Jak interpretować wiersz Bolesława Leśmiana "Las"?
Bolesław Leśmian to poeta należący do pokolenia twórców okresu Młodej Polski. Wielką rolę w jego twórczości, a także poglądach filozoficznych odgrywała przyroda. W wielu swoich wierszach poeta ukazuje przyrodę jako ważny czynnik przedstawionego świata. Wiersz "Las" pochodzi z debiutanckiego tomu wierszy "Sad rozstajny". Interpretację tego właśnie wiersza przedstawia poniższa porada.
- • Wiersz "Las" - Bolesława Leśmiana
Temat wiersza: ukazanie wnętrza człowieka w chwili śmierci. O czym myśli się w czasie umierania? Poeta właśnie się nad tym zastanawia :
"Pomyśl, gdy będziesz konał - czym się w tej godzinie
Twoje pamięć obarczy, nim szczeźnie, a minie
Wszystką ziemię ostatnim całująca tchem?"
Czy ludzie nie mają różnych wspomnień w chwili śmierci ? Czy nie ukazują im się wydarzenia z lat młodości albo kadry z wcześniejszego życia? Wiadomo od ludzi, którzy byli na krawędzi, iż właśnie tak się dzieje. W wierszu"Las" Leśmian próbuje powiedzieć, iż bardzo istotnym wspomnieniem w chwili śmierci może być " dzień młodości - najdalszy od ciebie". Każdemu się pojawi jakaś inna migawka- inni ludzi, inne wydarzenie,inna sytuacja. Czasem nie pojawi się żadne wspomnienie, bo zbyt myślimy o nadchodzącej śmierci - ta myśl pochłania nas całkowicie.

Dlaczego zatem taki tytuł wiersza "Las"? Dopiero trzecia strofa odpowiada na to pytanie.
"Lub ci może zielonym narzuci się złotem
Las, widziany przygodnie - niegdyś - mimolotem,
co go wywiał z pamięci nieprzytomny czas?"....
W wierszu las jest symbolem wieczności, bo on pomimo śmierci wciąż trwa. Życie przemija, a przyroda - las wciąż istnieje.Człowiek jest częścią przyrody, więc i jego świadomość wraca do korzeni.
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-04-11 16:57:59
Ostatnio zmieniony: 2013-03-08 19:27:57
Dodaj komentarz