Jak korzystać z bibliotek cyfrowych?

Korzystanie z bibliotek cyfrowych za darmo jest bardzo pomocne, zwłaszcza w pisaniu pracy licencjackiej czy magisterskiej. Warto bliżej zapoznać się z łatwo i darmowo dostępnymi serwisami tego typu.

1

Istnieją bazy płatne, prenumerowane przez biblioteki uniwersyteckie itp.; można tam korzystać z ksiązek i artykułów z czasopism naukowych i fachowych. Dobrze jest sprawdzić czy i jakim kosztem można zapisać się do danej biblioteki i korzystać z baz on-line, z własnego komputera (extranet itp.).


2

Bez żadnych kosztów i zapisów można korzystać z bibliotek poprzez Federację Bibliotek Cyfrowych i podobne portale. Możemy tam wyszukiwać książki według tytułów, autora, haseł. Głównie są to pozycje co do których wygasły prawa autorskie (public domain). W formie cyfrowej, wygodnie i nie tracąc czasu możemy czytać np. unikatowe starodruki czy pierwodruki, rozmaite dawne encyklopedie, podręczniki itp. Można też spotkać współczesne publikacje np. prawne, ekonomiczne. Książki w formie on-line mogą być cytowane tak samo jak książki w wersji papierowej.


3

Można też znaleźć darmowe archiwa nagrań audio i video będących public domain, zakres tematyczny jest ogromny, począwszy od pierwszych nagrań na wałkach woskowych Edisona i szelakowych płytach gramofonowych skończywszy na współczesnych reportażach, nagraniach itp.
Interfejsy poszczególnych bibliotek i archiwów są bardzo proste w obsłudze, umożliwiają przeglądanie on-line oraz ściąganie publikacji bez limitów.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 05.10.2011

Komentarze

warto wiedziec

Ostatnio zmieniony: 2013-02-24 09:31:22

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj