś kotwice.
Pamiętaj, że po pewnym czasie kotwica może zanikać. Wtedy powtórz proces zakotwiczania jeszcze raz.
Technika #11. Zadawaj odpowiednie pytania.
Gdy nie jesteś pewny sukcesu, pojawiają się wątpliwości. Na przykład:
• Nie mam już siły.
• Mam tego dość. Tyle wysiłku, a do sukcesu jeszcze daleko.
• Nie powiedzie mi się.
• Nie osiągnę swojego celu.
• Jestem do niczego.
Często też przybierają one formę pytań, na przykład:
• Czy mi się uda?
• Czy to ma sens?
• Czy dotrwam do końca?
Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale od tego, jakie pytania zadajesz zależy bardzo wiele. Nieodpowiednie pytania mogą cię ograniczać. Odpowiednio zadane pytanie może odwrócić całą sytuację, w której się znajdujesz do góry nogami.
Zastąp pytania zamknięte otwartymi. Pytania, na które możesz odpowiedzieć tak lub nie ograniczają twoje myślenie, prawda?
Na każde pytanie, jaki pojawi się w naszym umyśle, po jakimś czasie, bardziej lub mniej świadomie, znajdujemy odpowiedź.
W pytaniach zamkniętych mamy tylko dwie możliwości – tak i nie. Jeżeli w twojej głowie pojawi się najmniejsza wątpliwość, to twoją odpowiedzią będzie NIE.
Zdolność umysłu do znajdowania odpowiedzi możesz wykorzystać przy pytaniach otwartych. Twój umysł prędzej, czy później odnajdzie odpowiedź. Zamiast pytać - „Czy mi się uda?”, zapytaj, – „Co mogę zrobić, żeby mi się udało?”. Twój mózg znajdzie odpowiedzi, jakie wcześniej nawet nie przychodziły ci do głowy.
Poniższe przykłady pokazują jak powinny wyglądać twoje pytania:
Czy mi się uda? Co mogę zrobić, żeby mi się udało?
Czy osiągnę sukces? Jak mogę osiągnąć sukces?
Czy wytrwam do końca? Jak mogę wzmocnić swoją wytrwałość?
Czy to ma sens? Co mogę zrobić, by to miało sens?
Zadaniem pytań otwartych jest rozwianie twoich wątpliwości w osiągnięcie sukcesu.
Kolejnym przykładem zastosowania pytań są presupozycje. Jeśli interesujesz się NLP, to prawdopodobnie o nich słyszałeś. Przykładem presupozycji jest następujące pytanie:
Jak łatwo i szybko osiągnę sukces?
Aby twój umysł mógł odnaleźć odpowiedź jak szybko i jak łatwo, musi najpierw zaakceptować słowa „osiągnę sukces”. Umysł wie, że osiągniesz sukces, tylko jeszcze nie wie jak szybkie i łatwe to będzie.
Kolejne przykłady presupozycji:
Czy uświadomiłeś już sobie jak bardzo pragniesz sukcesu?
Co zrobisz, gdy zrealizujesz swój cel?
Czy zauważyłeś już jak stopniowo przybliżasz się do sukcesu?
Napijesz się kawy, czy herbaty?
Chcesz małe, czy duże frytki?
Czy spostrzegłeś, jak czytając kolejne strony tego ebooka coraz bardziej wzmacniasz wiarę w swój sukces?
Czy wiesz już, kiedy wybierzesz się w podróż dookoła świata?
Czy w pełni zdajesz sobie sprawę tego jak blisko celu się znajdujesz?
Presupozycje w sprytny sposób „przemycają” do naszego umysłu motywujące nas treści.
Stwórz listę kilku – kilkunastu pytań, które będziesz codziennie sobie zadawał, by uświadamiać sobie jak zmierzasz do sukcesu. Niech znajdą się wśród nich pytania otwarte, które rozwiewają twoje wątpliwości, jak i presupozycje, które wzmacniają twoją wiarę w sukces. Możesz powiesić je na swojej tablicy motywacyjnej.
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-01-20 14:57:20
Ostatnio zmieniony: 2012-05-18 12:34:11
Ostatnio zmieniony: 2011-09-20 22:01:22
Dodaj komentarz