Jak dobrze przygotować plan pracy licencjackiej?
Stworzenie konspektu pracy licencjackiej jest bardzo często pierwszą rzeczą, której wymaga promotor. Dlatego też warto uświadomić sobie jego funkcję: stanowi on szkielet, na którym opierać się będzie „ciało”, czyli tekst podstawowy naszej pracy naukowej. Trudnym zadaniem jest stworzenie ogólnych zasad, którymi powinniśmy się kierować w trakcie pisania konspektu, ponieważ każda uczelnia, a możliwe, że nawet każdy promotor kładzie nacisk na inny aspekt – zgromadzenie materiałów, część teoretyczną lub część praktyczno-analityczną. Dlatego postaramy się przedstawić kilka zasad generalnych.
Strona tytułowa

Po pierwsze: część formalna. Wiadomo, iż pierwszą stroną licencjatu jest strona tytułowa. Musi zawierać ona kilka zasadniczych danych:
- •pełną nazwę uczelni, na której studiujemy;
- •nazwę naszego wydziału;
- •nazwisko autora pracy;
- •numer albumu (czyli indeksu);
- •tytuł pracy;
- •informację o rodzaju pracy (licencjacka/magisterska/doktorska/inżynierska);
- •nazwisko promotora wraz z tytułami naukowymi;
- •miejsce i rok skończenia pracy.
To, co jest ważne w tym przypadku, to odpowiednie dobranie tytułu pracy. Fakt, że mamy już wybrany temat i wiemy, co chcemy napisać, nie gwarantuje nam tego, że dobraliśmy sobie odpowiedni tytuł. Tym jednak nie należy się zbytnio martwić – najczęściej strona tytułowa zostaje poddana ocenie promotora, on sam sugeruje pewne zmiany, jeśli są wymagane. Jeśli zaś wszystko jest w porządku, napisane zgodnie z wymogami uczelni, to wtedy promotor podpisuje własnoręcznie stronę tytułową i tym samym zatwierdza jej poprawność. Taką podpisaną wersję w trzech egzemplarzach (do promotora, do recenzenta oraz do archiwum uczelni) umieszczamy w gotowej wersji pracy.
Oświadczenie autora pracy

Kolejnym elementem jest druga strona, zawierająca pięć słów kluczowych dotyczących naszej pracy oraz oświadczenie autora nt. oryginalności pracy, praw autorskich oraz braku plagiatu. Na stronie uczelni można znaleźć dokładną formułę oświadczenia, którą umieszczamy w pracy razem z własnoręcznym podpisem oraz datą.
Spis treści
Trzeci element konspektu, to spis treści. UWAGA! W spisie treści zaznaczamy, na której stronie znajduje się on sam. Może się zdarzyć, że promotor zechce mieć spis na końcu pracy. Jednak przeważnie pisuje się go na początku, po to, aby recenzent nie musiał wertować całej pracy, lecz po otwarciu kilku pierwszych stronic mógł sobie spokojnie odnaleźć jakieś konkretne zagadnienie, którego szuka. Oczywiście, nie robimy do konspektu pełnego spisu treści, bo jeszcze nie mamy treści! Póki co tylko zaznaczamy go jako jeden z podpunktów, aby promotor wiedział, że pamiętamy o tym elemencie.
Za pomocą programu MS Word można tworzyć automatyczne spisy treści, które same będą nam się uzupełniały w trakcie pisania pracy.
Wstęp

Za spisem treści umieszczamy kolejny element, czyli wstęp. Jest to krótki opis pracy, przedstawianej i badanej problematyki, także opis używanej metodologii badań, a jednocześnie stanowi on też zachętę do lektury. Wstęp powinien ograniczyć się do maksymalnie dwóch stron maszynopisu (przeważnie standardem jest czcionka Times New Roman, 12p, interlinia 1,5, wcięcie akapitowe 0,5 cm w pierwszym wierszu).
Rozdziały
Teraz przychodzi czas na treść właściwą, czyli rozdziały. Istnieją dwie metody podziału jeśli chodzi o ilość rozdziałów. Pierwszą z nich jest podział 2:1, czyli praca zawiera dwa rozdziały teoretyczne oraz jeden rozdział analityczny, tzw. empiryczny. Drugim podziałem, dla bardziej rozległych prac są stosunki 2:3 lub 3:2, czyli albo dwa rozdziały teoretyczne i trzy analityczne; albo trzy teoretyczne i dwa empiryczne.
Odpowiedni dobór ilości rozdziałów zależy tylko i wyłącznie od podejmowanej tematyki oraz upodobań promotora.
Podrozdziały

Zejdźmy jednak stopień niżej, do podrozdziałów. Przy każdym podejmowanym problemie warto wyróżnić sobie w podrozdziałach minimum trzy elementy, na których chcielibyśmy nieco bardziej się skupić. Jest to tworzenie tzw. „KLUCZA”, w którym schodzimy w dół od ogólników, do konkretów. Pamiętać trzeba, że każdy element, który poddajemy jakiejś szczegółowej analizie, to kolejny podrozdział. JEDNAKŻE! Należy mieć na uwadze także to, że naszą pracę czytać i oceniać będą ludzie mądrzejsi i bardziej doświadczeni od Ciebie. Nie zawsze należy koniecznie objaśniać nawet najmniejsze detale, o ile stanowią one podstawę dla wybranej przez Ciebie dziedziny, czy specjalności. Można założyć, że istnieje pewnego rodzaju wiedza ogólna, ale dostępna tylko na pewnym etapie zdobywania edukacji. Z drugiej strony, jeśli nie rozwijamy jakiejś myśli, ponieważ uznajemy, że jest to niepotrzebne w pracy, musimy wiedzieć o tym mimo tego. Pytanie o to, co uznaliśmy za zbyt oczywiste, może paść podczas obrony.
Zakończenie
Na koniec pracy należy umieścić zakończenie, które jest zwieńczeniem i podsumowaniem przeprowadzonych analiz. Ukazuje wyciągnięte wnioski, może także zawierać swego rodzaju pointę, jeśli jest taka możliwość lub prognozy. Podsumowanie, podobnie jak wstęp, nie powinno przekraczać 2 stron A4.
Elementy końcowe; bibliografia

Ostatnimi z formalnych elementów konspektu pracy licencjackiej są: aneksy; spisy źródeł, tabel, rysunków; materiały zebrane oraz bibliografia. Do samego konspektu uzupełniania poszczególnych elementów nie jest konieczne, ale warto wiedzieć już, które z nich pojawią się w naszej pracy. Inaczej jest w przypadku bibliografii, gdyż przeważnie promotor do konspektu domaga się dołączonej bibliografii. Czasem wymaga się także czegoś takiego, co nazywane jest netografią i zawiera spis stron WWW z artykułami, z których korzystaliśmy.
Kilka ogólnych wskazówek

Istnieją dwa rodzaje konspektów. Pierwszym z nim jest konspekt skrócony, który wygląda mniej więcej jak spis treści. Drugim z nich jest konspekt rozwinięty, w którym przy każdym punkcie dodajemy minimum dwa-trzy zdania na konkretny temat, np. podając przykłady.
To, jak będzie wyglądał konspekt Waszej pracy w dużej mierze zależy od tego, jaką metodę badań sobie obierzecie. Może będzie to metoda porównawcza, może analityczna lub badanie struktur i ich przekształceń - wszystko odpowiednio do obranej dziedziny badań.
• Przeczytaj teraz:
Galeria

Dodaj komentarz