Jak wybrać odpowiedni GPS?

Okres wakacyjny w pełni, przed nami wyjazdy w długie trasy, na których często można się pogubić – szczególnie jeśli chodzi o Polskie miejscowości oraz dojazdy do nich. Warto jest zainwestować trochę pieniędzy w odpowiednie urządzenie, które pozwoli nam odnaleźć się w gąszczu dróg miejskich oraz w dłuższej trasie i wskaże odpowiednią drogę do celu.

1

Wybór GPS należy zacząć od stwierdzenia naszych preferencji oraz porównania realnych potrzeb z ilością środków finansowych jakie chcemy przeznaczyć na zakup urządzenia. Powinniśmy stwierdzić czy interesuje nas urządzenie które przeprowadzi nas wyłącznie po Polskich drogach czy może odrobinę dalej – powiedzmy po całej europie. Należy też zastanowić się czy naprawdę potrzebne są nam zbędne dodatki, które urządzenie posiada – jak na przykład otwieranie zdjęć, odtwarzanie muzyki czy filmów.


2

Jeśli Twój znajomy posiada już GPS warto jest z nim wybrać się na zakupy, ponieważ podczas użytkowania swojego urządzenia GPS pomoże Ci stwierdzić co tak naprawdę się przydaje w trasie lub czego trzeba unikać decydując się na wybór urządzenia. Dodatkowo taka osoba może nam wskazać pewnie niedogodności o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia jak np. potrzeba posiadania dodatkowej ładowarki 220V (w zestawach GPS głównie występują ładowarki 12V z wtyczką pasującą do gniazdka zapalniczki samochodowej).


3

Mapy. Obecnie istnieje dość duży zbiór oprogramowania, które zarządza urządzeniami GPS. Każde takie urządzenie posiada odpowiednie aplikacje już zainstalowane. Ważne jest aby było ono aktualne. Osobiście polecam zapoznanie się z informacją na temat pochodzenia wgranego oprogramowania oraz stanem dokumentów pozwalających na rejestrację oprogramowania. Ważne jest też, aby oprogramowanie dało się aktualizować przez wgrywanie nowych wersji programu oraz nowych map. Jeśli urządzenie pozwala na aktualizacje lub posada wbudowany i dostępny system operacyjny (np. Windows CE) istnieje możliwość posiadania kilku programów do obsługi naprowadzania GPS.


4

System operacyjny. Istotne jest aby wybrać urządzenie które pracuje pod kontrolą odpowiedniego systemu operacyjnego. Na Polskim rynku znajdują się urządzenia, które obsługiwane są przez dwa systemy operacyjne – Windows CE oraz Linux. Należy więc pamiętać iż umieszczony w urządzeniu system operacyjny uzależnia nas od stosowania odpowiednich aplikacji GPS. W większości urządzeń tego typu na pewno znajdzie się system Windows CE, część będzie również posiadała własne, autorskie oprogramowanie. W przypadku tego ostatniego problem może stanowić aktualizacja oprogramowania. Warto też sprawdzić czy oprogramowanie wspiera tzw. szybkie odnajdowanie sygnału GPS w przeciwnym razie zdarzy się nam jeździć na ślepo do czasu znalezienia sygnału GPS przez urządzenie po np. przejeździe pod liniami elektrycznymi czy wiaduktem.


5

Karty pamięci. W urządzeniach GPS istnieje zdecydowanie tendencja do użytkowania kart typu SD (Secure Digital). Ważne jest aby posiadać więc odpowiedni czytnik kart jeśli chcemy wykorzystywać potencjał pamięci przenośnej. W przypadku gdy urządzenie wyposażone zostało w port USB możemy zrezygnować z kupna czytnika kart SD i wykorzystać kabel, którym łączymy urządzenie z portem USB komputera aby pobrać dane lub wgrać je na kartę bądź pamięć urządzenia.


6

Odpowiednie oprogramowanie. Na rynku istnieje kilkanaście aplikacji, które obsługują funkcje GPS. Jednymi z najbardziej popularnych aplikacji są „MapaMap” oraz „AutoMapa”. Pierwsza aplikacja instalowana jest głównie w urządzeniach z niższej półki, druga w tych nieco droższych ze względu na sam koszt aplikacji. Jeśli posiadamy trochę pieniędzy, które możemy przeznaczyć na zakupienie oprogramowania warto jest zwrócić uwagę właśnie na produkt „AutoMapa”. W stosunku do programu „MapaMap” posiada znacznie większą listę adresów pod które może kierować nas w naszej trasie, większą listę foto radarów oraz punktów POI (punktów użyteczności publicznej).


7

Wymiary ekranu. Zależnie od tego jak dużo przestrzeni posiadamy przed przednią szybą możemy dobrać odpowiednio rozmiar ekranu a tym samym samego urządzenia. Może wydaje się to dość absurdalne, jednak dodatkowy cal ekranu w przypadku małego samochodu zdecydowanie ogranicza widoczność kierowcy. Warto jest więc rozważyć wybór odpowiednio małego urządzenia.


8

Cena. W zależności od producenta oraz modelu urządzenia ceny wahają się od 250 do nawet kilku tysięcy złotych za GPS. Nie do końca warto sugerować się tutaj marką, ponieważ nawet najlepszej firmie trafiają się urządzenia wadliwe. Warto zapoznać się z mniej znanymi firmami, które produkują urządzenia o znacznie większej funkcjonalności niż w przypadku ich droższych „firmowych” odpowiedników.


9

Gwarancja. Jest to szczególnie istotne gdy zdecydujemy się na zakup urządzenia mniej znanej firmy. Warto jest zapoznać się z warunkami gwarancji urządzenia aby mieć pewność, że w przypadku awarii nie będziemy mieli problemów z naprawą lub wymianą.


10

Kupno urządzenia. Kupno urządzenia powinno odbyć się w sklepie co do którego mamy zaufanie. Nie jest najlepszym rozwiązaniem zakup urządzenia poprzez Internet gdzie nie mamy możliwości uruchomienia oraz dokładnego sprawdzenia go przed zakupem.


11

Instalacja w samochodzie. Instalację należy rozpocząć od przymocowania uchwytu w miejscu które nie zasłania nam widoczności drogi. Najlepsze jest w tym celu umiejscowienie urządzenia na środku szyby przy jej dolnej krawędzi, tak by spoczywało tuż nad pulpitem. Dobrym miejscem jest także lewy dolny róg szyby, zaraz obok zegarów, ponieważ nie powoduje on odwracania uwagi kierowcy od lewej krawędzi drogi oraz tablicy informacyjnej auta. Gdy dokonamy już poprawnie instalacji nie zapomnijmy podpiąć ładowarki samochodowej, włączyć zapłonu oraz urządzenia aby je naładować


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 02.08.2009

Komentarze

Bardzo ciekawa porada:)dzięki

Ostatnio zmieniony: 2013-02-20 11:45:18

profesjonalna

Ostatnio zmieniony: 2011-03-20 12:28:56

Niezłe kompedium. Ja jednak polecałbym oddzielenie odbiornika od tabletu, np. bluetooth. W dużych autach jak np. Espace daje to większą swobodę użytkowania, nie ma konieczności montażu GPS na szybie.
Niestety tablety szybko się starzeją, nowe wersje map potrzebują nowych wersji systemów operacyjnych, taniej jest kupić nowy PDA bez GPS tylko z BT.

Ostatnio zmieniony: 2011-02-10 12:29:19

dobra robota ! <ok>

Ostatnio zmieniony: 2011-01-09 16:07:05

Świetna porada i tak jak kolega wspomniał włożyłeś trochę wysiłku..Zobaczę też inne Twoje porady a i Ty zerknij na moje:)

Ostatnio zmieniony: 2010-07-27 12:46:06

Dobra porada, widać że włożyłeś trochę wysiłku w jej napisanie:)

Ostatnio zmieniony: 2010-07-26 23:28:07

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj