Jak napisać skuteczne CV?
Każdy z nas, prędzej czy później musi znaleźć pracę, aby móc żyć na przyzwoitym poziomie i móc poważnie myśleć o swojej przyszłości i swoim miejscu w społeczeństwie. Co więcej, w dobie obecnego kryzysu i coraz to większych wymagań rynku pracy, potrzebne jest nie tylko solidne wykształcenie czy kursy zawodowe, ale i również dokumenty aplikacyjne, przemyślane i dobrze napisane - tak, aby już w pierwszym etapie rekrutacji "wyjść z szeregu" i dostać wymarzoną pracę.
- • kartka i długopis, szablony dokumentów aplikacyjnych, ewentualnie program wspomagający pisanie (np. portal szybkieCV.pl), poradniki, wszystkie dotychczasowe umowy, zdjęcie
Podziel CV na części

Aby CV było skuteczne, należy ograniczyć się jedynie do podania najważniejszych faktów o informacji z naszego życia. W sumie powinno się w nim znaleźć 7 kategorii: dane osobowe, wykształcenie, historia zatrudnienia/doświadczenie zawodowe, kursy i szkolenia, umiejętności, zainteresowania i klauzula o przetwarzaniu danych osobowych. W historii zatrudnienia należy krótko opisać w podpunktach (max. 3 lub 4) - podać stanowisko, wymienić zakres obowiązków; podobnie trzeba napisać przy wykształceniu: rodzaj i profil uczelni lub szkoły średniej/zawodowej. Natomiast w rubryce "umiejętności" należy wymienić kompetencje zarówno twarde (np. prawo jazdy, obsługa komputera, języki obce), jak i miękkie (umiejętność pracy w grupie, rzetelna współpraca, nastawienie na rozwiązywanie problemów). Podobnie należy postąpić z działem "zainteresowania" - jeśli lubisz muzykę - napisz jaką, jeżeli czytać książki - też napisz z jakiej dziedziny. Należy przy tym pamiętać, że objętość całego dokumentu nie może przekroczyć dwóch stron formatu A4 - zatem należy się dobrze zastanowić, co wpisać.
Zadbaj o poprawność językową
Dobre CV powinno zostać napisane prostym i zrozumiałym jeżykiem, pozbawionym błędów ortograficznych, literówek. Należy pamięć, że CV to dokument, pismo urzędowe, dlatego też trzeba zadbać o słownictwo dostosowane do tego typu tekstu. Ważne jest również odpowiednie nazwanie pliku - najlepiej użyć wzoru np. CV.imię.nazwisko.pdf lub imię.nazwisko.stanowisko.pdf. I oczywiście należy go zapisać w formacie PDF - dzięki temu rekrutujący zobaczy dokument w wersji finalnej, bez żadnych poprawek i dopisków po drodze.
Odpowiednie zdjęcie
Wielu ekspertów uważa, że CV ze zdjęciem ma znacznie większe szanse na jego pozytywne rozpatrzenie niż dokument bez zdjęcia. Swego czasu czytałam opinie specjalistów z działu HR mówiące o tym, że z reguły takie osoby są wzrokowcami, w związku z czym, na rozmowie wstępnej, szybciej rozpoznają daną osobę ze zdjęcia lub z jakiegoś ciekawego dla nich wpisu ze CV niż osobę tego pozbawioną. Należy jednak pamiętać, że zdjęcie musi być profesjonalne i oficjalne np. legitymacyjne lub paszportowe; nie zamieszczaj zdjęć prywatnych lub z wakacji.
CV jako wizytówka
Gdy już stworzymy nowe profesjonalne CV, warto też zwrócić uwagę na jego wygląd i odpowiedni układ treści. W tym celu można skorzystać z gotowych szablonów dostępnych w sieci (większość z nich jest darmowa) lub też stworzyć własny wzór za pomocą odpowiednich stron internetowych. Szczerze polecam stronę szybkieCV.pl na której znajduje się formularz do stworzenia CV z komentarzami co i gdzie napisać (jeśli ma się problemy z klasyfikacją np. umiejętności), potem trzeba wybrać odpowiedni szablon (który można wcześniej podejrzeć przed zatwierdzeniem) i gotowe!
Obecność CV w sieci
Dobrym rozwiązaniem jest również umieszczenie w swoim CV swojej obecności w internecie lub portalach społecznościowych - np. na GoldenLine, blogi, strony internetowe, w których publikujemy teksty albo prowadzimy jakąś działalność, np. własny sklep internetowy lub w serwisach wspomagających szukanie pracy, czyli Pracuj.pl, praca.gratka.pl, infopraca.pl, itp. Im więcej utworzymy kont, tym lepiej - ten sposób można znaleźć również dodatkową pracę lub pojedyncze zlecenia.
Dodaj komentarz