Jak ograniczyć pocenie? - 7 skutecznych sposobów

Mokra dłoń przy powitaniu, plamy pod pachami na koszuli, mokre skarpety po zdjęciu butów, wilgotne włosy, i stróżki spływające po skroniach, a czasem nawet nieprzyjemny zapach - to objawy nadmiernego pocenia się. Najczęściej problem ten dotyka nas podczas upalnego lata, ale także pojawia się wówczas, gdy jesteśmy zdenerwowani, czegoś się boimy, w sytuacjach stresowych. Jest to problem wstydliwy i kłopotliwy, dlatego warto z nim walczyć. Oto kilka sposobów.

  • ubrania z naturalnych materiałów;
  • mydło antybakteryjne, antyperspiranty, talk;
  • zioła, ocet jabłkowy, sok z cytryny, sok pomidorowy, sok z młodej trawy pszenicznej.
1

Odpowiednie ubranie

Należy unikać ubrań z materiałów syntetycznych, które nie pozwalają skórze oddychać. Najlepiej wybierać stroje luźne, przewiewne z naturalnych materiałów, np. bawełny. Ważnym elementem są również buty - najlepiej z naturalnej skóry.


2

Higiena osobista

Higiena osobista Kąpiel w wannie lepiej zastąpić prysznicem.

Przykry zapach potu jest efektem rozkładu bakterii występujących na skórze. Dlatego ważne jest aby pot zbyt długo nie znajdował się na naszej skórze. Kąpiel, a najlepiej prysznic, mydło antybakteryjne, dokładne osuszanie skóry, odpowiednie kosmetyki, częsta zmiana bielizny - to podstawa codziennej higieny.


3

Kąpiel w ziołach

Do wanny z wodą warto dodać wywary z takich ziół jak pokrzywa, szałwia, hyzop, malwa, mięta pieprzowa. Zioła te ograniczą pocenie się oraz odświeżą skórę. Woda w wannie powinna być ciepła (nie gorąca), bo właśnie taka zmniejsza pracę gruczołów potowych, i obkurcza naczynia krwionośne.


4

Napary ziołowe na potliwe stopy, dłonie, pachy

Napary ziołowe na potliwe stopy, dłonie, pachy Pachy warto depilować - zabieg ten ogranicza pocenie.

Pocenie się stóp i dłoni możemy ograniczyć za pomocą moczenia ich w naparach z dodatkiem szałwii, lawendy, malwy, tymianku, kory dębu oraz octu jabłkowego lub soku z cytryny. Gąbką zmoczoną w powyższych wywarach możemy przemywać pachy i pozostawić do wyschnięcia (nie wycierać), co również ograniczy pocenie się w tym miejscu.


5

Kosmetyki

Kosmetyki Talk ogranicza pocenie min. stóp.

Zwykłe, tradycyjne dezodoranty warto zastąpić antyperspirantami, które nie tyle maskują zapach potu, ale przede wszystkim ograniczają jego wydzielanie. Ich wybór jest bardzo szeroki: w sprayu, kulce, sztyfcie, żelu zapachowe, lub bezzapachowe. Dzięki zawartości soli glinu, dają one poczucie świeżości i suchości przez całą dobę.
Nieoceniony i niedoceniony jest tradycyjny talk. Nakładamy go na czystą i dokładnie osuszoną skórę stóp, dekoltu, pach i wewnętrznej skóry ud. Zapobiega otarciom i daje długie uczucie świeżości.
Do tradycyjnego talku (dostępnego w drogerii lub aptece), możemy dodać starte w moździerzu, suszone liście szałwii, mięty lub kwiaty lawendy. Taki ziołowy talk nada naszej skórze delikatny, orzeźwiający ziołowy zapach.


6

Dieta dla pocących się

Dieta dla pocących się Latem warto mięso zastąpić świeżymi owocami i warzywami.

Chcąc zmniejszyć nadmierne wydzielanie potu, nasza dieta powinna być bogata w potrawy kwaśne, np. ogórki małosolne, kapustę, wiśnie, porzeczki itp. Powinniśmy także spożywać dużo nabiału: twarogu, kefiru, jogurtu, maślanki. Ogólnie powinniśmy jeść dużo warzyw i owoców, ograniczyć spożywanie potraw słonych oraz ostrych przypraw i dodatków: curry, chili, pieprzu, czosnku, cebuli - produkty te mogą zaostrzyć zapach potu.


7

Herbaty ziołowe i napoje

Na zmniejszenie potliwości ogromny wpływ mają napoje, które pijemy. Powinniśmy ograniczyć spożywanie napoi gazowanych, które gaszą pragnienie, ale na krótko, i jednocześnie wzmagają pocenie się (podnoszą ciśnienie krwi i wydzielanie potu).
Warto pić herbatki ziołowe, głównie z szałwii, mięty, pokrzywy, łopianu i hyzopu.
Potliwość ogranicza sok pomidorowy - żeby jednak przyniósł efekt trzeba go pić co najmniej 1,5 litra, codziennie, przez 10 dni.
Inne mikstury ograniczające pocenie to:

  • sok z młodej trawy pszenicznej - pijemy 1 szklankę dziennie przez 14 dni,

  • ocet jabłkowy - 2 łyżki octu jabłkowego+ 2 łyżeczki miodu + 0,25 szklanki ciepłej wody - pijemy 3 razy dziennie, przed jedzeniem, przez 2 tygodnie.


8

Uwagi końcowe

Jeśli pocenie jest rzeczywiście nadmierne, i o przykrym zapachu, powinniśmy udać się do lekarza. Może to być objaw choroby, np. cukrzycy, nadczynności tarczycy lub choroby nerek.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 05.01.2014

Komentarze

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj