Farby do włosów – jakie wybrać? Jak dobrać kolor? Bezpieczna koloryzacja
Farby do włosów są kosmetykami, które pozwalają na szybką i odważną metamorfozę. Nowy kolor włosów może dodać charakteru, podkreślić naszą urodę, a nawet odmłodzić. Zmiana jest tym, czego niewątpliwie potrzebuje każda kobieta, jednak nasza metamorfoza musi być dobrze przemyślana, by nowy odcień podkreślił nasze atuty.

Metamorfozę możemy powierzyć profesjonalistom i zdać się na ich doświadczenie, co wiąże się jednak ze sporym wydatkiem. Wiele kobiet decyduje się więc na domową koloryzację, która pozwala osiągnąć równie zadowalające efekty – oczywiście pod warunkiem, że sięgniemy po produkty dobrej jakości i wybierzemy właściwy kolor. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie, dlatego warto wiedzieć, czym kierować się, wybierając farby do włosów i docelowy odcień.
Farby do włosów – bezpieczna koloryzacja w domowym zaciszu

Farby do włosów domowego użytku odwróciły rynkowe trendy o 180 stopni. Dzięki nim wszystkie kobiety mogą w profesjonalny sposób zadbać o swoje włosy i totalnie odmienić swój wizerunek. Są o wiele tańszym rozwiązaniem niż wizyta w salonie fryzjerskim, a pozwalają uzyskać równie satysfakcjonujący efekt. Należy jednak świadomie i ostrożnie wybierać środki koloryzujące, by niepotrzebnie nie obciążać i nie niszczyć kosmyków.
Częste farbowanie włosów lub wykorzystywanie produktów wątpliwej jakości, może wysuszać i niszczyć włosy. Spośród tysięcy marek i jeszcze większej liczby proponowanych odcieni, musimy wybrać farbę, która pozwoli nam przeprowadzić bezpieczną koloryzację, a jednocześnie pokryje nasz naturalny odcień lub też pozwoli odświeżyć kolor.
Poszczególne farby do włosów znacznie się od siebie różnią, dlatego najpierw ustalmy, na jakim rodzaju koloryzacji nam zależy – farby do włosów dzielą się na produkty do koloryzacji tymczasowej, półtrwałej oraz trwałej.
Koloryzacja trwała jest najpopularniejszą metodą zmiany koloru – daje najbardziej trwały efekt. Preparat jest odporny na mycie. Farby trwałe zaliczane są do kategorii produktów utleniających (oksydacyjnych). Składniki wnikają w strukturę włosa.
Koloryzacja półtrwała pozwala zmienić odcień kosmyków, jednak kolor traci na intensywności z każdym kolejnym myciem. Zazwyczaj farby półtrwałe nie zawierają amoniaku, dzięki czemu są mniej szkodliwe dla włosów.
Koloryzacja tymczasowa gwarantuje nam totalną, ale chwilową metamorfozę. Pigment nie dociera do wnętrza włosów, a otula kolorem wyłącznie ich powierzchnię. Efekt utrzymuje się do pierwszego mycia.
Farbując włosy w domu, koniecznie przestrzegajmy instrukcji, która zawsze jest dołączona do produktu. Nie przeciągajmy zalecanego czasu koloryzacji. Dokładnie zabezpieczmy skórę przy linii włosów oraz uszy. Po koloryzacji nie zapominajmy o odżywce oraz masce, które wzmocnią nasze kosmyki.
Podczas koloryzacji domowej musimy zachować wszelkie środki ostrożności – zwłaszcza, jeśli taki zabieg wykonujemy po raz pierwszy lub też totalnie zmieniamy kolor. Dobrym rozwiązaniem jest przeprowadzenie próby uczuleniowej przed nałożeniem farby do włosów – najlepiej 48 godzin przed koloryzacją. Wystarczy wymieszać niewielką ilość farby oraz aktywatora i nałożyć preparat w zgięciu łokcia, za uchem lub na szyi, poniżej linii włosów. Jeśli nie wystąpi pieczenie, swędzenie oraz zaczerwienienie, możemy wykorzystać farbę podczas domowej metamorfozy.
Farby do włosów – jak dobrać kolor, który idealnie podkreśli naszą urodę?

