Jak napisać dobry scenariusz prezentacji maturalnej z języka polskiego?

Jak napisać dobry scenariusz prezentacji maturalnej ? Dobra prezentacja maturalna to kilka ważnych czynników: dobór tematu, wybór literatury, dobry ramowy plan wypowiedzi, logiczny scenariusz, zestaw pomocy.

1

  1. Wybór tematu.
    Przede wszystkim trzeba zastanowić się nad wyborem tematu. Jeżeli lubisz czytać i znasz lektury, to wybierz temat z literatury. Jeżeli nie znasz lektur, wymierz temat wolny lub z nauki o języku.
    Uwaga. Jeżeli wybierasz temat z pogranicza sztuki, np. Literatura i muzyka, to musisz chociaż interesowac się tymi dziedzinami, ponieważ trzeba będzie przygotować zestaw reprodukcji lub nagrań. Są to tematy wyżej punktowane, ale trudniejsze, ponieważ trzeba przyswoić sobie wiedzę z danej dziedziny, chociaż podstawową.
    Najłatwiejsze są tematy dotyczące literatury jednej epoki. W ogóle trzeba trzymać się zasady: im węższy zakrez tematyczny, tym lepiej.


2

  1. Dobór literatury.
    Tutaj popełniacie najwięcej błędów. Przeważnie są to sugestie nauczycieli lub kolegów. Odradzam szczerze. Nie dajcie sobie wcisnąć za dużo lektur, ponieważ komisja ma prawo zadawać pytania dotyczące każdej z nich. Dlatego zdecydowanie radzę wybrać tylko 3-4 utwory do analizy.
    Przy czym radzę nie wybierać dużych lektur. Złota zasada to 1 duża pozycja ( np. powieść) a reszta to mniejsze pozycje, np. liryki, nowela. Dobrą zasadą przy doborze literatury jest sięgnięcie do różnych gatunków. Dobór lektur należy też rozważyć pod kątem różnych ujęć zagadnienia, np. bohaterowie pozytywni i negatywni.
    Na przykład proponuję taki zestaw literatury podmiotu :
    Temat: Odwołując się do wybranych lektur, przedstaw różne rodzaje bohaterstwa w literaturze XIX wieku.
    Literatura podmiotu
    1.Mickiewicz Adam, Konrad Wallenrod
    2.Orzeszkowa Eliza, Nad Niemnem
    4.Słowacki Juliusz, Sowiński w okopach Woli
    5. Żeromski Stefan, Syzyfowe prace


3

  1. Ramowy plan wypowiedzi.
    Jest to najtrudniejsze zadanie, ponieważ trzeba określić dokładnie wszystkie zagadnienia. Oczywiście, można go korygować w trakcie pracy nad całą wypowiedzią, jeżeli jeszcze nie trzeba było oddać gotowego planu nauczycielowi. W planie na początku dobrze jest podać tezę lub pytanie problemowe. Ułatwia to pracę, ponieważ potem wystarczy znaleźć argumenty odpowiadające na to pytanie lub potwierdzające tezę. Do podanego wyżej tematu proponuję pytanie problemowe:
    Co można uznać za przejaw bohaterstwa i jak przedstawiano je w literaturze XIX wieku?
    Wtedy poszczególne punkty planu wyglądałyby tak:
    Rozwinięcie.
    1.Samotna walka z wrogiem ojczyzny-Poświęcenie osobistego szczęścia. Narodziny nowej postawy patriotycznej- wallenrodyzm. A.Mickiewicz “Konrad Wallenrod”.
    2.Męstwo na polu walki- poświęcenie życia i walka do końca- odrzucenie myśli o poddaniu się. J.Słowacki “Sowiński w okopach Woli”.
    3.Utrzymanie świadomości narodowej jako inny wzorzec bohaterstwa- opór przeciw rusyfikacji; odwaga wypowiadania się i przyznawania do polskości.
    S.Żeromski “Syzyfowe prace”.
    4.Kultywowanie pamięci o poległych powstańcach. Bohaterstwo ciężkiej pracy i walki o utrzymanie ziemi w polskich rękach w czasie represji po powstaniu styczniowym. E.Orzeszkowa “Nad Niemnem”.
    III.Zakończenie.Podsumowanie i wnioski. Bohaterstwo to przede wszystkim walka o wolność z bronią w ręku i oddanie życia za własny kraj, ale także opór polskiej młodzieży wobec rusyfikacji. Jest nim również rozpaczliwa próba utrzymania ziemi w polskich rękach w czasie zaborów.
    Omówiłam tu najważniejsze punkty dobrej prezentacji.
    Auor : Jolanta Skowrońska


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 18.04.2011

Komentarze

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj