Jak poszerzyć swój zasób słów z języka obcego?
Uczenie się języków obcych najczęściej kojarzy nam się z koniecznością przyswojenia jak największej ilości słów pochodzących z danego języka. Oczywiście wszystkie inne elementy takie jak gramatyka, umiejętność słuchania, mówienia i pisania w innym języku są równie ważne, ale aby skutecznie te umiejętności rozwijać lepiej jest mieć spory zasób słów :) Tylko jak to osiągnąć?
Każdy kto uczył się języka w szkole, czy to obligatoryjnie, czy dobrowolnie w szkołach językowych pamięta nieszczęsne kartkówki ze słówek. Aby taką kartkówkę dobrze napisać należy solidnie się do niej przygotować. Stąd pierwsza rada dla osób uczących się w szkołach.
Powtarzajcie słówka na bieżąco! Wystarczy że utrwalicie 10 słówek dziennie lub zaplanujecie, że w ciągu tygodnia musicie nauczyć się 50 słówek (to już mniej niż 10 na dzień !). Banalne i brzmi "nauczycielsko", ale działa !
Nieco przyjemniejszym sposobem aby osiągnąć wyznaczony sobie cel, jest oglądanie filmów w języku obcym.
Jeśli jesteś na początku swojej drogi do opanowania słownictwa np. języka angielskiego, polecam oglądanie filmów fabularnych, seriali czy komedii romantycznych, ponieważ w tego rodzaju produkcjach słownictwo nie jest wyrafinowane i łatwo będzie Ci zrozumieć o czym rozmawiają obcokrajowcy:)
Jeśli jednak będzie to dla Ciebie za trudne, polecam włączenie napisów, najlepiej również angielskich, aby równocześnie słuchać danych wyrazów i patrzeć na nie nie na ekranie.
Dla bardziej zaawansowanych.
Jeśli czujesz się pewnie i rozumiesz większą część tego, o czym mówią native speakerzy, możesz zacząć oglądać filmy dokumentalne, które prezentują bardziej wyszukane słownictwo.
Kolejna sprawa to czytanie książek. Książki zawsze są dobrym sposobem na poznanie nowych słów, nie tylko jeśli chodzi o języki obce.
W księgarniach językowych lub w Internecie łatwo możesz znaleźć książeczki przeznaczone dla osób prezentujących różne poziomy zaawansowania (np. książki z wydawnictwa Pinguin) więc z łatwością znajdziesz również coś dla siebie.
Podobne do książek, choć może dla niektórych przyjemniejsze, są gazety.
Moim faworytem w dziedzinie języka angielskiego jest "English matters", dwumiesięcznik, w którym do każdego tekstu dołączony jest słowniczek zawierający tłumaczenie trudniejszych słów.
Słuchanie muzyki, a właściwie analizowanie tekstów piosenek, pozwala nam na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Jeśli w twojej ulubionej piosence pojawi się ciekawy idiom lub wyrażenie gwarantuje Ci że po 50 przesłuchaniu danego utworu, będziesz pamiętał (oczywiście jeśli je uprzednio przetłumaczysz) jego znaczenie :)
Pisz w obcym języku !
Nawet jeśli mają to być krótkie myśli zapisane na skrawkach papieru, które schowasz do szuflady, na prawdę warto !
Możesz również rozmawiać z obcokrajowcami na różnych forach i czatach, lub pisać bloga w innym języku. Nie bój się popełniać błędów. Po prostu rób swoje i wyrażaj siebie :)
I na koniec kilka przydatnych rad :
1. Prowadź zeszyt ze słówkami. Wpisuj tam nowe słówka z tłumaczeniem kiedy tylko możesz!
2. Używaj zakreślaczy w gazetach i w swoim zeszycie, aby lepiej zapamiętać dane słowo.
3. Drukuj teksty piosenek i śledź słowa wsłuchując się w dany utwór.
4. Używaj samoprzylepnych karteczek. Pisz na nich słowa i przyklejaj w widocznym miejscu.
5. Ustaw język obcy jako domyślny na komputerze lub telefonie.
6. Jeśli jesteś za granicą używaj języka obcego jak najczęściej!
Powodzenia:)
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2012-09-14 14:24:13
Dodaj komentarz