Jak zapamiętać więcej?
Kilka prostych ćwiczeń wykonywane każdego dnia pobudzi umysł do pracy. Poprawi się Twoja zdolność koncentracji i sztuka zapamiętywania.

UŻYWANIE "NIE TEJ" RĘKI.
Do wykonywania codziennych czynności takich jak szczotkowanie zębów, czesanie włosów czy zapinanie bluzki, używaj naprzemiennie obu rąk. Mózg otrzymuje sygnał do opanowania nowego zadania. Skutkuje to powstawaniem nowych połączeń.
Dodatkowo da Ci to możliwość wykonywania wielu czynności dwukrotnie szybciej, gdy mózg już się wprawi. Na przykład wykonuję makijaż jedną ręką, a w tym samym czasie układam włosy drugą.
Trochę bardziej zaawansowanym ćwiczeniem jest notowanie (na papierze) "na dwie ręce", gdy każdą z nich piszemy coś innego. Mózg aż paruje, ale warto chociażby spróbować i obserwować postępy w miarę stosowania regularnych ćwiczeń.

ZAPAMIĘTYWANIE LIST
"Czerwona papuga żako zjadła nakrętkę i figę" - to formułka ułatwiająca zapamiętanie kolorów tęczy: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo, fioletowy. Krótkie zdania i wierszyki, ułatwiają zapamiętywanie różnych list i kolejności elementów.
Przykłady:
1 - apteka, poczta, sklep, biblioteka (miejsca, które mamy odwiedzić)
= "Ania podjada słodkie batoniki",
2 - marchew, jabłka, twaróg, ogórki, balony, śmietana (lista zakupów)
= "mały Jacuś tańczy obsypując bałwana śniegiem".
Samo wymyślenie odpowiedniego zdania skłania umysł do wysiłku.

ZABAWNE HISTORYJKI
Metoda opisana w punkcie 2 jest skuteczna do zapamiętania stosunkowo krótkich list, w których nie powtarza się pierwsza litera wyrazu. Do pozostałych niezawodnie sprawdza się wymyślanie zabawnych historyjek na dany temat.
Przykład:
1 - monopolowy, sklep ogrodniczy, sklep zoologiczny, bank, poczta, apteka, biblioteka, fryzjer
"Pijany pies ogrodnika napadł na bank. Do pościgu ruszył urzędnik pocztowy, jednak po drodze przypomniał sobie, że musi wstąpić do apteki. Pies ukrył się w bibliotece i czytał poradnik fryzjerski."
Im bardziej historia jest nieprawdopodobna tym lepiej zapadnie nam w pamięć. Ciąg zdarzeń powinien być ze sobą powiązany w możliwie logiczny sposób. Wyobraź sobie to! Wizualizacja jest bardzo ważna.
Głupie? Skuteczne. W pamięci długotrwałej pozostaje lista, na której zapamiętaniu nam zależało, a sama historyjka jest uznana przez mózg za nieistotną i ulatnia się.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Gdy jesteś dentystą czy operatorem wiertarki mechanicznej, lepiej zrezygnuj z ćwiczenia opisanego w punkcie 1 podczas pracy. Niech to będą proste zadania.
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2012-05-21 10:35:37
Dodaj komentarz