Jak odnowić zużytą skórę na kurtce lub kanapie?
Skóra wykorzystywana jest do szeregu użytkowanych na co dzień części garderoby - kurtek, płaszczy, butów, a nawet spodni. Często w naszych domach skórą obite są kanapy. Jest ciepła oddycha i może być w miarę odporna na zamoczenie. Jej słabym punktem jest jednak wycieranie i starzenie się. Jak można z tym coś zrobić?
- • Krem do skóry
- • Wosk
- • Tłuszcz do skóry
- • Odtłuszczacz
Jak poradzić sobie z mocno wysuszoną skórą?

Skóra to gęsta plątanina włókien kolagenowych wytworzonych naturalnie przez zwięrzęta, poddana procesowi oczyszczania i garbowania. Jako produkt naturalny zawiera wodę i szereg związków lotnych, które z czasem odparowują. Przesuszona skóra zaczyna twardnieć i staje się krucha, podatna na pękanie i zarysowania. Do poprawienia tej sytuacji należy, więc stosować środki nawilżające i konserwujące skórę, które uzupełnią ubytki. Część środków jest przystosowana do skór licowych, a część do skór bez lica.
Jeśli już doprowadziliśmy do dramatycznego przesuszenia skóry, np. susząc ubranie skórzane na kaloryferze, można spróbować ratować produkt stosując produkty zawierające lanolinę np. balsam ARA, krem do stóp, czy nawet krem Nivea. Nasączamy środkiem powierzchnię skóry tak długo jak długo preparat będzie się wchłaniał. Ważne jest to, żeby o skórę dbać możliwie regularnie i konsekwentnie.
Jak wodouodpornić skórę licową?

Siateczka wółkien kolagenowych skóry ma tą zaletę, że oddycha, wypuszczając na zewnątrz nadmiar wilgoci i ciepła. Zabezpieczenie skóry przed wodą powinno, więc polegać na nadaniu powierzchni skóry hydrofobowości. Można tego dokonać stosując woski naturalne lub gotowe pasty. Niestety trwałe zabezpieczenie nie wchodzi w rachubę, gdyż substancje te z czasem odparowują i ścierają się z powierzchni skóry. Dlatego proces impregnacji należy powtarzać regularnie. Po wykonaniu procesu naniesienia środka na powierzchnię skóry warto jest go równomiernie rozprowadzić delikatną szczotką. Skórę licową po odparowaniu rozpuszczalnika pasty warto wypolerować twardą szczotką.
Jak zabezpieczyć uszkodzenia skóry i przywrócić jej wspaniały wyglad?

Lico skóry tworzy się w procesie jej przetwarzania w zakładzie garbarskim. Jest to dość odporna sprasowana warstwa skóry, często dodatkowo malowana i lakierowana dla uzyskania dłuższej trwałości. Pod licem znajduje się skóra mniej zwarta i gładka, która niestety bardziej absorbuje wilgoć i brud. Jeśli uszkodzimy lico skóry zadraśnięciem, można miejsce ubytku uzupełnić kolorową lub bezbarwną szpachlą do skóry, a następnie w zależności od wyglądu miejscowo pomalować. W zależności od producenta farb proces malowania wymaga różnego rodzaju dodatkowych odczynników, takich jak odtłuszczacze, zmywacze czy preparaty gruntujące. Przykładowo produkty KAPS współdziałają ze sobą w kolejnych etapach kolorowania skóry.
Przywrócenie koloru skóry
Również utrata koloru skóry, np. przez wypłowienie, nie jest problem. Stosując zmywacz starych preparatów, farbę koloryzującą, a następnie lakier bezbarwny możemy poprawić kolor. Możliwe jest nawet przebarwienie skórzanego wyrobu na kolor całkowicie nowy, taki jaki zawsze chcieliśmy mieć. Lakierowanie lub woskowanie skóry, jako proces końcowy, sprawia, że jest znowu staje się gładka i błyszcząca, tak jak by była nowa. Praktycznie skóra jest jedynym z niewielu materiałów ubraniowych i obiciowych, któremu można przywracać piękny wygląd niewielkim nakładem środków i pracy i to praktycznie bez końca.
Dodaj komentarz