Jak być samemu dla siebie korepetytorem matematyki/fizyki ?
Matematyka i fizyka uchodzą często za przedmioty trudne a zrozumienie ich za wymagające sporego wysiłku. Przez sporą część uczniów (deklarujących uparcie, że nie są 'umysłami ścisłymi') uważane za pięty achillesowe. Z tych dziedzin najczęściej uczniowie decydują się na korepetycje, często bardzo drogie. Tymczasem wystarczy odpowiednie nastawienie, strategia i chęci, by samemu dla siebie stać się korepetytorem matematyki czy fizyki.
- • motywacja, czas, samozaparcie, wiara w siebie:)

Dobre materiały
Wybierz się na 'polowanie' do dobrej księgarni. Spożytkuj trochę czasu na przeglądnięcie dostępnych podręczników i zbiorów zadań. Polecam kierowanie się następującymi kryteriami:
- zawartość - tematyka i poziom, który Cię interesuje
- przystępność - jasne, logiczne wyjaśnienia, bogate komentarze
- przykłady zadań z rozwiązaniami krok po kroku
- przejrzyste uporządkowanie treści
- przyjemny wygląd, ładna oprawa graficzna - w końcu ma Ci się podobać;)
Na pewno znajdziesz odpowiadające Ci książki i zbiory zadań - teraz autorzy podręczników prześcigają się w tym, by wiedza była wyłożona jak najprzystępniej.
Radzę kupić ok 2-4 pozycji (zawsze dobrze mieć porównanie i punkty odniesienia i może się okazać, że sposób tłumaczenia danego zagadnienia przez innego autora lepiej do nas przemówi).
Co prawda podręczniki nie są tanie, ale - w końcu średni koszt jednej godziny zegarowej korepetycji wystarczy na kupienie min. jednej porządnej książki zawierającej materiał z całego roku szkolnego!
Jeśli nie masz wystarczająco pieniędzy na zakup materiałów drukowanych - korzystaj z internetu.
Coraz więcej jest portali oferujących całe bazy dobrze wytłumaczonych zagadnień i mnóstwo rozwiązanych przykładów zadań. Zlokalizuj więc te, które najbardziej Ci odpowiadają i często tam zaglądaj.
Przykładowe serwisy:
http://zadania-fizyka.pl/
http://matematyka.pisz.pl/
http://www.e-zadania.pl/

Dobra organizacja
Ustal sobie regularne godziny pracy z przedmiotem. Stara prawda, że lepiej zadziała godzina dziennie niż siedem godzin pod rząd raz w tygodniu.
Zorganizuj wszystko tak, żeby to był czas tylko dla Ciebie i matematyki/fizyki.
Nie staraj się nauczyć wszystkiego naraz. Przystąp do danego działu 'po kolei':
1. przeczytaj ze zrozumieniem wstęp teoretyczny;
2. przeanalizuj przykładowe rozwiązane zadania;
3. zrób do każdego działu serię zadań. W razie problemu wróć do pkt 1 i 2.
Polecam założyć sobie do przedmiotu nowiutki, ładny segregator lub skoroszyt, w którym będziemy gromadzić ( w uporządkowany sposób, np przy użyciu kolorowych karteczek z podpisami) nasze notatki, komentarze, uwagi czy własnoręcznie sporządzone algorytmy rozwiązywania zadań, zestawienia wzorów i pojęć. Ma to wiele zalet: porządkujemy w ten sposób wiedzę, lepiej zapamiętujemy, i oczywiście gromadzimy wspaniały materiał do powtórek w przyszłości - do sprawdzianów czy matury.

Dobre nastawienie
Pamiętaj, że w matematyce i fizyce wszystko jest logiczne, a Ty przecież jesteś rozsądnym człowiekiem!:)
Uwierz w to, że jesteś w stanie sam zrozumieć materiał.
Znacznie lepiej zrozumiesz temat, jeśli wyobrazisz sobie, że musisz go wytłumaczyć innej osobie - koledze, koleżance lub rodzeństwu.
Możesz też umówić się z kolegą/koleżanką z klasy, że podzielicie się trudnym materiałem a następnie nawzajem wytłumaczycie poszczególne tematy. To będzie jeszcze bardziej motywujące.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Przy takiej strategii znacznie wzrastają nasze umiejętności dzielenia się wiedzą! A w przyszłości - kto wie - może sami będziecie zarabiać na korepetycjach lub zostaniecie wspaniałymi pedagogami albo ekspertami z tych przedmiotów? :)
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-05-10 13:55:43
Dodaj komentarz