Jak ułożyć sobie życie ze współlokatorem w mieszkaniu studenckim?

Oczywiście mieszkanie samemu jest najbardziej wygodne. Nie każdy jednak lubi samotność, a i nie każdego stać na opłacanie całego lokum samodzielnie. Kiedy mieszkasz ze współlokatorem, warto ustalić wasze własne zasady współżycia społecznego, by mieszkało się dobrze i bezkonfliktowo.

  • Pokój/mieszkanie dla studenta, co najmniej jeden współlokator, umiejętność negocjacji, asertywność, poczucie obowiązku.
1

O zasadach Waszej współlokatorskiej gry porozmawiajcie jeszcze, zanim podejmiesz decyzję o wspólnym zamieszkaniu. Jeżeli podejmiesz temat tak wcześnie, możesz ocenić reakcje tej drugiej strony na propozycje, które mają ułożyć Wasze stosunki osób mieszkających pod jednym dachem. Na tym etapie możesz też - bez zobowiązań i bez bagażu przykrych czasem doświadczeń wynikających z pomieszkiwania z kimś obcym - wycofać się z planów zamieszkania z konkretną osobą.


2

Jeżeli ustalasz współlokatorskie zasady gry dopiero po zameldowaniu w studenckim lokum, zrób to jak najszybciej i dbaj o swój interes, nie naruszając cudzego. Obowiązki powinny być podzielone sprawiedliwie – skoro mieszkać będziecie np. we dwójkę, to i we dwójkę powinniście dbać o swoje lokum. Nie może być tak, że jedno studiuje i żyje kosztem czasu wolnego współlokatora.


3

Ustal ze współlokatorem zakresy obowiązków każdego z Was. Pisząc prościej: kto wynosi śmieci, kto zmywa naczynia, jak dzielicie szafki, co z czasem wolnym i przyjmowaniem gości, jak dzielicie obowiązki sprzątania, itp. To BARDZO WAŻNE, by jak najwcześniej dokonać takiego podziału ról – aby potem nikt nie miał do nikogo pretensji o wykorzystywanie. Pamiętaj, że w studenckim mieszkaniu również obowiązują prawa fizyki i prozy życia – dlatego jak w każdym innym lokum kurz osiada na przedmiotach, a brud sam się nie sprząta.


4

Pamiętaj, że sztuka kompromisu niejednemu ułatwiła przeżycie studenckich lat. Nie upieraj się przy jednej opcji. Jeśli ustąpisz w pewnej kwestii współlokatorowi, w innej będziesz mógł/mogła wymagać rewanżu – co jest o tyle dobrym rozwiązaniem, że można przy odrobinie sprytu tak przydzielić sobie obowiązki, by Tobie odpowiadał ów układ, a druga strona była równie zadowolona. (Nie mylić z manipulacją!).


5

Przestrzegaj ustalonych reguł i tego samego oczekuj od współlokatora. Jeśli nie będziesz mieć sobie nic do zarzucenia, w ewentualnej niesympatycznej sytuacji zachowasz pozycję tej lepszej strony.
Jeśli nie możesz wykonać z jakiegoś powodu któregoś ze swoich obowiązków, poproś współlokatora o pomoc. I koniecznie się odwdzięcz, robiąc za niego co innego.


6

Nie nadużywaj uprzejmości i cierpliwości sąsiada z pokoju – w studenckim pokoju życiowe powiedzenie, że dobry sąsiad to skarb, sprawdza się jak nigdzie indziej.
Nie daj się też wykorzystywać – masz takie same prawa jak współlokator.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 04.10.2010

Komentarze

fajny temat

Ostatnio zmieniony: 2013-04-14 15:28:07

Z doświadczenia wiem, że wszystko "wychodzi w praniu". Czasami bywa tak, że znamy kogoś, ale po wspólnym zamieszkaniu odkrywamy zupełnie drugą stronę tej osoby. Należy oczywiście starać się wprowadzić wszystkie porady w życie, ale czasami zasady swoją drogą, a życie swoją. Czasami też nie można wprowadzić tych zasad w życie- na przykład mieszkanie w akademiku.

Ostatnio zmieniony: 2011-02-18 22:04:59

Ja nigdy nie musiałem mieszkać ze współlokatorem. Ale mieszkanie z dziewczyną to podobnie jest:)

Ostatnio zmieniony: 2011-01-30 14:17:15

Najważniejsze to dobrać się tak, aby potrafić funkcjonować razem. Niby proste, a jednak w praktyce okazuje się trudne.

Ostatnio zmieniony: 2011-01-30 13:47:52

Niby takie proste-a takie trudne. Porada bardzo przydatna.

Ostatnio zmieniony: 2011-01-29 18:11:07

Gdyby wszyscy stosowali się do takich wskazówek, życie ze współlokatorami byłoby proste.

Ostatnio zmieniony: 2011-01-29 17:44:04

Rewelacyjna porada.

Ostatnio zmieniony: 2011-01-24 21:01:51

Niby to wszystko oczywiste, ale z doświadczenia wiem, że wiele osób o tym zapomina. Bardzo dobra porada:)

Ostatnio zmieniony: 2011-01-23 15:05:23

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj