Jak kupić używany samochód?
Dziś samochód nie jest już dobrem luksusowym, a do tego używane auto można już kupić nawet za dwa tysiące, tylko jak kupić, by nie włożyć w nie więcej niż jest warte?

Od kogo kupić samochód? Szukaj samochodu od pierwszego właściciela, najlepiej osoby starszej, ponieważ one przeważnie mniej jeżdżą i bardziej dbają o auto.
Różnica w cenie? Jeśli znasz markę i model auta, które chcesz kupić, porównaj ceny tych samochodów i zastanów się, czemu jeden jest tańszy od drugiego o np. 3 tysiące (z tego samego rocznika, o podobnych parametrach).

Czy licznik jest cofnięty? Oszacuj i pomyśl, czy licznik nie był czasem cofnięty, mimo że ciężko jest to stwierdzić nawet w warsztatach samochodowych. Możemy przyjąć prostą logikę: średnio rocznie robimy około 10-15 tysięcy kilometrów; dla samochodu 8-letniego przebieg 70 tysięcy może być już podejrzany. Pooglądaj dobrze wnętrze samochodu; jeśli właściciel deklaruje mały przebieg - to środek powinien być zadbany, fotele bez przetarć, a elementy stałe nie powinny w środku stukać ani być luźne podczas jazdy.

Czy auto było bite? Warto zwrócić uwagę na szyby - tak, to nie żart - na szybie widnieje numer rocznika, który na każdej powinien być taki sam. Ważne są odstępy między maską a reflektorami oraz warto się pokusić o zobaczenie miejsca na koło zapasowe: często widać w tym miejscu, czy tył nie był mocno bity. Jeśli z jednej strony możesz w szczelinę włożyć palec, a z drugiej już nie, to coś jest nie tak!
Jak oglądać samochód? Auta są zawsze bardzo odpicowane i elegancko wymyte, jeśli masz możliwość - zobacz, jak prezentuje się pod słońcem, wtedy najlepiej widać wszelkiej maści wgniecenia. Nie bój się zobaczyć, gdzie tylko dusza zapragnie, czy nie ma śladów widocznej czy maskowanej korozji.
Czy palono papierosy w środku? Zajrzyj przede wszystkim do popielniczki, sprawdź wszelkie zakamarki koło foteli, czy nie ma śladów tytoniu, zwróć uwagę czy siedzenia, dywaniki - czy nie są wypalone dziury oraz unieś oczy w górę i oceń podsufitkę: na jasnych widać, jak dym się osadza.

Jak ocenić silnik w samochodzie? Podnieś maskę i zobacz, czy nie ma wycieków. Zobacz, czy silnik od razu odpala po przekręceniu kluczyka oraz jaki wydaje dźwięk i czy praca jest równomierna od samego początku oraz jak reaguje, kiedy naciskamy gaz.
Czy tłumik jest dziurawy? Jeśli tłumik jest zwykły, a nie „specjalny”, nie powinien wydawać „sportowych” odgłosów, przy przekraczaniu 3 tysięcy obrotów nie powinno być słychać tzw. chrobotania oraz kiedy mamy 1,5 tysiąca obrotów auto przy przyśpieszaniu nie powinno wydawać podejrzanych dźwięków.

Na co zwrócić jeszcze szczególną uwagę kupując samochód?
Z ważnych rzeczy:
- podczas jazdy próbnej puść kierownicę i zobacz, czy auta nie ściąga.
- zahamuj i sprawdź to samo j/w.
- zobacz, czy ruszając kierownicą auto reaguje, czy posiada luzy.
- zobacz, jak działa elektronika: czy radio się nie wyłącza po wjechaniu na dziurę, jak działają szyby i wszystkie inne, co jest na prąd.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Oglądając auto i dopytując się o wszystkie szczegóły nie jesteś zmuszony je kupić.
- •Wszystkie podane rady są tylko bardzo ogólnym zarysem jednych z ważnych rzeczy przy zakupie samochodu z mojego punktu widzenia, mam nadzieję, że nie zapomniałem o niczym ważnym z strony technicznej. Pamiętaj: tyle ile samochodów, tyle historii przebiegu.
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-01-21 23:30:58
Ostatnio zmieniony: 2012-12-11 10:41:07
Ostatnio zmieniony: 2012-12-10 15:42:16
Ostatnio zmieniony: 2011-08-12 09:53:30
Dodaj komentarz