Jak planować swoją karierę podczas trwania studiów cz.2?
Młody człowiek, chcący dalej kontynuować naukę, staje przed dylematem, w jaki sposób zdobyć pieniądze na opłacenie swojej nauki. Zaczynają się pierwsze próby usamodzielnienia się i poszukiwanie dorywczej pracy, która kształtuje osobowość, wiarę w to, co robi się i pewność, że spełnia się wymagania pracodawcy.
Następuje konfrontacja tego, co młody człowiek zdobył ucząc się na studiach, z brutalną praktyką. Przed nim pierwsze decyzje, które mogą zaważyć na dalszej karierze. Szlifowanie umiejętności i zdobywanie kolejnych doświadczeń to elementy niezbędne, by móc powiedzieć, że coś się potrafi.
Prace dorywcze to często takie zajęcia, które w ogóle nie są związane z wyborem studiów, lecz jedynie dające przysłowiowe ”parę groszy” na kieszonkowe. Nie ma mowy o większych zarobkach.
Jednak i taka praca nie hańbi. Od czegoś przecież należy zacząć. Od razu nikt nie ma ogromnej fortuny. Na to pracuje się latami i to z wielkimi nieraz wyrzeczeniami. W czasie tego rodzaju pracy młody student uczy się i pilnie obserwuje starszych doświadczeniem swoich kolegów. Koduje i przyswaja to, co może mu być pomocne w przyszłej, prawdziwej pracy. Bacznie przygląda się, jak zachować się w trudnych sytuacjach. Już na tym poziomie zaczyna doceniać wartość pieniądza.
Pojawia się planowanie swojego budżetu i jego kalkulacja. Młody człowiek poznaje, co to wysiłek i czas, który musi poświęcić na zarobienie, by móc pójść z przyjaciółmi do kina albo opłacić wyjazd pod namiot.
Zadbanie o swoją karierę jest ważnym elementem w życiu młodych ludzi, dlatego na studiach stwarza się możliwości, aby w sposób kompetentny zdobywać wiedzę przez aktywność w organizacjach studenckich, samorządach, radzie uczelni, w organizacjach typu AIESEC, na wyjazdach integracyjnych oraz szkoleniach.
Głównym zadaniem tych spotkań jest przekazanie wiedzy, która pozwoli na jej przyswojenie i zdobycie doświadczenia. Wszystko zmierza do przełamania bariery psychicznej przy podejmowaniu pracy. Celem jest również uwierzenie w siebie i daje to możliwość podjęcia najbardziej optymalnej decyzji.
Aktywność studencka kształci cechy, które poszukują pracodawcy na rynku pracy. W tej organizacji można nauczyć się odporności na stres, zaangażowania i szanowania swojej pracy. Nieraz młody człowiek znajdzie się w sytuacji, w której musi podjąć decyzję w zmieniających się warunkach oraz musi nauczyć się prawidłowych kontaktów interpersonalnych.
W ramach studiów proponowane są różne formy kształcenia się i podnoszenia kwalifikacji pod kątem przyszłej pracy. Studia dają szansę na praktyki w międzynarodowych koncernach. Praktyki studenckie pozwalają na wyłonienie najbardziej utalentowanych studentów. W zamian za bardzo dobre wyniki w nauce, uczelnia może zwolnić z opłat za studia. Organizowane są też spotkania biznesowe z ludźmi sukcesu i świata polityki oraz finansów.

Kolejnym sposobem na zdobycie praktycznej wiedzy jest zapraszanie przez uczelnię firm consultingowych, które dysponują tysiącami ofert o pracę oraz znają bardzo dobrze wymagania stawiane przez pracodawców. Dla wybitnie wyróżniających przygotowane są kontrakty, które podpisywane są zaraz po ukończeniu i otrzymaniu dyplomu.
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2011-05-05 20:43:43
Ostatnio zmieniony: 2011-05-05 15:45:50
Ostatnio zmieniony: 2010-12-25 17:30:36
Dodaj komentarz