Jak przygotować prezentację maturalną na temat bohatera zbuntowanego?

Prezentacja maturalna na temat buntowników w literaturze powinna opierać się na dobrze dobranych pozycjach literackich. Ja proponowałabym tu utwory ukazujące różnorodne postawy i występujące w innych epokach. Przykładowy zestaw byłby taki: “Konrad Wallenrod” A.Mickiewicza, “Ludzie bezdomni” S. Żeromskiego, “Tango” Sł. Mrożka.

1

Zakładam, że temat mógłby brzmieć: Literaccy buntownicy wobec otaczającej rzeczywistości. Zaprezentuj na wybranych przykładach .
Oczywiście nie wyczerpuje to wszystkich przykładów, bowiem najwięcej buntowników znajdziemy w literaturze romantyzmu. Jednak w takim ujęciu mamy utwory z 3 epok, co jest ważne oraz 3 gatunki literackie ( poemat, powieść, dramat).
Można w takim układzie stworzyć konkretną tezę, np. Buntownicy to bohaterowie nie godzący się na otaczającą rzeczywistość, pragnący zmienić świat. W imię swojego buntu poświęcają życie, szczęście osobiste i wolność. Przeważnie są samotni w swojej walce.


2

Przy takim założeniu łatwo będzie już stworzyć punkty planu ramowego:.
1.Bunt przeciw przemocy i niewoli własnego narodu. Buntownik walczący jedyną skuteczną metodą zdrady i podstępu, poświęcający własne szczęście i życie - Konrad Wallenrod.
2.Bunt przeciw nędzy społecznej i poświęcenie własnego szczęścia i stabilizacji w imię idei społecznych – Judym.
3.Bunt bohatera przeciw rzeczywistości bezideowej. Próba przywrócenia tradycyjnych wartości - S.Mrożek “Tango”.


3

Jak w każdej prezentacji, także tutaj ważny będzie wstęp. Można zacząć tak:
Rzeczywistość i otaczający nas świat to środowisko, do którego wkracza człowiek w chwili swoich narodzin. Zgoda na świat taki, w jakim przyszło nam żyć jest do pewnego stopnia rezygnacją, akceptacją istniejącego stanu rzeczy. Według mnie człowiek zbuntowany to taki, który nie chce zaakceptować istniejącej rzeczywistości, chce ją zmienić, a przynajmniej głośno wykrzyczeć swój protest przeciwko niej. Każda z osób, które tu przedstawiam, buntuje się przeciw światu, chociaż przyczyny buntu, rodzaj walki i poświęcenia są bardzo różne. Oto moi bohaterowie: Konrad Wallenrod z powieści A.Mickiewicza o tym samym tytule, Tomasz Judym z powieści S.Żeromskiego „Ludzie bezdomni” i Artur z dramatu Sł. Mrożka “Tango”.
Takie wejście od razu spowoduje, że komisja maturalna zacznie uważnie słuchać. Bowiem słowa te będą świadczyć o tym, że uczeń zna zagadnienie i wie, o czym będzie mówić.
Jeżeli do tego zna dobrze wszystkie utwory, umie powiedzieć coś o autorach, epokach i gatunkach literackich, to ręczę, że zda maturę śpiewająco.

Autor : Jolanta Skowrońska


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 20.04.2011

Komentarze

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj