Jak obliczyć średnią ważoną?
Obliczanie średniej ważonej to całkiem przydatna umiejętność...zwłaszcza pod koniec semestru w szkole. Części osób procedura liczenia wydaje się skomplikowana. W tej poradzie spróbuję zwięźle i w przystępny sposób, bez zbędnych wzorów wykorzystujących symbole, wyjaśnić, jak uśrednia się zestaw liczb o określonych wagach.
- • głowa, kalkulator/kartka+długopis, chwilka czasu
Co tak w ogóle oznacza sformułowanie "ocena z wagą dwa"? Właściwie tylko tyle, że ocena liczy się podwójnie-czyli zamiast jednej piątki dostajesz z rachunkowego punktu widzenia dwie. Traktując oceny z wagami w taki sposób, można sprowadzić średnią ważoną do najzwyklejszej średniej arytmetycznej.
Przykład. Oto oceny pewnego hipotetycznego ucznia:
4 z wagą 1, 5 z wagą 1, 5 z wagą 3. Czyli inaczej:
4,5, 5,5,5
Ostatnia ocena jest potrojona, bo jej wartość liczy się potrójnie. Czas wyciągnąć z tego średnią arytmetyczną(dzielimy sumę ocen przez ich liczbę):
(4+5+5+5+5)/5=4,8
Średnia gotowa! Zauważmy, że wyrażenie (4+5+5+5+5)/5 można sprowadzić do postaci (4*1+5*1+5*3)/1+1+3. Każdą ocenę mnożymy przez jej wagę, a następnie uzyskany wynik dzielimy przez sumę wag wszystkich ocen. Wynik się zgadza: (4*1+5*1+5*3)/(1+1+3)=4,8.
Et voila! Teraz warto zapoznać się z minimalnymi średnimi wymaganymi na poszczególne oceny. Sezon poprawiania stopnia uznajemy za otwarty!
Uwagi i spostrzeżenia
- •Powodzenia! ;)
Galeria


Dodaj komentarz