Jak liczyć okres wypowiedzenia przy umowie o pracę na czas nieokreślony?
Często nas jako pracowników stawia się w takiej sytuacji, ale i niektórzy z nas w takiej sytuacji stawiają innych - o co chodzi? O WYPOWIEDZENIE UMOWY O PRACĘ. Pracując na etacie trzeba się z tym liczyć i warto też coś o tym wiedzieć nie tylko wtedy, gdy temat nas już bezpośrednio dotyczy. Warto być mądrzejszym i mieć pewną przewagę już dużo wcześniej. Porada ta pokazuje jak liczyć okres wypowiedzenia przy umowie o pracę na czas nieokreślony.

Okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony wynosi:
- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc, jeżeli pracownik ma co najmniej sześciomiesięczny zakładowy staż pracy,
- 3 miesiące, przy zatrudnieniu u danego pracodawcy wynoszącym co najmniej trzy lata.
Podstawa prawna:
Art. 36 par. 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
Nawet jeżeli pracownik najpierw pracował miesiąc na okresie próbnym, a następnie 2 miesiące na umowie określonej, to przy przejściu na umowę nieokreśloną sumuje się jemu wszystkie umowy, gdyż okres wypowiedzenia obejmuje wszystkie okresy zatrudnienia u danego pracodawcy (tzw. zakładowy staż pracy), niezależnie od rodzaju umowy o pracę.
Przy ustalaniu zakładowego stażu pracy nie ma znaczenia, czy pracownik pozostaje w zatrudnieniu w pełnym czy też w niepełnym wymiarze czasu pracy. Liczy się przepracowany okres.
Okres urlopu bezpłatnego nie jest wliczany do zakładowego stażu pracy warunkującego długość okresu wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca (art. 30 par. 21 k.p.).
Przy wypowiadaniu umów o pracę na okres próbny lub na czas określony, a także przy wypowiadaniu umów o pracę na czas nieokreślony z zastosowaniem dwutygodniowego lub miesięcznego okresu wypowiedzenia nie jest możliwe skracanie okresu wypowiedzenia przez pracodawcę. Natomiast przy 3 miesięcznym okresie wypowiedzenia tylko za porozumieniem stron.
Jeżeli pracodawca dał wypowiedzenie pracownikowi to należą mu się dni wolne na poszukiwanie pracy:
- 2 dni, w okresie 2-tygodniowego i 1-miesięcznego wypowiedzenia,
- 3 dni, w okresie 3-miesięcznego wypowiedzenia.
Za czas zwolnienia od pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Natomiast gdy to pracownik daje wypowiedzenie nie należy się jemu żaden dzień wolny na poszukiwanie pracy.

Wypowiedzenie umowy należy złożyć na piśmie (taki jest standard), ale jeżeli nie mamy możliwości złożenia pisma osobiście możemy przekazać je telefonicznie, przesyłając faks lub wiadomość drogą elektroniczną. Ważne jest, aby pracodawca zapoznał się z tą wiadomością.
Jeżeli natomiast pracodawca nie zapozna się z tą wiadomością z jakiś powodów to wypowiedzenie jest nieważne. Dlatego dla pewności bezpieczniej jest dostarczyć pismo osobiście do rąk pracodawcy.
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-27 20:18:53
Ostatnio zmieniony: 2013-02-24 19:57:51
Dodaj komentarz