Jak się dobrze uczyć?

W dzisiejszych czasach szeroko pojęta wiedza ogólna i specjalistyczna, oraz znajomość umiejętność interpretacji wydarzeń bieżących jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu finansowego. A któż z nas nie chciałby być bogaty? Jak zatem uczyć się tak, aby zapewnić sobie w życiu dobrobyt?

1

Najważniejsze jest wypracowanie sobie takiego systemu przyswajania wiedzy, aby poświęcać na to możliwie najmniej czasu i wysiłku. Oto kilka rad, które pozwolą osiągnąć ten cel.


2

Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest wybór odpowiedniej pory do nauki. Nie podam tu żadnych wytycznych, ponieważ zależy to od indywidualnych uwarunkowań organizmu. Ważne jest, abyśmy byli możliwie wypoczęci i skoncentrowani na tym, co zamierzamy robić.


3
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0c/RobertFuddBewusstsein17Jh.png http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0c/RobertFuddBewusstsein17Jh.png

Drugą ważną rzeczą jest wybór odpowiedniej pozycji i miejsca. Ważne jest usunięcie czynników zewnętrznych, które będą nas rozpraszać.


4

Skoncentruj się tylko na nauce.
Na przykład nie warto uczyć się i jednocześnie pisać do kogoś sms, czy rozmawiać na Skype, bo to będzie tylko strata naszego czasu.


5

Jeżeli chodzi o wybór pozycji, to warto wybrać taką, która będzie nas „mobilizować”, nie zaś zachęcać do lenistwa i rozluźnienia (dlatego warto zrezygnować z leżenia lub wspierania się na poduszkach, a zamiast tego usiąść prosto przy biurku lub na podłodze po turecku).


6

Warto też zwrócić uwagę na swoje nastawienie do nauki, uczyć się i wierzyć, że osiągnie się sukces, nie zaś siedzieć nad książką z założeniem, że i tak się niczego nie zrozumie.


7

Staraj się uczyć na zasadzie budowania łańcuszka skojarzeń, tak, aby jak najwięcej zmysłów wzięło udział w przyswajaniu wiedzy. Czytasz książkę? Wyobrażaj sobie to, o czy czytasz. Próbujesz zapamiętać procesy zachodzące w przyrodzie? Staraj się teorię popierać doświadczeniami i obserwacjami natury.


8

Ważna jest systematyczność.
Nie zostawiaj nauki na ostatnią chwilę, lecz systematycznie przyswajaj pewną część materiału, a następnie ją powtarzaj. Dlaczego? Twój brzuch też nie zniósłby spożycia jednorazowo 5kg. posiłku po całym tygodniu głodówki!


9

Uwagi i spostrzeżenia

  • Pamiętaj, nasz mózg jest jak gąbka, im więcej wiedzy w niego wlewasz, tym później łatwiej i chętniej ją chłonie. Staraj się trenować pamięć również w życiu codziennym. Zapamiętuj jak najdokładniej to o czym rozmawiasz z przyjaciółmi, wydarzenia bieżące i swoje obserwacje. Bo kto powiedział, że nauka to tylko ślęczenie nad książkami?


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 13.01.2013

Komentarze

Porada całkowicie trafna. Punkt 8 jest szczególnie ważny i wiem to z własnego doświadczenia. Systematyczność, choć niezwykle wymagająca daje nadspodziewanie dobre efekty i uwalnia nas od stresu.

Ostatnio zmieniony: 2013-04-27 13:18:52

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj