Jak przygotować się do pierwszego roku na studiach ścisłych?

"Państwo się na następny tydzień całek nauczą" - to usłyszał mój kolega na pierwszym wykładzie z fizyki na studiach. Niestety, prawda jest taka, że liceum nie uczy wielu rzeczy, których wymagają potem profesorowie na . Należy się więc przygotować samemu w wakacje.

1

Należy zaopatrzyć się w dobry podręcznik do analizy omawiający następujące tematy: granice ciągów, szeregi, granice funkcji, pochodne, całki nieoznaczone i oznaczone. To absolutna podstawa na kierunkach technicznych i ekonomicznych. Wykaz dobrych książek jest zazwyczaj dostępny na stronie wykładowców. Niestety analiza jest przedmiotem szczególnie obfitym w podręczniki, więc łatwo jest trafić na książkę mierną albo nie pasującą do profilu kształcenia.


2

Dla roztrenowania dobrze jest zrobić po kilka zadań z tych tematów. Należy również zapoznać się z zastosowaniami tych narzędzi w fizyce. Większość z nas jest uczona, że V=S/t. Jedną z pierwszych rzeczy jakiej dowiemy się na wykładzie z mechaniki jest to, że tak naprawdę prędkość to pochodna drogi po czasie. Wzory nauczone w szkolę będą od tej pory wyrażane w języku analizy matematycznej.


3

Na większości kierunków technicznych organizowane są obowiązkowe zajęcia z informatyki. Aby się do nich przygotować dobrze jest przyswoić sobie podstawy któregoś z języków programowania np. c++, php, c, pascal. Aby to zrobić można np. obejrzeć jakiś filmik o tym na Youtube. Chodź podane przeze mnie języki różnią się diametralnie, to na najbardziej podstawowym poziomie są podobne. Ludzie, którzy mieli wcześniej styczność z językiem komputerów mają łatwość w rozumieniu treści wykładów i ćwiczeń na studiach.


4

W polskich szkołach często nie jest przerabiany temat indukcji matematycznej (omawiany na samym początku studiów). Jeśli idziemy na kierunek związany z elektroniką, dobrze jest zapoznać się również z tematyką liczb zespolonych.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 29.12.2012

Komentarze

W sumie porada przydatna, ale sposób przedstawienia nie do końca profesjonalny. Autorze przeczytaj swój nagłówek!
...
Do rzeczy potrzebnych z matematyki dodałbym za to macierze, ekstrema funkcji, i wspomniane już liczby zespolone (nie tylko na kierunek związany z elektroniką).
Co do języków programowania - uczenie się ich po to by znać podstawy, uważam za bezcelowe, należy dowiedzieć się, jaki konkretny język programowania będzie nam potrzebny i jego się uczyć. Na niektórych kierunkach w ogóle nie będą potrzebne, bo informatyka będzie ograniczała się do obsługi np. programów graficznych lub projektowych. I tu dochodzimy do sedna, oprogramowanie firmy Autodesk to podstawa: AutoCAD, mathCAD, Inventor.

Ostatnio zmieniony: 2013-02-16 02:47:24

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj