Jak zapamiętywać daty z historii?

Wiele osób ma problem z zapamiętywaniem dat. Głównie dotyczy to uczniów i studentów. Sama miałam kiedyś z tym problem, ale wypróbowałam kilka metod i znalazłam tą jedną odpowiednią dla siebie.

1

Fiszki.
Pierwszym i najbardziej znanym sposobem są w wielu miejscach reklamowane tzw. "fiszki". Jest to dobry sposób dla osób, które potrzebują kilkakrotnego powtarzania, aby zapamiętać datę. Polega on na tym, że z jednej strony na karteczce zapisujemy datę, a z drugiej co się wtedy wydarzyło. Sposobów nauki jest kilka: możemy sami sobie przewracać kartki, aby sprawdzić czy umiemy już daną datę lub poprosić koleżankę, kolegę, rodzeństwo, aby nas odpytywali.
Po jakimś czasie na pewno niektóre daty zapamiętamy lepiej. Wtedy te karteczki odkładamy i intensywniej powtarzamy te, z którymi nadal mamy największe problemy. I tak do momentu, aż nauczymy się wszystkich.
Plusem "fiszek" jest ich poręczność oraz niewielki rozmiar, dlatego można sobie powtarzać materiał praktycznie w każdym miejscu. Polecam również żółty kolor karteczek, który pomaga w koncentracji i zapamiętywaniu.


2

Skojarzenia.
Znanym i często polecanym sposobem są również skojarzenia. Najpopularniejszym przykładem z dat historycznych jest oczywiście zdanie: "Na siedmiu wzgórzach piętrzy się Rzym", skorelowane z datą 753 r. p.n.e.
Oczywiście, możemy sobie wymyślać skojarzenia, które najlepiej zapadną NAM w pamięć, bo to przecież my się mamy tego nauczyć, a nie ktoś inny. W moim przypadku były to dosyć śmieszne skojarzenia, np. rok 1492 - odkrycie Ameryki przez Kolumba. Wymyśliłam sobie krótką historyjkę, jak to Kolumb wyrusza na wyprawę, po drodze mija 14 małych wysepek, a po wylądowaniu spotyka grupę 92 tubylców. Mi pomogło rozbicie daty na dwie części, ale każdy powinien spróbować skojarzeń dopasowanych do własnej osobowości.


3

Metoda dla wzrokowców.
Jeśli ktoś ma pamięć graficzną, to najlepszym sposobem będzie zapisywanie sobie dat po kilka razy, odczytywanie ich, stosowanie różnych kolorów kartek itd. Jedna z moich koleżanek, która dysponuje takim rodzajem pamięci, zrobiła sobie nieduże pudełeczko i powrzucała do niego karteczki z datami z jednej epoki. Postawiła je na półce i kiedy przechodzi obok niego, losuje 3-4 karteczki. Są one różnokolorowe, pisane różnymi kolorami. W ten sposób powtarza sobie daty po kilka razy, zapamiętuje na jakim kolorze kartki zostały zapisane i jakim kolorem. Jeśli nie może przypomnieć sobie daty, szuka w pamięci jaki to był kolor i już sobie przypomina.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 27.03.2013

Komentarze

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj