Jak efektywnie szukać pracy (dla studenta) cz.2?
Możemy sobie pomagać różnymi innymi sposobami. Zawsze gdy wychodzisz z domu, weź ze sobą dokumenty aplikacyjne. Czytaj broszury informacyjne. Gdy dowiesz się o wolnym miejscu pracy pod koniec dnia, dzwoń od razu. Następnego dnia może się okazać, że ktoś był szybszy i stanowisko jest już obsadzone.
- • szybka reakcja, skrupulatność, plan działania

Zapisuj wszystkie rozmowy, na jakich byłeś, o czym rozmawiałeś, daty spotkań, nazwiska osób – w przeciwnym razie szybko się pogubisz. Jeżeli masz problem z napisaniem dokumentów aplikacyjnych skorzystaj z pomocy doradcy zawodowego w Wojewódzkim Urzędzie Pracy, Powiatowym Urzędzie Pracy czy też Biurze Karier działającym przy każdej uczelni wyższej.

Pracodawcy często nie dają ogłoszeń do urzędów czy gazet o tym, że szukają pracowników – wolą najpierw poszukać na własną rękę lub wśród już zatrudnionych. Wiadomo, że firmy, które rozbudowują się bądź też trafiają na lokalny rynek jako nowe, będą potrzebować nowych pracowników – warto je odwiedzić.
Często bywa też tak, że osoba poszukująca pracy może rozsyłać swoje listy intencyjne wraz z CV do wcześniej „upatrzonych” firm; daje to efekt zaistnienia w bazach danych pracodawców, którzy spełniają nasze „wymagania”
Także bezpośredni kontakt z pracodawcami, tzw. face to face na terenie którym szukamy pracy, daje duże efekty w znalezieniu etatu. Jeżeli nie nastąpi to od razu, możemy dostać informację od pracodawcy, czy w najbliższym czasie będzie poszukiwał pracowników, i wtedy zgłosimy się do firmy.

Jeżeli w Twoim regionie organizowane są targi pracy, Twoja obecność powinna być niezbędna, gdyż znajdziesz tam nie tylko aktualne oferty pracy od pracodawców, ale także osobiście z nimi porozmawiasz.
Nawet jeżeli dzięki takim rozmowom nie znajdziesz od razu pracy – nauczysz się, jak rozmawiać z pracodawcą, jak się zachowywać, a to z kolei pozwoli Ci na zwiększenie swoich szans podczas procesów rekrutacyjnych w innych firmach.
Możesz się także zgłosić do urzędów zajmujących się wpieraniem bezrobotnych lub poszukujących pracy lub też odwiedzić uczelniane Biura Karier, które mają oferty pracy zgodne w kierunkami studiów. Agencje pośrednictwa pracy i agencje doradztwa personalnego także fachowo wspomogą Twoją drogę do celu.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Zawsze gdy wychodzisz z domu, weź ze sobą dokumenty aplikacyjne. Zapisuj wszystkie rozmowy, na jakich byłeś, o czym rozmawiałeś, daty spotkań, nazwiska osób – w przeciwnym razie szybko się pogubisz
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-20 18:13:12
Dodaj komentarz