Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie studenckie?

Październik, to okres powrotu w mury uczelni lub pierwsze studenckie kroki. Jednym z trapiących studentów problemów, są kwatery. Nie każdy załapie się na akademik, nie każdy chce w akademiku tez mieszkać. Dla nich wszystkich są studenckie mieszkania. Jak zatem wynająć bezpiecznie?

  • mieszkanie z przyjaznym wynajmującym
  • Komputer z podłączeniem do sieci, telefon
  • wolny dzień na "zwiedzanie" kwater
  • druk umowy
  • długopis :-)
1

Jeśli dopiero zaczynasz studia, ustal w jakim miejscu znajduje się wydział w którym masz pobierać nauki. Najkorzystniej jest oczywiście w jego okolicy szukać jakiejś kwatery.


2

Poszukaj ogłoszeń wynajmu mieszkań studenckich. Żyjemy w dobie Internetu, toteż pierwsze kroki skieruj właśnie tam, do portali z ogłoszeniami o wynajmie nieruchomości. Mogą to być "ogólne" serwisy, jak Otodom, ale też ściśle dedykowane studentom. W tym celu warto w Google wyszukać: "nazwa miasta+dzielnica+kwatera+dla studenta", zawsze coś ciekawego się znajdzie. Poza tym warto poszukać w mieście, w którym masz zamiar studiować, studenckiego biura pośrednictwa kwater, dość duża liczba "nieinternetowych" właścicieli mieszkań korzysta z takich pośredników.


3

Spisz wszystkie interesujące Cię oferty wraz z numerami telefonów. Poumawiaj się na spotkania z właścicielami - na takich spotkaniach zwróć uwagę na 4 rzeczy:
- sam właściciel (czasami już na pierwszy rzut oka można wyczuć kogoś, kto wiecznie sprawia problemy i się czepia)
- czy właściciel preferuje umowę na piśmie, czy raczej "na gębę" (tych "na gębę" raczej od razu dyskwalifikuj, chyba, że są skłonni zmienić decyzję)
- mieszkanie (szczególnie zwróć uwagę na meble, czy aby nie są to takie, które kiedyś ktoś wywalił pod kosz, a właściciel mieszkania zabrał je, by tanim kosztem wyposażyć swoje M, warto też zerknąć, w jakim ogólnie stanie jest mieszkanie, czy jest zadbane, czy raczej takie, jakby czas się w nim zatrzymał kilka dekad temu )
- okolica i sąsiedzi (warto chwilę dłużej pogawędzić z właścicielem mieszkania)


4

Nawet jeśli pierwsze mieszkanie przypadnie Ci do gustu, nie decyduj się na nie od razu. Być może kolejne będzie jeszcze lepsze, tańsze, w lepszej okolicy. Wszystkie swoje spostrzeżenia najlepiej notuj, często bywa tak, że przychylniej patrzymy na mieszkania, które odwiedzaliśmy w lepszym nastroju, a te odwiedzane w gorszym (np. z powodu zmęczenia wskutek całodziennych rozmów z wynajmującymi), nawet jeśli są lepsze, oceniamy gorzej.


5

Po obejrzeniu wszystkich, udaj się w jakieś spokojne miejsce - np. do knajpy i przejrzyj swoje zapiski. Wybierz takie mieszkanie, które twoim zdaniem jest najlepsze i umów się ponownie z wynajmującym właścicielem, najlepiej tego samego dnia. W okresie sierpień - wrzesień na rynku wynajmu mieszkań jest bardzo gorący okres, jeśli umówisz się na następny dzień bądź za dwa dni, mieszkanie może być już wynajęte komu innemu.


6

Przygotuj się na podpisanie umowy - na piśmie. To bardzo ważne, żeby wszystko zaraz na początku było ustalone w trwałej formie. Pamięć ludzka bywa zawodna, mogą w trakcie wynajmu wyniknąć różne okoliczności. Sporo uczelni też dopłaca studentom do kwater, jednak niezbędnym warunkiem uzyskania takich dopłat jest posiadanie pisemnej umowy.
Najważniejsze, co winno znaleźć się na umowie, to:
- okres wynajmu
- za co płacisz (czy w odstępnym są już zawarte opłaty za media, czy też za prąd, wodę, ogrzewanie i Internet płacisz osobno)
- długość okresu wypowiedzenia, jeśli chciałbyś zakończyć umowę przed ustalonym czasem
- wysokość kaucji i zasady na jakich będzie Ci ona zwrócona, bądź na jakich zasadach wynajmujący dokona ewentualnych potrąceń z kaucji (jest ona zabezpieczeniem interesów właściciela, np. na wypadek zniszczenia wyposażenia bądź zaległości w płaceniu odstępnego, co prowadzi do kolejnego podpunktu:)
- wyposażenie mieszkania (meble, sprzęty agd / rtv) i stan, w jakim ono się znajduje. Nie wahaj się w tym punkcie pisać "elaboratów", jeśli nie ma miejsca na umowie, wyposażenie spiszcie w formie załącznika do umowy. Takie działanie zabezpieczy Cię na wypadek ewentualnej próby potrącenia z kaucji należności za zniszczenia, których dokonali np. poprzedni lokatorzy.
- od kiedy mieszkanie zostanie Ci przekazane (umowę możesz spisać wcześniej, a zacznie ona obowiązywać dopiero za jakiś czas - nie będziesz musieć wtedy płacić odstępnego za czas, w którym w zasadzie nie korzystasz z mieszkania).


7

Uwagi i spostrzeżenia

  • Powodzenia w roku akademickim!


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 24.09.2010

Komentarze

super rada

Ostatnio zmieniony: 2013-02-15 16:30:44

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj