Jak kąpać się w wannie?
To właśnie starożytni Rzymianie wiedzieli, że kąpiele w wannie nie są tylko zabiegami higienicznymi, ale i kosmetycznymi, odmładzającymi i odprężającymi. Nie jest obojętne, w jakiej kąpieli się zanurzymy, ile czasu będzie trwała, jak ciepła będzie woda i co do niej dodamy. Kąpiel może nas odmłodzić, uspokoić, zahartować, pobudzić, zrelaksować, upiększyć. Jak więc dobrać kąpiel do naszych potrzeb?
- • Wanna, odpowiednia woda, ingrediencje i chwila dla siebie.
Rozróżniamy trzy rodzaje kąpieli:
1. Chłodne - temperatura wody 20 - 27 stopni: działa pobudzająco oddech i tętno, pomaga obudzić się, stanąć na nogi. Nie powinny być stosowane przez osoby o słabym zdrowiu. Polegają na kilkakrotnym, kilkusekundowym zanurzaniu się w chłodnej wodzie.
2. Letnie - temperatura wody 28 - 33 stopnie; działa uspokajająco na organizm; powinna trwać do 15 minut.
3. Gorące - temperatura wody 37 - 43 stopnie; działa silnie pobudzająco na nasz układ nerwowy; korzystamy z nich po ciężkim dniu. Powinna trwać maksymalnie do 5 minut.
Bez względu na rodzaj kąpieli powinniśmy przestrzegać kilku zasad:
* kąpiel bierzemy wieczorem, przed pójściem spać. Jeżeli kapiesz się w ciągu dnia, pamiętaj, żeby po kąpieli ciepło się okryć i od razu nie wychodzić z domu,
* nie kąpiemy się tuz po posiłku,
* w chłodnej lub gorącej kąpieli zanurzamy się powoli,
* w czasie kąpieli pocieramy ciało szczoteczką, szorstką myjka, rękawica, aby pobudzić krążenie,
* w miarę możliwości należy zakończyć kąpiel chłodnym prysznicem
Do kąpieli możemy dodawać różne ingrediencje: gotowe płyny do kąpieli z różnymi ekstraktami, sole do kąpieli, możesz dodać również napary z ziół, mleko, otręby, szare mydło, krochmal.
O dodatkach mówią nam nasze potrzeby: stres, zmęczenie, chęć podjęcia dalszej walki, alergie, potrzeba zadbania o wygląd skóry, alergie, przetłuszczająca się skóra.
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-03 17:44:38
Ostatnio zmieniony: 2012-04-06 13:37:39
Dodaj komentarz