Jak zacząć naukę angielskiego w domu?

Kursy językowe są drogie, a opanowanie języka na poziomie FCE to około 4-5 lat. Potem kolejne 2-3 lata na CAE, strata czasu i pieniędzy. Jeżeli jesteś osobą ambitną, dobrze zmotywowaną i chcesz nauczyć się języka angielskiego szybko przy niskim nakładzie pieniężnym, podpowiem ci jak zacząć

  • Chęci, motywacja
1
http://www.sxc.hu/photo/821172 http://www.sxc.hu/photo/821172

Nauka angielskiego samemu, za pomocą komputera, to rzecz jak najbardziej wykonalna, ale jednocześnie dużo bardziej skomplikowana niż proste chodzenie na kursy. Wymaga to od nas maksymalnej samodyscypliny. Tempo nauki? Zależy tylko i wyłącznie od nas, grunt to postawić sobie cel. Np. kończę inżyniera za 2 lata, chcę wyjechać na studia magisterskie na wyspy, gdyż prestiż jest większy, oferują dofinansowania ect. W porządku, twoim celem jest więc opanowanie języka w ciągu 2 lat. Jestem ambitny i chcę osiągnąć przynajmniej poziom CAE i do tego nauczyć się słownictwa technicznego, wymaganego na moich studiach. 1 krokiem jest jasne określenie co chcemy osiągnąć, zapisanie tego na tablicy korkowej, czy w prywatnym notatnik do którego codziennie zaglądamy. Dalej wyznaczamy sobie drobniejsze cele, powiedzmy półroczne. Rozbijamy sobie wszystkie aspekty nauki języka: słownictwo, gramatyka, "obycie z językiem" ( chodzi mi o naturalne myślenie w danym języku) i stopniowo ustalamy małe elementy które chcemy osiągnąć w czasie, które na koniec dadzą nam pożądany efekt. Ważne, aby nasze cele były określone w czasie, i wykonywane sumiennie.
Jeżeli masz czas nic cię nie popędza ustal sobie większy deadline, np. 3 lata. Jeżeli zależy ci na czasie niech to jest rok ( tak to jest możliwe ), ważne żebyśmy określili czas, na wykonanie całego zadania, jak i na wykonanie drobnych kroczków.
Postępy proponuje zapisywać i na bieżąco wypełniać czy udało nam się wykonać zadania na najbliższy tydzień czy nie, to działa bardzo motywująco!


2

Tyle jeśli chodzi o motywację.

1 Narzędzie z jakiego będziemy korzystać to program profesor Henry. Program składa się z kilku płyt, jego koszt to niecałe 200zł. Umożliwia on nam, sprawną naukę słownictwa oferując wiele ćwiczeń, powtórek, oraz wymowę. Do programu dołączone są również konwersacje, ćwiczenia, pisania i tym podobne. Aplikacja jest bardzo obszerna, natomiast pamiętajmy, aby w naszym planie tygodniowym nie skupiać się tylko i wyłącznie na tym programie.


3

Kolejną pomocną rzeczą będą filmy oraz seriale. Prawie każdy z nas ogląda wiele seriali, kreskówek, filmów, zazwyczaj ściągamy do nich napisy. Nie tylko będę namawiał was do zwykłego wyrzucenia plików z napisami, ale do ustalenia sobie konkretnych ćwiczeń powiązanych o oglądanie. Ja zaczynałem na simpsonach ( w przypadku nauki niemieckiego, ale efekt jest ten sam). Na początku nie wiele rozumiałem z tych odcinków, więc wrzucałem je z niemieckimi napisami ( w naszym przypadku z angielskimi) i tłumaczyłem większość słówek, starając się je utrwalić. Obejrzenie 1 20 minutowego odcinka zajmowało mi czasem nawet godzinę, ale trening naprawdę popłacał. Efekty były niesamowicie szybkie, a po 2 sezonach byłem w stanie oglądać ten serial bez żadnego tłumaczenia rozumiejąc 90% treści. Moim zdaniem jest to jeden z najważniejszych elementów nauki języka, gdyż nie tylko rozwija nasz zasób popularnych słów i zwrotów, ale przy okazji w przyjemny sposób przyzwyczaja nas do akcentu oraz rozwija myślenie w danym języku.


4

Gramatyka.

Tak gramatyka jest nieodzownym elementem nauki języka. W tej kwestii polecam zakup książek stricte powiązanych z gramatyką. Na początek większość podręczników będzie dobra ( pamiętajmy aby wybierać podręczniki stricte do gramatyki, a nie do nauki języka!). Pierwsze kroki w gramatyce możemy również poczynić właśnie w programie profesor henry. Zobaczmy czy będzie to dla nas wystarczające. W dalszej kolejności polecam zakup 2 zeszytów ćwiczeń Virginii Evans - Use of English. Jest to autorka oferująca najlepsze zestawy ćwiczeń gramatycznych, a w każdym rozdziale na początku jest wyjaśnienie z przykładami ( oczywiście w języku angielskim).


5

Sami zastanówcie się co jeszcze może wam się przydać w nauce języka, poszperajcie w sieci, w księgarniach, zgromadźcie środki, sporządźcie listę zadań i do dzieła!

( Dla niedowiarków, sam, osobiście, bez pomocy szkół, nauczyłem się niemieckiego oraz francuskiego, łączny czas - 3 lata, grunt to motywacja :)


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Nie bójmy się używać słownika!!


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 23.05.2012

Komentarze

w szkole uczyłem się angielskiego do poziomu FCE ( mialem wtedy kolo 15 lat ) do CAE natomiast dałem radę sam się przygotowac. Dla chcącego nic trudnego.

Ostatnio zmieniony: 2012-06-01 03:25:56

Poruszyłeś ciekawy temat. W ten sposób, który podałeś, od podstaw nauczysz się angielskiego do codziennej komunikacji, ale myślę, że jeśli przygotowujemy się do certyfikatów British Council, to już powinniśmy zapisać się na kurs przygotowujący pod konkretny egzamin. Będziemy mieć pewność, że zdamy, a także szkoła językowa da nam dostęp do materiałów, których samemu nie moglibyśmy zdobyć w domu. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2012-05-30 16:11:54

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj