Jak uzyskać zapomogę studencką?

Jesteś studentem i nagle zabrakło Ci pieniędzy? Czy wiesz, że nawet dobrze zarabiając przysługują Ci świadczenia na wypadek sytuacji losowej? Nie są to małe kwoty, jednorazowo możesz dostać nawet kilkaset do tysiąca złotych i to nie tylko, gdy spali Ci się dom. Ten krótki poradnik pomoże Ci uzyskać zastrzyk gotówki bez większego wysiłku.

  • Długopis i chęć
  • Przydatne, lecz nie konieczne - konto bankowe
1

Zastanów się, z jakiego powodu powinieneś dostać zapomogę. Oprócz oczywistych rzeczy jak kradzież, pożar, powódź, ciężka choroba, śmierć bliskiej osoby, utrata pracy, zapomogę możesz dostać także z innych, bardziej niebanalnych powodów, np.
1. Lekka choroba, która wymaga jednak nakładów finansowych.
Leki są coraz droższe, za antybiotyki i leki przeciwbólowe mogą kosztować kilkadziesiąt złotych, co dla nie jednej osoby jest sporym nadwyrężeniem budżetu. Potrzebujesz okularów? W końcu od czytania książek też się wzrok pogarsza. Wizyta u dentysty - to również jest wypadek losowy. Złamanie kończyny - ubezpieczenie uczelniane nie pokryje wszystkich kosztów, np. zastrzyków przeciwzakrzepowych, kosztów taksówki.
2. Sprzęt komputerowy lub inny.
Jesteś studentem studiów technicznych i potrzebujesz mocniejszego komputera do zaawansowanych programów, np. Inventor? Tu również zapomoga przyjdzie Ci z pomocą. Nowa drukarka, która ułatwiłaby Ci pracę, skaner - na wszystkie te rzeczy możesz dostać zapomogę. A może piorun uderzył w Twój dom i spalił Ci się sprzęt? Takie rzeczy również się zdarzają! Pomyśl nad tym, czego potrzebujesz.
3. Wyjazd edukacyjny.
Tu zapomoga będzie szczególnie przydatna dla studentów np. turystyki, którzy takie wyjazdy mają obowiązkowe, a nierzadko kosztujące nawet dwa tysiące złotych. Zwykli studenci również mogą liczyć na dopłatę za takie wyjazdy, np. weekendowy wyjazd do innego miasta w celu obejrzenia jakiegoś zakładu przemysłowego.
4. Powtarzanie przedmiotu.
Opłaty za powtarzanie przedmiotu mogą na prawdę zrujnować, być może w takim przypadku również należy zastanowić się nad zapomogą?
Gdy już wymyślimy powód, możemy przejść do kroku drugiego.


2

Wchodzimy na stronę uczelni i szukamy formularza do wypełnienia, szukać należy w działach np. socjalnych, bytowych, stypendialnych. Drukujemy i wypełniamy. Jeżeli nie znajdziemy takiego druku, (zdarza się, że strony internetowe uczelni nie są zbyt przejrzyste) należy udać się do dziekanatu gdzie miłe panie ;) na pewno nam pomogą i dadzą druk. Formularz zawiera za zwyczaj jedną stronę, a uzasadnienie zajmuje kilka zdań. Wypełniony formularz, wpisujemy kwotę jaką pragniemy otrzymać i zanosimy do dziekanatu. I czekamy.


3

Zostaniemy teraz prawdopodobnie wezwani do okazania dowodów np. faktury za okulary, oświadczenia lekarskiego, wyników badań. Gdy każą nam pokazać faktury których jeszcze nie mamy, powinniśmy powiedzieć, że faktur nie ma bo nie stać nas na zakup i pokażemy ją po zakupie, jeżeli i to nie pomoże, to idziemy do miejsca gdzie planujemy kupić sprzęt i bierzemy fakturę z opóźnioną płatnością. Dobrze jest w tym punkcie umówić się, że jeżeli nie dostaniemy zapomogi, faktura zostanie anulowana.


4

Uwagi i spostrzeżenia

  • Pamiętaj, że zapomogę może dostać każdy, nie zależnie od zarobków!

  • Zapomogę, w zależności od przepisów możesz dostać tylko dwa razy w roku akademickim lub raz na semestr.

  • Jeżeli nie dostałeś zapomogi - odwołaj się. Dziekani często sprawdzają jak bardzo student jest zdesperowany, żeby taką zapomogę otrzymać.

  • Podjęcie decyzji przez dziekana, może zająć nawet kilka tygodni...


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 20.12.2010

Komentarze

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj