Jak zacząć pisać pracę magisterką?
W czasach kiedy większość społeczeństwa w Polsce studiuje, warto wiedzieć jak się do tego zabrać;)
Przede wszystkim należy WYBRAĆ TEMAT - może być typowo diagnostyczny albo badający zależności pomiędzy zjawiskami. Ważne jednak, żeby w jakimś stopniu wpasowywał się w zakres naszych zainteresowań i studiów (w końcu będziemy się z nim "użerać" prawie 2 lata;). Osobiście odradzam tematy skomplikowane i nadmiernie ambitne. Dlaczego? Bo prawda jest taka, że większość promotorów oddawanych im prac mgr nie czyta. Może więc dojść do sytuacji, w której nasz wysiłek nie zostanie zupełnie doceniony.
POSZUKIWANIE LITERATURY - warto sprawdzić czy istnieją książki traktujące o zagadnieniach, które chcemy w swojej pracy poruszyć. Może być trudno napisać mgr bez dużej liczby pozycji książkowych - choć oczywiście nie jest to niemożliwe. Jeśli faktycznie kogoś jej tematyka zainteresuje i okaże się, że ta praca jest świetnie napisana masz szansę na publikację i naukową karierę;D
ZAPOZNANIE SIĘ Z LITERATURĄ - właśnie na podstawie znalezionych książek najlepiej ułożyć plan pracy. Układanie planu wcześniej może zaowocować problemami z napisaniem teoretycznego rozdziału mgr, często z powodu braku pozycji książkowych.

W przypadku nauk społecznych łatwiej chyba opracować metodologię, gdy mamy już napisany rozdział/y teoretyczny (doświadczenia własne i dużej grupy znajomych to potwierdzają). Choć oczywiście wszystko zależy od naszego promotora, na moim wydziale wielu kazało pisać najpierw rozdział metodologiczny.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Wiele zależy od promotora - dobrym rozwiązaniem zatem przed jego wyborem jest zorientowanie się u starszych znajomych jacy są ci, którzy zajmują się interesującą nas dziedziną.
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-24 16:26:54
Ostatnio zmieniony: 2013-02-24 09:29:23
Ostatnio zmieniony: 2012-02-21 23:25:11
Ostatnio zmieniony: 2011-01-09 22:16:31
Ostatnio zmieniony: 2011-01-08 18:25:55
Dodaj komentarz