Jak nie popełniać błędów w CV?
Obecnie własne CV jest jednym z podstawowych dokumentów niezbędnych w procesie poszukiwania i rekrutacji do pracy. Nieraz mogą pojawić się w nim błędy, których istnienie z reguły nie jest obojętne dla szukającego pracy. Poniżej zamieszczam zalecenia odnośnie tego, czego nie robić, tworząc własne CV. Może się zdarzyć, że jeden z poniższych elementów może zaważyć na tym, że Twoje CV zostanie przyjęte lub odrzucone.

Zadbaj o elementy językowe – nie stosuj wątpliwej gramatyki, miej właściwy styl, unikaj błędów w pisowni.
Staraj się, by CV nie było zbyt długie – najlepiej jak zmieści się na 1 stronie kartki.
Staraj się, by CV nie zawierało zbyt mało informacji (przede wszystkim tych, które potencjalny pracodawca spodziewałby się znaleźć w Twoim CV).
Zredaguj tak CV, byś Ty jako kandydat nie przedstawiał się jako osoba ze zbyt niskimi kwalifikacjami. To samo dotyczy przypadku zbyt wysokich kwalifikacji (ja, jako autor tego poradnika sam znam 2 osoby, których nie przyjęto za zbyt wysokie kwalifikacje).
Nie przesadzaj z pisaniem o umiejętnościach, jeżeli ogłoszenie wymaga przedstawienia osiągnięć kandydata. Dotyczy to także odwrotnego przypadku.
Nie przesadzaj z ilością informacji osobistych. Te podstawowe wystarczą.
Używaj czytelnej czcionki, która nie kłuje w oczy. Unikaj rzadkich i fantazyjnych krojów.
Nie pisz informacji na temat wczesnych etapów swojej kariery – najważniejsze są te z okresu najbliższego dniu rekrutacji. Przykładowo karierę rozpocząłeś/łaś w 2002 roku, a na dane stanowisko aplikujesz w 2010 roku, zatem w CV poświęć najwięcej miejsca temu, czym zajmowałeś/łaś się przykładowo w latach 2008-2010.
Tak samo nie nadmieniaj zbyt dużo faktów o dodatkowej działalności, która nie musi mieć nic wspólnego ze stanowiskiem pracy, na które się kandyduje.
Staraj się dołączać dowody, które będą potwierdzały stwierdzenia z charakterystyki zawartej w CV.
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-20 18:11:04
Ostatnio zmieniony: 2011-03-18 10:21:13
Ostatnio zmieniony: 2010-12-04 23:59:10
Dodaj komentarz