Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej, pytania na rozmowie?

Rozmowa rekrutacyjna na osoby poszukującej pracę to nie mały stres… O co mogą mnie zapytać? Jaka odpowiedź jest najwłaściwsza? Na rozmowie rekrutacyjnej możesz spodziewać się pytań zarówno o wykształcenie jak i o swoje zachowania, przygotowując się do rozmowy przeczytaj raz jeszcze wymagania stawiane na danym stanowisku o nie może zapytać Cie rekruter, niby to oczywiste a często właśnie te pytania stanowią największy problem. Jednym z rodzajów pytań, mogą być pytania behawioralne, czyli pytania o Twoje zachowania z przeszłości.

1

Po pierwsze zastanów się dlaczego chcesz pracować na tym stanowisku przykład: „Dlaczego jest Pan/Pani zdecydował/a się kandydować właśnie na to stanowisko? ” . Przypomnij sobie w jakiej organizacji pracowałeś ostatnio, czym się zajmowałeś, przykład: „Proszę opowiedzieć o firmie, w której ostatnio Pan/Pani pracował/a”, „Czym się Pan/Pani zajmowała na danym stanowisku? W jakim zespole Pani/ Pani pracował/a? „


2

Zastanów się, jakie zadania wykonywałeś ostatnio. Jakie wykonujesz chętnie, jakie mniej chętnie, które zadania zakończyły się sukcesem, a które porażką i dlaczego? Przykład:” Proszę przypomnieć sobie zadanie, które wymagało od Pani/Pana szczególnego zaangażowania , jakie to było zadanie?” W jaki sposób poradził Pan/Pani sobie z tym zadaniem? Co było szczególnie trudnego? „ Czy pojawiały się jakieś trudności, jeśli tak to jakie? Jak sobie Pan/Pani z nimi radziła?”.
Pytanie, które często pojawia się na rozmowach rekrutacyjnych to pytanie o efekty Twojej pracy, zastanów się nad tym!
Odpowiadając na pytania o rzeczy, które się zdarzyły zawsze mów prawdę, kłamstwa i „przekoloryzowane” historie mogą szybko wyjść na jaw w kolejnych pytaniach o konkretne podjęte kroki czy o to ile osób było w zespole, dlaczego zadania zostały podzielone tak a nie inaczej. Mówiąc o prawdziwych zdarzeniach, w których brałeś udział skup się na przypomnieniu sobie szczegółów a ominiesz stres związany z przypominaniem sobie, co powiedziałeś i co powiedzieć, aby dalsza część Twojej wypowiedzi była spójna do końca.
Przygotowując się na rozmowę warto też zastanowić się nad takimi elementami jak:
Jakie są moje sukcesy? Jak chciałbym aby wyglądała moja kariera zawodowa za 3-5 lat? Jakie rzeczy lubię wykonywać na obecnym stanowisku pracy a jakie wykonuję z mniejszą chęcią?

Przed rozmową zastanów się jakie są Twoje oczekiwania finansowe, nie musi być to dokładna kwota, ważne abyś umiał/a podać przedział. Dowiedz się lub upewnij (jeśli obecnie pracujesz) od kiedy jesteś dyspozycyjny/a.
Warto też zastanowić się nad pytaniami do osoby rekrutującej, poświęć chwilę na to, zastanów się co chciałbyś wiedzieć przychodząc do nowej organizacji/zespołu? Jakie elementy są ważne czy np.: opieka medyczna, pakiety socjalne, czy są przewidziane premie na tym stanowisku, jak liczny jest zespół itp. ..


3

Pamiętaj też, że nie ma ani dobrych ani złych odpowiedzi, pewne zachowania są po prostu bardziej cenione w danej organizacji inne mniej. Zatem warto przed rozmową poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z wartościami firmy, jej strategią, prowadzonymi kampaniami itp. Takie informacje możesz odnaleźć zazwyczaj na stronie internetowej firmy, jeśli taka funkcjonuje .


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 16.03.2013

Komentarze

Z pozoru porada wydaje się banalna ale nic podobnego! W stresie przed rozmową kwalifikacyjną zapomina się o niektórych oczywistych rzeczach a taka porada pomoże przygotować się należycie.

Ostatnio zmieniony: 2013-04-20 18:00:23

Przygotowanie sobie gotowych pytań i odpowiedzi, oraz zapoznanie się z charakterystyką firmy to ciekawy pomysł ;)

Ostatnio zmieniony: 2013-04-05 14:03:31

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj