Jak naprawić zerwany gwint?

Przykręcamy śrubę i nagle w głowie rodzi się myśl- jeszcze pół obrotu i fajrant... O pół obrotu za dużo. Teraz śruba się kręci bezwładnie, w ogóle nie trzymając wszystkiego brzydko mówiąc... w kupie. Jak sobie z tym poradzić?

  • -zestaw gwintowników
  • -zestaw wierteł i wiertarka z regulacją obrotów
  • -olej z siarką
  • -kompresor lub powietrze w sprayu
1
prawidłowo wyglądajacy zestaw gwintowników z uchwytem oraz nażynkami do śrub. Zdjęcie własne prawidłowo wyglądajacy zestaw gwintowników z uchwytem oraz nażynkami do śrub. Zdjęcie własne

Zakładamy sytuację, że śruba jednak dała się wyjąć z otworu i mamy problem w postaci jedynie zerwanego gwintu. Co teraz? Szukamy wiertła do metalu delikatnie wiekszego od otworu, który kiedyś był gwintem. Ważne, aby dobrać możliwe najmniejsze możliwe wiertło- dla przykładu pod gwint metryczny M8 powinno się uzyć wiertła o rozmiarze 6,80mm. Tabelę z takimi wartościami dość łatwo znaleźć w internecie, a najpopularniejsze wartości przedstawię Wam tutaj:
M3 - 2,5mm
M4 - 3,4mm
M5 - 4,2mm
M6 - 5,2mm
M8 - 6,8mm
M10 - 8,8mm. Istotne jednak, by nie przesadzić z rozmiarem, bo nagle może się okazać, że z gwintu M8 zrobiliśmy M12, a obudowa gwintowanego przedmiotu zaczyna pękać.Wiertło oczywiście umieszczamy w wiertarce- najlepiej stołowej, acz nie jest to wymóg bezwzględny. Wiercimy, sprawdzając co chwila czy nie zbliżamy się do dna. Mamy gotowy otwór pod przyszły gwint.


2

Teraz musimy się zastanowić jaki skok gwintu nas interesuje i czy ma to być gwint metryczny drobnozwojny (MF) czy może rurowy Whitworth'a (BSP) ;) Oczywiście to żart- nie do końca, ale jednak. Najczęściej stosujemy zwykły metryczny gwint oznaczany literką M. Zaopatrujemy się więc w gwintowniki ręczne lub skrętne o takim właśnie oznaczeniu i przymierzamy do otworu po wiertle. Jeżeli użyliśmy wiertła z przykładu-6.80mm, zastosujmy gwintownik M8. Co dalej? Do każdego zestawu gwintowników, dostarczany jest przyrząd, w którym ów gwintownik się umieszcza. Po bokach tego przyrządu znajdują się rączki, służące do zwiększenia siły podczas obracania gwintownikiem w jego przestrzeni roboczej- brzydko mówiąc "dziurze" :)


3

Przystępujemy go gwintowania? Owszem, jeżeli gwint nie jest "lewy", wkręcamy gwintownik w prawą stronę i wykręcamy z powrotem. Jeżeli załapaliśmy chociaż pierwsze dwa zwoje, polecam oczyścić otwór z opiłków kompresorem z końcówką do przedmuchiwania i nasmarować gwintownik olejem z siarką. Tak postępujemy aż do końca otworu. Starajmy się trzymać gwintownik w pozycji prostej, aby nie złamać go w środku (zdarza się dość często). Powodzenia! :)


4

Uwagi i spostrzeżenia

  • -gwintownik trzymajmy zawsze prosto i nie wkładajmy w to zbyt dużo siły, gdyż zwyczajnie go ukręcimy.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 05.10.2012

Komentarze

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj