Jak przeczytać lekturę w kilka godzin?

Problem każdego ucznia. Jak szybko przeczytać lekturę, która będzie omawiana na jutrzejszych zajęciach. Podpowiem jak to zrobić w kilka godzin nie stosując magicznych sztuczek.

  • streszczenia lektur szkolnych
  • oryginalny tekst zadany przez nauczyciela
  • telefon lub komputer z Internetem
1

Po pierwsze: spójrz prawdzie w oczy. Nie jesteś w stanie NAPRAWDĘ przeczytać w kilka godzin "Pana Tadeusza" lub "Nad Niemnem". Ta porada pomoże Ci się jednak sprytnie przygotować do zajęć i ewentualnego starcia z nauczycielem:)


2

Po drugie: już na początku roku szkolnego zaopatrz się w odpowiednie streszczenia lektur szkolnych. Są bardzo POMOCNE w kryzysowych sytuacjach, a poza tym nie musisz informacji na temat jednej lektury szukać na kilku stronach internetowych. To pozwoli zaoszczędzić czas.


3

Po trzecie: wypożycz zadaną lekturę nawet jeśli przypomniało Ci się o niej dzień przed jej omawianiem na zajęciach. Uwierz lub nie, ale naprawdę z niej skorzystasz:)


4

W drodze do domu możesz przeczytać streszczenie danej lektury i charakterystyki bohaterów, żeby mieć ogólne pojęcie na temat wątku i przebiegu wydarzeń. Warto tez poczytać o tematyce utworu. Pamiętaj jednak, że interpretacja podawana przez autorów takich "poradników" jest często napisana językiem, jakiego Ty nie będziesz używał na zajęciach, więc zastanów się jak pewne rzeczy powiedzieć własnymi słowami.


5

Teraz czas na pracę z tekstem. Kartkuj książkę powoli, czytając pobieżnie tekst. Po przeczytaniu streszczenia łatwiej Ci będzie rozpoznać różne zdarzenia w utworze po kilku zdaniach. Interesujące fragmenty czytaj w całości i zaznaczaj kartką z zeszytu, na której zapisuj stronę (na wypadek gdyby kartka wypadła z książki) i roboczy tytuł danego fragmentu, dzięki czemu, zapytany, od razu przypomnisz sobie czego on dotyczył. Nie zaznaczaj fragmentów dłuższych niż pół strony tekstu. Każdy z zaznaczonych przez Ciebie fragmentów powinieneś umieć w kilku zdaniach streścić, opisać czego dotyczy, zinterpretować przesłanie autora.


6

Zwracaj uwagę na dialogi. Pozwoli Ci to na zobrazowanie relacji między postaciami.


7

Nie zaznaczaj więcej niż 10 fragmentów.


8

Jeśli masz starsze rodzeństwo, przyjaciela, kuzyna lub kogoś innego, z kim mógłbyś podyskutować na temat wybranej lektury (nawet przez GG, sms, e-mail) - zrób to. Pozwoli Ci to rozwiać wiele wątpliwości dotyczących zadanego tekstu i generalnie poćwiczyć wypowiedzi.


9

Uwagi i spostrzeżenia

  • Pamiętaj, że spryt też wymaga pracy!


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 21.08.2012

Komentarze

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj