Jak napisać wstęp pracy licencjackiej lub magisterskiej?
Niemal każdy student podczas pisania swojej pracy staje w pewnym momencie przed trudnym wbrew pozorom zadaniem napisania wstępu do swojego tekstu, pracy magisterskiej lub licencjackiej. Mimo, że zadanie wydaje się z pozoru banalne, napisanie DOBREGO wstępu wcale nie jest takie proste. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że każdy promotor ma tak naprawdę swoją wizję dobrego wstępu w Waszych pracach. Moja porada będzie więc zawierała jedynie pewne ogólne wskazówki - szczegółów lepiej dopytać się u wykładowcy:)

Pierwsza i najważniejsza zasada dotycząca pisania wstępu: wstęp piszemy zawsze na końcu. Nigdy nie zaczynamy pisania swojej pracy licencjackiej czy magisterskiej od pisania wstępu. Najpierw piszemy treść, zakończenie a dopiero na samym końcu wstęp. Dlaczego? Otóż we wstępie warto napisać czego na przykład nie udało się nam zrealizować w ramach naszej pracy i wytłumaczyć się z niedociągnięć (np. z powodu braku źródeł). Ponadto wstęp musi zawierać opis układu naszej pracy, a o tym najlepiej pisać na końcu, gdyż w trakcie pisania często nasza praca ulegnie jeszcze zmianie.
Tak więc po napisaniu całej pracy przystępujemy do pisania wstępu.

W tym miejscu pojawia się pytanie ile mniej - więcej powinien objętościowo liczyć sobie wstęp. Przy pracach naukowych zakłada się, że powinien on wynosić nie więcej jak 10% całości. W 50 str. naszej pracy warto poświęcić na ten cel 3 - 4 strony. Kolejny problem który pojawia się przed nami brzmi ... jak właściwie zacząć? Możemy zacząć nasz wstęp np. tak: "Temat X (tu wpisujemy tytuł naszej pracy) był wielokrotnie poruszany w literaturze naukowej, brakowało jednak jego krótkiego, szczegółowego opracowania. Stąd autor pracy postanowił wypełnić lukę w literaturze naukowej i podjął się opisania tego problemu" . Pamiętajmy jednak że jest to jedynie PRZYKŁAD, który musimy dostosować do naszych potrzeb.
W kolejnych akapitach należy napisać, co skłoniło Was do pisania akurat na taki temat ( np osobiste zainteresowania autora), a następnie opisać plan pracy. Pracę możemy opisać np. w ten sposób: "Niniejsza praca składa się z 3 rozdziałów. Rozdział pierwszy, zatytułowany XY (tu wpisujemy tytuł rozdziału) ma na celu ukazanie zależności pomiędzy (...) " itd.
Tak jak zaznaczyłem na początku, wstęp służy nam również do tego, żeby wytłumaczyć się z pewnych niedociągnięć w naszej pracy. Możemy przykładowo wytłumaczyć się, że nie uwzględniliśmy jakiegoś czynnika w naszych badaniach, gdyż brakowało nam źródeł.
We wstępie nie wolno również zapomnieć o podziękowaniach dla osób, które pomogły Wam w jakiś sposób napisać Waszą pracę. Przede wszystkim wypadałoby podziękować promotorowi, za to że męczył się z Wami przez cały rok akademicki :D. Można również podziękować np. rodzicom za wsparcie itp.
W ten sposób dobrnęliśmy do końca naszego wstępu. Można tylko życzyć powodzenia na obronie!
Uwagi i spostrzeżenia
- •pamiętajcie - najważniejsze jest to co mówi Wam promotor. To są tylko pewne wskazówki.
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-24 09:34:29
Co do podziękowań dla rodziców - to może być tylko taki "smaczek" na sam koniec wstępu; ja go w swojej pracy umieściłem :) a co do tego pisania na początku pracy tego co nie udało się zrobić. Należy się tutaj z mojej strony w sumie chyba wyjaśnienie. Jestem na historii i kiedy piszesz na jakiś historyczny temat, to jest to jak najbardziej w porządku, że zaznaczasz na początku pracy, że nie zawarłaś tego i tego w swojej pracy, gdyż np. jedyne dostępne materiały znajdują się w lwowskim archiwum, lub napisane są po rumuńsku. O takie coś mi chodziło. Natomiast w istocie - przy innych kierunkach, można mieć zastrzeżenia co do pisania tego zaraz na wstępie:) Pozdr serdecznie
Ostatnio zmieniony: 2012-08-07 18:40:39
Oczywiście czytając poradę zapoznałam się również z nimi.
Ja zapytałam jedynie o Twoje własne odczucia związane z doświadczeniem już po obronie czy uważasz, że podziękowania dla rodziców są tutaj odpowiednie oraz wyraziłam swoje zdanie na temat pisania na początku pracy o tym, co się nie udało zrobić.
Wiadomym jest, że co promotor i co uczelnia to trochę inne wymagania.
Ostatnio zmieniony: 2012-08-07 14:40:37
Ostatnio zmieniony: 2012-08-03 20:17:52
Ja uważam, że o tym nie ma co wspominać i to na samym początku pracy. To jest wstęp do pracy, a opis co zrealizowaliśmy jest w zakończeniu.
" "Temat X (tu wpisujemy tytuł naszej pracy) był wielokrotnie poruszany w literaturze naukowej, brakowało jednak jego krótkiego, szczegółowego opracowania. Stąd autor pracy postanowił wypełnić lukę w literaturze naukowej i podjął się opisania tego problemu" . "
Podziękowania dla promotorów mogą być chodź nie wszystkie Uniwersytety Państwowe je respektują zależy to pewnie też od samego promotora. Z podziękowaniami dla rodziców się nie spotkałam więc nie będę zabierać głosu.
Czy na prawdę uważasz, że jest to dobra forma?
Uważam, że lepiej jakby ktoś napisał "wypełniono lukę ukazującą się w wielu źródłach...."
Ostatnio zmieniony: 2012-08-03 13:17:05
Dodaj komentarz