Jak ograniczyć pocenie? - 7 skutecznych sposobów
Mokra dłoń przy powitaniu, plamy pod pachami na koszuli, mokre skarpety po zdjęciu butów, wilgotne włosy, i stróżki spływające po skroniach, a czasem nawet nieprzyjemny zapach - to objawy nadmiernego pocenia się. Najczęściej problem ten dotyka nas podczas upalnego lata, ale także pojawia się wówczas, gdy jesteśmy zdenerwowani, czegoś się boimy, w sytuacjach stresowych. Jest to problem wstydliwy i kłopotliwy, dlatego warto z nim walczyć. Oto kilka sposobów.
- • ubrania z naturalnych materiałów;
- • mydło antybakteryjne, antyperspiranty, talk;
- • zioła, ocet jabłkowy, sok z cytryny, sok pomidorowy, sok z młodej trawy pszenicznej.
Odpowiednie ubranie
Należy unikać ubrań z materiałów syntetycznych, które nie pozwalają skórze oddychać. Najlepiej wybierać stroje luźne, przewiewne z naturalnych materiałów, np. bawełny. Ważnym elementem są również buty - najlepiej z naturalnej skóry.
Higiena osobista

Przykry zapach potu jest efektem rozkładu bakterii występujących na skórze. Dlatego ważne jest aby pot zbyt długo nie znajdował się na naszej skórze. Kąpiel, a najlepiej prysznic, mydło antybakteryjne, dokładne osuszanie skóry, odpowiednie kosmetyki, częsta zmiana bielizny - to podstawa codziennej higieny.
Kąpiel w ziołach
Do wanny z wodą warto dodać wywary z takich ziół jak pokrzywa, szałwia, hyzop, malwa, mięta pieprzowa. Zioła te ograniczą pocenie się oraz odświeżą skórę. Woda w wannie powinna być ciepła (nie gorąca), bo właśnie taka zmniejsza pracę gruczołów potowych, i obkurcza naczynia krwionośne.
Napary ziołowe na potliwe stopy, dłonie, pachy

Pocenie się stóp i dłoni możemy ograniczyć za pomocą moczenia ich w naparach z dodatkiem szałwii, lawendy, malwy, tymianku, kory dębu oraz octu jabłkowego lub soku z cytryny. Gąbką zmoczoną w powyższych wywarach możemy przemywać pachy i pozostawić do wyschnięcia (nie wycierać), co również ograniczy pocenie się w tym miejscu.
Kosmetyki

Zwykłe, tradycyjne dezodoranty warto zastąpić antyperspirantami, które nie tyle maskują zapach potu, ale przede wszystkim ograniczają jego wydzielanie. Ich wybór jest bardzo szeroki: w sprayu, kulce, sztyfcie, żelu zapachowe, lub bezzapachowe. Dzięki zawartości soli glinu, dają one poczucie świeżości i suchości przez całą dobę.
Nieoceniony i niedoceniony jest tradycyjny talk. Nakładamy go na czystą i dokładnie osuszoną skórę stóp, dekoltu, pach i wewnętrznej skóry ud. Zapobiega otarciom i daje długie uczucie świeżości.
Do tradycyjnego talku (dostępnego w drogerii lub aptece), możemy dodać starte w moździerzu, suszone liście szałwii, mięty lub kwiaty lawendy. Taki ziołowy talk nada naszej skórze delikatny, orzeźwiający ziołowy zapach.
Dieta dla pocących się

Chcąc zmniejszyć nadmierne wydzielanie potu, nasza dieta powinna być bogata w potrawy kwaśne, np. ogórki małosolne, kapustę, wiśnie, porzeczki itp. Powinniśmy także spożywać dużo nabiału: twarogu, kefiru, jogurtu, maślanki. Ogólnie powinniśmy jeść dużo warzyw i owoców, ograniczyć spożywanie potraw słonych oraz ostrych przypraw i dodatków: curry, chili, pieprzu, czosnku, cebuli - produkty te mogą zaostrzyć zapach potu.
Herbaty ziołowe i napoje
Na zmniejszenie potliwości ogromny wpływ mają napoje, które pijemy. Powinniśmy ograniczyć spożywanie napoi gazowanych, które gaszą pragnienie, ale na krótko, i jednocześnie wzmagają pocenie się (podnoszą ciśnienie krwi i wydzielanie potu).
Warto pić herbatki ziołowe, głównie z szałwii, mięty, pokrzywy, łopianu i hyzopu.
Potliwość ogranicza sok pomidorowy - żeby jednak przyniósł efekt trzeba go pić co najmniej 1,5 litra, codziennie, przez 10 dni.
Inne mikstury ograniczające pocenie to:
- •sok z młodej trawy pszenicznej - pijemy 1 szklankę dziennie przez 14 dni,
- •ocet jabłkowy - 2 łyżki octu jabłkowego+ 2 łyżeczki miodu + 0,25 szklanki ciepłej wody - pijemy 3 razy dziennie, przed jedzeniem, przez 2 tygodnie.
Uwagi końcowe
Jeśli pocenie jest rzeczywiście nadmierne, i o przykrym zapachu, powinniśmy udać się do lekarza. Może to być objaw choroby, np. cukrzycy, nadczynności tarczycy lub choroby nerek.
Dodaj komentarz