Farby do włosów różnią się recepturami, składnikami, intensywnością pigmentu. Dlatego wybór odpowiedniego koloru wcale nie jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, powinniśmy przeanalizować kilka aspektów.
Substancją decydującą o naturalnym kolorze włosów jest melanina i jej rodzaje: eumelanina oraz feomelanina. Włosy ciemne posiadają więcej tej pierwszej, natomiast blond oraz rude feomelaniny. Wraz z wiekiem zawartość melaniny we włosach maleje, co jest przyczyną pojawiania się siwych włosów.
Jak dobrać kolor farby do włosów? Na to pytanie nie można odpowiedzieć w sposób jednoznaczny, jednak jest kilka wyznaczników, które warto wziąć pod uwagę, zanim podejmiemy ostateczną decyzję. Wiele zależy od naszej cery, karnacji, koloru oczu i oczywiście typu urody.
Zazwyczaj do zimnej karnacji i niebieskich oczu pasują odcienie blondów – od platyny po popielaty blond, ale również popielaty brąz. Złociste i jasne blondy oraz brązy będą idealne dla kobiet o ciepłej karnacji i niebieskich oczach. Brązowe oczy oraz zimna karnacja aż proszą się o odcienie czekolady oraz zimnego brązu, a także intensywne odcienie czerwieni. Kobiety o piwnych oczach i ciepłej karnacji powinny postawić na złociste brązy oraz miedziane złoto. Do oczu zielonych pasują zaś głębokie brązy, odcienie bordo i mahoń.
Oczywiście dobór farby do włosów w zależności od karnacji czy koloru oczu jest ogólną zasadą, gdyż niekiedy nieoczywiste połączenia również okazują się strzałem w dziesiątkę, dodają nam pazura oraz charakteru. Niekiedy więc warto zaszaleć, pamiętając jednak o tym, że radykalna zmiana koloru: dekoloryzacja czy rozjaśnianie, znacznie mogą osłabić włosy.
Zwykle też odcienie farb do włosów, które podane i zwizualizowane są na opakowaniu, mogą różnić się od rzeczywistego (nierzadko są ciemniejsze). Wiele zależy od koloru wyjściowego, dlatego upewnijmy się, że środek koloryzujący jest odpowiedni dla naszego rodzaju włosów i ich aktualnego koloru – zwłaszcza, jeśli nasze włosy są siwe lub wcześniej były już farbowane.
Często udana metamorfoza to radykalna metamorfoza, jednak farbując włosy w domu, zabieg koloryzacji powinniśmy przeprowadzać stopniowo. Jeśli kobieta o blond włosach zamarzy o czarnym odcieniu, powinna rozpocząć od brązu, stopniowo sięgając po ciemniejsze kolory. Pigment czarny jest niezwykle intensywny, przez co trudno jest się go pozbyć. Rozjaśnianie włosów również może je mocno zniszczyć i uszkodzić. Koloryzacja powinna być stopniowa, by nadmiernie nie obciążać włosów.
Jakie farby do włosów wybrać?

Farby do włosów pozwalają całkowicie odmienić nasz wygląd. Rynek kosmetyczny jest łaskawy pod tym względem, dzięki czemu możemy dowolnie przebierać w środkach koloryzujących oraz odcieniach. Producenci prześcigają się również w tworzeniu coraz to bardziej innowacyjnych formuł, które mają być mniej szkodliwe i pozwalać na bezpieczną koloryzację w domu.
Produkty do koloryzacji powinniśmy wybierać z dużą dozą ostrożności – zwłaszcza w kwestii składu. W składzie farby do włosów, niestety, występuje wiele niebezpiecznych substancji, a na ich czele znajduje się amoniak, który odpowiedzialny jest za otwieranie łusek włosa i ułatwia wniknięcie pigmentu. Amoniak jest chemicznym związkiem, który negatywnie oddziałuje na strukturę włosa – pozbawia kosmyki melaniny, niszczy je i przesusza końcówki, dlatego warto sięgać po produkty bez tej substancji i poszukiwać farb, które opierają się na naturalnych składnikach.
Warto również wiedzieć, że oprócz amoniaku, w farbach znajdują się inne szkodliwe substancje, np. chlorowodór, parabeny czy siarczany, które mogą wywoływać alergię i są uznawane za substancje rakotwórcze. Niepożądany, ale już nie tak szkodliwy, jest również silikon.
Farby do włosów – zwłaszcza te trwałe – nie są bez znaczenia dla kondycji naszych kosmyków. Właśnie dlatego tak ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja. Jak dbać o włosy farbowane? Przede wszystkim do codziennej pielęgnacji należy włączyć profesjonalne szampony do włosów, odżywki oraz maski, które zawierają składniki kondycjonujące i całą moc substancji odżywczych, które wspomagają odbudowę włosa, np. oleje, roślinne ekstrakty, ceramidy czy proteiny. Warto również sięgać po specjalne kosmetyki do włosów farbowanych, które dodatkowo chronią kolor i zabezpieczają go przed utratą intensywności.
Farbowanie włosów w domu musi być przede wszystkim bezpieczne. Tylko wtedy osiągniemy satysfakcjonujący efekt i nie narazimy naszych włosów na niepotrzebne zniszczenia. Piękne, lśniące i mocne włosy są najpiękniejsza ozdobą kobiety, dlatego zanim sięgniemy po farby do włosów, przeanalizujmy ich skład i zastanówmy się, czy kolor, który uzyskamy, na pewno jest tym, o którym marzymy.
Dodaj komentarz