Jak napisać CV?

CV to informacja o naszym dotychczasowym przebiegu kariery zawodowej, o naszych kwalifikacjach, wykształceniu, a także zainteresowaniach. Jest to narzędzie czysto marketingowe, które powinno przykuwać uwagę i wyróżniać nas z tłumu kandydatów. Odradzam ściąganie gotowych schematów, skupmy się raczej na samodzielnym pisaniu i układzie graficznym naszego curriculum vitae. Zaczynamy więc!

  • Komputer + pakiet Office
1
zdjęcie z flickr.com zdjęcie z flickr.com

Po pierwsze poznaj swojego pracodawcę!
Nie ukrywam, iż powinno się przygotowywać życiorys jakby pod konkretną ofertę pracy. Jeżeli kandydujemy na mechanika samochodowego, zdecydowanie nie należy pomijać wzmianki o wakacyjnej pracy w warsztacie kuzyna czy też o naszych zdolnościach manualnych. Ważne, żeby pracodawca dostrzegł w nas pożądane przez niego cechy, najlepiej poparte konkretnym doświadczeniem. Warto także w zaistniałej sytuacji do zainteresowań dodać oczywiście motoryzację i wspomnieć jak to pasjami po nocach rozkręcamy stare trabanty w garażu ;)


2

Po drugie piszmy zwięźle!
Większe możliwości w zakresie imponowania słowem pisanym oraz przedstawienia swojej osoby bardziej szczegółowo, daje nam list motywacyjny. W CV powinniśmy zawrzeć jedynie wzmianki na temat poprzednich pracodawców, datę rozpoczęcia oraz zakończenia współpracy oraz zakres naszych obowiązków. Tak samo w przypadku ukończonych przez nas szkół oraz kursów. Nazwa, kierunek oraz ramy czasowe zdecydowanie wystarczą. Dobre CV powinno zawierać się w jednej stronie A4, maksymalnie w dwóch- jeśli nasza kariera była owocna i nie sposób wszystkiego zawrzeć w mniejszym formacie.


3

Układ CV!
Warto na górze strony zawrzeć podstawowe informacje o sobie, miejsce zamieszkania, dane teleadresowe oraz zdjęcie. Zdjęcie z wakacji czy też imprezy to zdecydowanie słaby pomysł, o ile nie kandydujemy na członka "ekipy z new jersey" lub innego prowadzącego MTV. Nie musi to być zdjęcie dowodowe lub paszportowe, ale z pewnością schludne i estetyczne- pokazujące nas jako osobę godną zaufania, reprezentacyjną. Poniżej zazwyczaj przedstawia się swoje dotychczasowe ścieżki kariery, potem wykształcenie i kursy, a na końcu zainteresowania. Warto wszystko podzielić na osobne bloki, by uczynić CV przejrzystym. Pamiętajmy, że rekruter poświęca na przeczytanie każdego życiorysu naprawdę niewiele czasu. Warto więc, by wszystko było czytelne i zapadało w pamięć.


4

Bądź unikatowy!
Rynek pracy jest okrutny, łatwo w nim zaginąć. Jak zawsze znaleźć się na stercie nadesłanych do pracodawcy życiorysów? Trzeba podejść do całego procesu rekrutacyjnego od innej strony. Warto odbiec nieco od standardu i stworzyć na przykład prezentację w Power Point, a jeśli mamy pełnić rolę reprezentacyjną w danej firmie- nie zaszkodzi prezentacja w formie nagrania wideo. Jeśli tworzymy strony internetowe, a startujemy na webmastera, koniecznie pokażmy nasze osiągnięcia pracodawcy. Im bardziej przykujemy do siebie uwagę, tym lepiej. Pamiętam sytuację, gdy do firmy, w której pracowałem nadeszło mnóstwo CV. Jedyną zaproszoną na rozmowę kwalifikacyjną osobą był człowiek, który zamiast klasycznie zbudowanego życiorysu, napisał opowiadanie o sobie. Zależy to oczywiście od podejścia konkretnego pracodawcy, jednak warto próbować :)


5

Zainteresowania!
Im więcej wypiszemy zainteresować, tym lepiej. Jedna z moich koleżanek napisała, że uwielbia hodować gołębie i została zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną do firmy, gdzie pracuje do dziś. Cóż... Było to kłamstwo, ale skuteczne. Wiele osób interesuje się muzyką, filmem, literaturą. Niewiele jednak potrafi grać na gitarze, uprawiać offroad tudzież skakać ze spadochronem. Nie bądźmy szablonowi, nikt nie szuka nudziarzy ;)


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Powodzenia w poszukiwaniu wymarzonej pracy :)


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 08.10.2012

Komentarze

Fajne opisane:)konkretnie i na temat:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-24 19:51:28

Przydatne i napisane "z jajem". Pozdrawiam!

Ostatnio zmieniony: 2012-12-18 22:55:00

dobre cv to podstawa

Ostatnio zmieniony: 2012-11-21 15:39:25

I wtedy trzeba improwizować :) Do odważnych świat należy. Oczywiście nie namawiam do kłamstwa- powtarzam to już chyba trzeci raz. Był to przykład jak unikatowośc naszych zainteresowań może zaważyć na decyzji pracodawcy. Rób tak, by zostać zauważoną :) Zastanów się czy jako pracodawca sama szukałabyś osoby z podobnym CV. Jeśli nie, zmień je natychmiast. I oczywiście powodzenia :)

Ostatnio zmieniony: 2012-10-24 23:36:45

Ja stawiam na klasykę, boję się unikatowych rozwiązań, ale mogą sie sprawdzić w niektórych dziedzinach. Co do zainteresowań to rozwinęłam swoje i na razie nic mi to nie dało ;) ale lepiej nie kłamać, bo można trafić na fanatyka hodowli gołębi i co wtedy? :)

Ostatnio zmieniony: 2012-10-24 19:24:05

Rzeczowe podejście do tematu. Dodam, że w tworzonej dokumentacji nie może być żadnych błędów. Nie spieszymy się z pisaniem cv, lecz dokładnie analizujmy, co ma znaleźć się w tym dokumencie. Nie kłamiemy, bo to będzie też sprawdzone, chociażby na rozmowie kwalifikacyjnej. Pozdrawiam gliwicka.

Ostatnio zmieniony: 2012-10-14 19:25:16

Oczywiście tez nie popieram kłamstwa, ten przykład potraktujcie raczej żartobliwie :)

Ostatnio zmieniony: 2012-10-10 21:16:48

Bardzo przydatna porada. Odnośnie porady w kroku 5 byłabym ostrożna - a co gdyby koleżanka trafiła na szefa - prawdziwego fanatyka gołębi ? Proponuję "ubarwnić" zainteresowania ale tylko troszkę - tak żeby mieć choćby pojęcie o czym mowa.

Ostatnio zmieniony: 2012-10-10 10:31:47

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj