Jak uruchomić "system w systemie" bezpiecznie?

Zastanawialiście się kiedyś, jak oni to robią, że "bawią" się jakimś innym systemem operacyjnym NA obecnym (np. Ubuntu na Windows XP, Windows Vista na OpenSUSE)? Jest bardzo prosty i całkowicie bezinwazyjny sposób na to, a zarazem niezwykle prosty. Wprawdzie większość wie, że Ubuntu posiada aplikację WUBI, pozwalającą na bezpieczną instalację tejże dystrybucji NA systemie Windows bez ingerencji w partycje. Ale to nie o tym mowa będzie, mnie chodzi bardziej o coś w stylu „emulowania”. Dokładniej rzecz ujmując, programy które chcę opisać tworzą tzw. wirtualny system/maszynę. Przez co dane z naszym wirtualnym systemem przechowywane są dosłownie w kilku plikach na dysku twardym naszego komputera.

  • Aplikację VirtualBox
  • Obraz systemu Ubuntu
  • Sporo czasu na przeczytanie tego poradnika ;)
1

Bez odpowiedniego narzędzia nie nawojujemy. Do wyboru mamy kilka aplikacji. Podzielić je możemy na aplikacje bezpłatne i płatne. Całkowicie darmowymi do zastosowań domowych są: Windows Virtual PC, VMWare Player, oraz VirtualBox – którym to się zajmę.
Pierwszą rzeczą, którą musimy wykonać to pobranie i zainstalowanie aplikacji VirtualBox ze strony producenta – http://virtualbox.org (Download).


2
Okno główne aplikacji VirtualBox z dwoma wirtualnymi maszynami Okno główne aplikacji VirtualBox z dwoma wirtualnymi maszynami

Po zainstalowaniu aplikacji (nie martwcie się, jest po Polsku) w celu wirtualizacji jakiegokolwiek systemu – musimy się w takowy zaopatrzyć. Pobierzmy więc sobie w ramach testu darmową dystrybucję Linuksową – Ubuntu (http://ubuntu.com).
Gdy już pobierzemy obraz *.iso systemu, przechodzimy do właściwych kroków, mających na celu utworzenie nowej wirtualnej maszyny dla systemu.


3
Pierwszy krok tworzenia nowej maszyny Pierwszy krok tworzenia nowej maszyny

W celu utworzenia nowej wirtualnej maszyny, klikamy w przycisk "Nowa". Czytamy informacje, przechodzimy "Dalej".


4
Nazwa wirtalnej maszyny i typ systemu Nazwa wirtalnej maszyny i typ systemu

W tym kroku deklarujemy nazwę naszej wirtualnej maszyny. Możemy tam wpisać dowolną nazwę - jest ona potrzebna dla nas do identyfikacji maszyny, jeśli mamy ich kilka. Wpiszmy tam: Ubuntu (wszakże instalujemy teraz Ubuntu).
Jako typ systemu wybieramy Linux / Ubuntu.
Klikamy "Dalej".


5
Wybór rozmiaru pamięci wirtualnej RAM Wybór rozmiaru pamięci wirtualnej RAM

Jeden z ważniejszych kroków podczas tworzenia wirtualnej maszyny. Musimy zadeklarować odpowiednią ilość pamięci RAM – wirtualnej. Pamiętajmy, że jeśli posiadamy 512 MB RAM, to zadeklarowanie choćby 500 MB RAM jest absurdalnym pomysłem. Aplikacja korzysta z kości RAM fizycznie zamontowanych w naszym komputerze.
Można pozostawić „zalecany rozmiar” pamięci RAM. Jeśli jednak posiadamy więcej jak 1 GB, to spokojnie możemy przydzielić RAM z przedziału 256 – 512 MB. Nie powinno to spowolnić pracy komputera. Wiadomo, że im więcej RAM tym lepiej.
Ja posiadam 4 GB, więc spokojnie mogę przydzielić 512 MB dla wirtualnej maszyny, ba! Nawet 1 GB bez większych kolizji.
Przechodzimy "dalej".


6
Deklarowanie rozmiaru "dysku twardego" wirtualnej maszyny Deklarowanie rozmiaru "dysku twardego" wirtualnej maszyny

Jest to nasza pierwsza maszyna wirtualna. Nie będę się więc rozwodził nad wyborem jakichś opcji, spekulował co wybrać. Po prostu klikamy „dalej” - utworzymy nowy dysk twardy dla naszej maszyny. Dysk - nazwa nie jest adekwatna do rzeczywistości, gdyż jest to jeden plik na dysku naszego komputera z rozszerzeniem *.vdi (prawdopodobnie od VirtualBox Drive Image).
Uruchomi się asystent tworzenia dysku, znów "Dalej" po przeczytaniu zawartości.


7
Wybór typu obrazu Wybór typu obrazu

Kolejny ważny element tworzenia maszyny wirtualnej. Dzięki temu (nazwijmy) narzędziu możemy stworzyć „dynamiczny” i „statyczny” obraz dysku wirtualnego. Jest to znakomicie opisane na tym kroku, jednakże w skrócie wyjaśnię:
Obraz dynamiczny – tworzy plik, który się rozrasta. Jeśli system po instalacji zajmuje 5GB, to tyle ten plik będzie miał z systemem. Jednak nie rozszerzy się on do rozmiarów większych, niż te które zadeklarujemy w kolejnym kroku.
Obraz statyczny – obraz o stałym rozmiarze. Jeśli zadeklarujemy dla dysku 20GB – tyle on będzie miał ciągle.
Zalecam więc obraz dynamiczny, z racji na zajmowane miejsce na dysku i czas „tworzenia” takiego dysku. Stały obraz musi się sformatować, co trwa...


8
Wybór ścieżki i rozmiaru dysku Wybór ścieżki i rozmiaru dysku

Jeśli w ścieżce zostawimy „Ubuntu”, bądź wprowadzoną inną przez nas nazwę maszyny (krok 4), wówczas „dysk” zostanie utworzony w domyślnym katalogu (Doc&Set/User/.VirtualBox/HardDisks). Możemy podać własną ścieżkę, klikając na ikonę folderu po prawej i deklarując nazwę pliku z obrazem dysku.
Ja zostawiam to bez zmian.
Kolejnym parametrem jest rozmiar tego dysku (dla obrazu dynamicznego jest to rozmiar MAKSYMALNY, a dla stałego plik ten będzie miał ciągle ten rozmiar).
Optymalnym rozmiarem dla Ubuntu jest 8-10GB. Zostawiamy więc 8GB – system ma służyć teraz tylko do zabawy.


9

Po kliknięciu "dalej" ukaże nam się podsumowanie podjętych działań i ustawień.
Jedyne, co nam pozostało to zainstalować nasz system na wirtualnej maszynie.


10
Pierwsz uruchomienie Pierwsz uruchomienie

Dwuklikiem na utworzonej maszynie "Ubuntu" uruchamiamy ją. Czynimy więc zaszczyty.


11
Wybór nośnika Wybór nośnika

W kolejnym kroku wybieramy typ nośnika (CD), oraz źródło nośnika - wskazując na lokalizację obrazu *.iso.
Następnie "Dalej" i "Zakończ".


12

Instalacja systemu przebiega identycznie, jak w przypadku "wersji desktopowej".
W przypadku Ubuntu generalnie klikamy ciągle "Dalej", bo i tak nic nie zepsujemy. A jeśli tak - to po prostu utworzymy nową wirtualną maszynę ;).


13

Uwagi i spostrzeżenia

  • Po instalacji VirtualBoksa nie musicie się martwić o jakiekolwiek uszkodzenie obecnego systemu

  • Wirtualny system na wirtualnej maszynie działa o wiele wolniej niż w przypadku zwykłej instalacji

  • Niektóre aplikacje na wirtualnym systemie mogą nie działać poprawnie

  • Do pełnej wirtualizacji niezbędna jest instalacja dodatkowych sterowników tzw. Guest Additions, które wchodzą w skład aplikacji

  • Aplikacja ta jest darmowa z wyłączeniem zastosowań komercyjnych!


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 19.04.2010

Komentarze

fajny temat

Ostatnio zmieniony: 2013-04-14 15:51:02

super porada

Ostatnio zmieniony: 2013-02-26 11:06:21

Bardzo dobra porada i bardzo fajne oprogramowanie.

Ostatnio zmieniony: 2011-09-25 22:33:15

Świetna porada dla osób, które chcą przetestować nowe systemy bez potrzeby ciągłego formatowanid dysku i martwienia się o dane.

Ostatnio zmieniony: 2011-02-22 20:41:00

Bardzo ciekawie i rzeczowo napisany artykuł.

Ostatnio zmieniony: 2010-12-12 14:41:44

Zawsze możesz skorzystać z innych aplikacji. VirtualBox jest jednak najlepszy, bo jest darmowy. Choć VMware viewer zdaje się też jest za darmo.

Ostatnio zmieniony: 2010-09-05 17:21:24

Zacne, zacne, kiedyś dawno się z tym męczyłem i na zmęczeniu się skończyło, a teraz mam dokładny opis. Dzięki.

Ostatnio zmieniony: 2010-07-11 22:17:53

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj