Jak rozumieć stwierdzenie "strach ma wielkie oczy" oraz "nie taki diabeł straszny jak go malują" na podstawie bajki braci Grimm - " Leśne straszydło"?

Chyba każdy z nas odczuwa strach i to w różnych sytuacjach. To część naszego życia, nasz stan emocji. Pomimo tego jednak wolimy, aby strach jak najrzadziej był przez nas odczuwany. W poradzie przedstawiam jak bracia Grimm ukazują ten stan dzieciom w bajce " Leśne straszydło".

  • "Leśne straszydło" - bajka braci Grimm
1

W bajce "Leśne straszydło" ludzie tak się bali, ale tak naprawdę nie wiedzieli czego. Wyolbrzymiali strach, a wyobraźnia podsuwała im coś groźnego, co zagrozi całemu miastu. W końcu mieszkańcy miasta posunęli się do tego, że wezwali z państwa najodważniejszego rycerza, ale i on się wystraszył, bo taka też była siła sugestii. Radzono jak wypędzić groźnego stwora - podpalono miejsce, gdzie przebywał. Nikt nawet nie zauważył w kłębach dymu przestraszonej sowy, która przed ogniem schroniła się w lesie. Ludzie jej się bali choć o tym nie wiedzieli. Po spaleniu miejsca napawali się zwycięstwem, ale jakie ono było ?
Zatem niewiedza powoduje większy strach. Strach wzmaga się jak wszyscy wokół są wystraszeni, a to od nich emanuje i udziela się innym. Nasuwa się tu stwierdzenie " z kim przestajesz - takim się stajesz", bo jak on się boi - Ty też się boisz. "Strach ma wielkie oczy", ale trzeba myśleć samemu, a nie ulegać emocjom innych.


2

Sowa wyglądała groźnie - miała żółte oczy i chropawy głos. Jednak nikt z ludzi nie pomyślał, iż nie stanowi dla nich zagrożenia. Ulegli "zbiorowej histerii" , bezkrytycznie i bez zastanowienia wzmagali strach słuchając i opowiadając jeszcze innym dodatkowe szczegóły dotyczące groźnego zwierza, który zamieszkał w budynku. Nikt z ludzi nie chciał tak naprawdę poznać prawdy o zwierzęciu. Wszyscy tylko potęgowali opowieściami poczucie strachu. Potem jeszcze chwalili się tym, iż pokonali groźną bestię i tym samym uratowali ludzi. Powiedzenie "nie taki diabeł straszny jak go malują" nasuwa się tu samo. Sowa bowiem wcale nie była tak groźna jak ją ukazywali mieszkańcy.


3

Reasumując: nauka z tej baśni jest ponadczasowa, bo strach na ziemi nigdy się nie skończy. Pamiętajmy jednak, iż " strach ma wielkie oczy" i "nie taki diabeł straszny jak go malują".


4

Uwagi i spostrzeżenia

  • Warto poznać tą baśń i polecić dziecku.

  • Zdjęcia wykonane przez Autora porady.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 15.03.2013

Komentarze

ciekawe

Ostatnio zmieniony: 2013-04-11 16:50:17

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj