Jak pisać dobre teksty?
Ta porada skierowana głównie do uczniów, ma na celu przedstawienie kilku cennych wskazówek przy pisaniu wypracowań. Znajdziecie tu odpowiedź na pytanie jak pisać rozprawkę, list, charakterystykę, opis, recenzję i wiele innych pisemnych form wypowiedzi.

Przede wszystkim - przeczytaj uważnie temat Twojego wypracowania. Jeśli zachodzi taka potrzeba - nawet kilka razy. Zwróć uwagę na to, co jest w nim istotne, jak należy go zrozumieć i zastanów się w jakiej formie należałoby go przedstawić (chyba, że forma została już określona w temacie). Jeśli temat jest dla Ciebie niezrozumiały - warto poprosić o dodatkowe wyjaśnienia nauczyciela.
Pamiętaj o tym, że często na jedno pytanie zawarte w temacie Twojej pracy może być kilka, różnych odpowiedzi. Ważne jest, żebyś potrafił/a uzasadnić swoje zdanie.
Staraj się rozłożyć pisanie wypracowania w miarę możliwości na dwa etapy. Chodzi tutaj o dni, w ostateczności o godziny pisania. Najpierw przemyśl to, co chciałbyś/abyś napisać w swoim wypracowaniu i zanotuj te luźne uwagi gdzieś na kartce. Na tym etapie warto przygotować sobie ewentualne materiały: słowniki, cytaty itp. Pamiętaj również, aby przed rozpoczęciem pisania ułożyć plan swojej pracy!
Następnie wróć do tego co sobie wcześniej przygotowałeś/aś na drugi dzień (w ostateczności po kilku godzinach), starając się wszystko uporządkować wg. ustalonego wcześniej planu. Posługując się planem, napisz swoją pracę "na brudno".
Warto co jakiś czas przeczytać sobie na głos to co już napisaliśmy, starając się w miarę możliwości poprawiać dostrzeżone błędy. Jeśli istnieje taka możliwość daj swoją pracę do przeczytania drugiej osobie (np. starszemu bratu) i przemyśl ewentualne uwagi.
Jeśli wszystko jest OK, przepisz pracę na czysto, pamiętając o jej szacie graficznej: zwracaj uwagę na takie "drobnostki" jak np. akapity.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Nie poprawiaj swojego tekstu bezpośrednio po napisaniu. Zrób to dopiero na drugi dzień, w ostateczności po kilku godzinach.
- •Pisz na temat! Pisząc nie na temat marnujesz swój czas i cudzy, ujawniasz brak wiedzy i nie szanujesz odbiorcy swojej wypowiedzi.
- •Redagowanie wypracowania to pewien rodzaj pracy twórczej. Warto mieć ambicje, aby Twoje wypracowanie było oryginalne.
- •Każde wypracowanie traktuj jako okazję do wyrażenia własnego, oryginalnego i niepowtarzalnego zdania na dany temat i otaczającą Cię rzeczywistość.
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2012-08-07 13:01:37
Jak najbardziej się zgadzam. Wówczas wypracowanie będzie niepowtarzalne, a do tego pomoże nam w przyszłości formułować własne opinie i popierać je odpowiednimi argumentami, a ponadto pozwolimy innym spojrzeć na dane zagadnienie naszymi oczyma, co być może wpłynie również na ich postrzeganie danego problemu. Uważam, że właśnie takie prace są najlepsze, bo nie sztuką jest powielać to, co ktoś już powiedział, sztuką jest znaleźć własne rozwiązanie danego zagadnienia i udowodnić jego słuszność!
Ostatnio zmieniony: 2012-07-30 10:02:24
Dodaj komentarz