Jak pomóc dziecku w nauce?

To czy dziecko radzi sobie z nauką czy też nie spędza niejednemu Rodzicowi sen z powiek. Często Rodzice chcieliby jakoś pomóc swojemu dziecku w nauce a to nie takie proste. Oto kilka wskazówek, które można zastosować w takiej sytuacji.

  • problemy dziecka z nauką
1

Przede wszystkim upewnij się, że dziecko nie ignoruje swoich obowiązków szkolnych. Nierzadko zdarza się, że złe oceny w szkole to nie kwestia braku inteligencji czy umiejętności, ale zwyczajnego lenistwa.


2

Po drugie razem ze swoim dzieckiem napiszcie jego tygodniowy rozkład zajęć. Nie chodzi tylko o zajęcia lekcyjne, ale też o to, co będzie robiło po szkole. W takim planie powinien znaleźć się czas na naukę i "przyjemności", np. granie w ulubioną grę na komputerze lub sklejanie modeli samolotów. Twoje dziecko na pewno będzie wiedziało, co chce robić w czasie wolnym. Czas wolny może być o 15 min dłuższy od czasu przeznaczonego na odrabianie lekcji i powtórzenie materiału na następny dzień.


3

Zadbaj aby w weekendy Twoje dziecko nie siedziało w domu przed komputerem. A przynajmniej nie tylko:) Zabierz je na spacer po parku, na lody, do zoo, do supermarketu na zakupy (o ile Twoje kochanie potrafi się tam przyzwoicie zachowywać:) a może Twoi rodzice lub teściowie mieszkają na wsi lub w niedaleko położonym mieście? Nie chodzi o to, żeby wydać dużo pieniędzy a o to by Twoje dziecko zaczerpnęło świeżego powietrza.


4

W czasie odrabiania lekcji zabierz swojemu dziecku telefon i upewnij się, że ma wyłączone wszelkie komunikatory typu Gadu-Gadu. Wymówki w rodzaju: "Mamo ale ja i Jasiek wymieniamy się spostrzeżeniami na temat panowania Kazimierza Wielkiego." możesz kompletnie zignorować. Punkt A: Oni wcale nie rozmawiają na temat króla Kazimierza Wielkiego. Punkt B: Takie komunikatory wyłącznie przeszkadzają się skupić na materiale do opanowania, który znajduje się - UWAGA!- w podręczniku. Nie daj się przekonać, że jest inaczej.


5

Jeśli jest jakiś zakres wiedzy, w której czujesz się pewnie spróbuj tę wiedzę przekazać spadkobiercy swoich genów. Staraj się mówić ciekawie. Nauka w formie opowieści jest dużo bardziej interesująca.
Dziadkowie, którzy pamiętają czasy wojny mają tu duże pole do popisu:)


6

Jeżeli jest taki kolega lub koleżanka Twojego dziecka, o którym/rej wiesz na pewno, że zależy mu/jej na ocenach a przyjaźni się z Twoim Skarbem lub mieszka w pobliżu poproś swoje dziecko, żeby zaprosiło go/ja do Was do domu na wspólne odrabianie lekcji. Taka forma jest skuteczna z dwóch powodów. Dziecko ma towarzystwo nie tylko książek, których i tak niechętnie używa a co dopiero czyta, ale tez w każdej chwili może poprosić o wyjaśnienie niezrozumiałego zagadnienia.


7

Bądźcie kreatywni. Jeśli dziecko ma zapamiętać do przyszłego czwartku wiele dat historycznych porozlepiaj karteczki z nimi w jego pokoju i całym domu: DATA + NAZWA WYDARZENIA. Jeśli ma nauczyć się nazw stolic państw europejskich zaznaczcie je na mapie i powieście ją np. obok lustra w holu. Nauczyć się przypadków z jęz. polskiego można za pomocą wierszyka: Mama Dała Celince Bułkę Nasmarowaną Masłem i ją Woła. jest tyle możliwości ile pomysłów.


8

Gdy dziecko ma do przeczytania lekturę powinno zaplanować dużo wcześniej jej czytanie tak żeby nie musiało czytać 20 stron dziennie ponieważ w połączeniu z innymi lekcjami będzie to stanowiło dla niego duży problem i w końcu nie przeczyta zadanej lektury. W czasie wakacji warto porozmawiać z dzieckiem i wspólnie z nim wybrać lektury, które znajdą się w programie następnej klasy a o których wiesz, że są ciekawe i mogą spodobać się Twojemu dziecku. Może je czytać sam, od czasu do czasu Ty mu poczytaj. Jednak nie wybieraj więcej niż 2-3 pozycje. W końcu wakacje to wakacje:)


9

Wszelkiego typu gry edukacyjne, quizy, zabawy i generalnie wszystko, co pomoże zdobyć wiedzę potrzebna w szkole jest godne polecenia i wypróbowania.


10

Dbaj żeby Twoje dziecko rozwijało w sobie takie cechy charakteru jak odpowiedzialność, punktualność, poczucie obowiązku itp. Generalna zasada brzmi: chwal gdy dziecko stawia się na czas ze szkoły, chwal gdy odprowadził młodszą siostrę do przedszkola, chwal i podziwiaj :D Każde dziecko zrobi wszystko, żeby usłyszeć komplementy od Mamy i Taty.


11

Uwagi i spostrzeżenia

  • Pamiętaj, że choćbyś stawała na rzęsach SAMA nic nie możesz zmienić.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 14.08.2012

Komentarze

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj