Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej, pytania na rozmowie?
Rozmowa rekrutacyjna na osoby poszukującej pracę to nie mały stres… O co mogą mnie zapytać? Jaka odpowiedź jest najwłaściwsza? Na rozmowie rekrutacyjnej możesz spodziewać się pytań zarówno o wykształcenie jak i o swoje zachowania, przygotowując się do rozmowy przeczytaj raz jeszcze wymagania stawiane na danym stanowisku o nie może zapytać Cie rekruter, niby to oczywiste a często właśnie te pytania stanowią największy problem. Jednym z rodzajów pytań, mogą być pytania behawioralne, czyli pytania o Twoje zachowania z przeszłości.
Po pierwsze zastanów się dlaczego chcesz pracować na tym stanowisku przykład: „Dlaczego jest Pan/Pani zdecydował/a się kandydować właśnie na to stanowisko? ” . Przypomnij sobie w jakiej organizacji pracowałeś ostatnio, czym się zajmowałeś, przykład: „Proszę opowiedzieć o firmie, w której ostatnio Pan/Pani pracował/a”, „Czym się Pan/Pani zajmowała na danym stanowisku? W jakim zespole Pani/ Pani pracował/a? „
Zastanów się, jakie zadania wykonywałeś ostatnio. Jakie wykonujesz chętnie, jakie mniej chętnie, które zadania zakończyły się sukcesem, a które porażką i dlaczego? Przykład:” Proszę przypomnieć sobie zadanie, które wymagało od Pani/Pana szczególnego zaangażowania , jakie to było zadanie?” W jaki sposób poradził Pan/Pani sobie z tym zadaniem? Co było szczególnie trudnego? „ Czy pojawiały się jakieś trudności, jeśli tak to jakie? Jak sobie Pan/Pani z nimi radziła?”.
Pytanie, które często pojawia się na rozmowach rekrutacyjnych to pytanie o efekty Twojej pracy, zastanów się nad tym!
Odpowiadając na pytania o rzeczy, które się zdarzyły zawsze mów prawdę, kłamstwa i „przekoloryzowane” historie mogą szybko wyjść na jaw w kolejnych pytaniach o konkretne podjęte kroki czy o to ile osób było w zespole, dlaczego zadania zostały podzielone tak a nie inaczej. Mówiąc o prawdziwych zdarzeniach, w których brałeś udział skup się na przypomnieniu sobie szczegółów a ominiesz stres związany z przypominaniem sobie, co powiedziałeś i co powiedzieć, aby dalsza część Twojej wypowiedzi była spójna do końca.
Przygotowując się na rozmowę warto też zastanowić się nad takimi elementami jak:
Jakie są moje sukcesy? Jak chciałbym aby wyglądała moja kariera zawodowa za 3-5 lat? Jakie rzeczy lubię wykonywać na obecnym stanowisku pracy a jakie wykonuję z mniejszą chęcią?
Przed rozmową zastanów się jakie są Twoje oczekiwania finansowe, nie musi być to dokładna kwota, ważne abyś umiał/a podać przedział. Dowiedz się lub upewnij (jeśli obecnie pracujesz) od kiedy jesteś dyspozycyjny/a.
Warto też zastanowić się nad pytaniami do osoby rekrutującej, poświęć chwilę na to, zastanów się co chciałbyś wiedzieć przychodząc do nowej organizacji/zespołu? Jakie elementy są ważne czy np.: opieka medyczna, pakiety socjalne, czy są przewidziane premie na tym stanowisku, jak liczny jest zespół itp. ..
Pamiętaj też, że nie ma ani dobrych ani złych odpowiedzi, pewne zachowania są po prostu bardziej cenione w danej organizacji inne mniej. Zatem warto przed rozmową poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z wartościami firmy, jej strategią, prowadzonymi kampaniami itp. Takie informacje możesz odnaleźć zazwyczaj na stronie internetowej firmy, jeśli taka funkcjonuje .
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-04-20 18:00:23
Ostatnio zmieniony: 2013-04-05 14:03:31
Dodaj komentarz