Dlaczego szwajcarskie zegarki uznaje się za najlepsze na świecie?

Szwajcarskie zegarki są uznawane za najlepsze na świecie – znane jest nawet powiedzenie „chodzić jak w szwajcarskim zegarku”. Kraj ten kojarzy się z najlepiej wykonanymi, precyzyjnie działającymi i najpiękniejszymi zegarami i zegarkami. Skąd fenomen szwajcarskich zegarków? Dlaczego właśnie ten kraj jest nazywany krainą zegarmistrzów? Wyjaśniamy!

1

Historia Szwajcarii jako kraju zegarków

Historia Szwajcarii jako kraju zegarków

Produkcją pierwszych zegarków osobistych zajmowali się już w XVI wieku francuscy hugenoci, którzy w związku z Reformacją byli zmuszeni szukać schronienia poza krajem. Znaleźli je w Republice Genewskiej, na której czele stał Kalwin. Genewa była wtedy miejscem słynącym z produkcji pięknej biżuterii, zaradni kalwiniści postanowili więc połączyć siły z lokalnymi producentami i kupcami. Zaczęli tworzyć funkcjonalne i piękne zegarki, których noszenia nie zabraniała religia protestancka (w przeciwieństwie do biżuterii).



Szwajcarzy nie byli jednak na tyle zamożni, by kupować produkowane w Genewie zegarki, dlatego kalwiniści postawili na handel poza tym regionem. Stąd też już od początków XVII wieku szwajcarskie zegarki zaczęły rozprzestrzeniać się po kraju i Europie. W 1824 roku w Genewie powstała pierwsza szkoła zegarmistrzowska, a nieco później, dwaj słynni zegarmistrzowie: Antoni Patek i Franciszek Czapek założyli tam pierwszą fabrykę zegarków.


2

Szwajcarski zegarek musi spełniać określone normy

By zegarek można było nazwać „szwajcarskim”, musi spełniać określone normy. „Wyprodukowane w Szwajcarii” jest bowiem nie tylko informacją o kraju pochodzenia zegarka, ale przede wszystkim normą prawną. Zgodnie z prawem, tytuł ten mają wyłącznie zegarki faktycznie wyprodukowane w Szwajcarii. Oznacza to, że:
• mechanizm ma szwajcarskie pochodzenie,
• mechanizm został zamknięty w granicach Szwajcarii,
• producent przeprowadza ostateczną inspekcję zegarka w Szwajcarii.
Dzięki tak surowym normom przyznawania zegarkom oznaczenia „Swiss Made” kupujący ma pewność, że otrzymuje zegarek rzeczywiście wyprodukowany w Szwajcarii. Chcąc więc stać się właścicielem zegarka najwyższej jakości wykonanego kunsztownie i precyzyjnie (tak jak na przykład zegarki Glycine – jednej z najstarszych szwajcarskich marek), warto zwracać uwagę na to oznaczenie.


3

Dlaczego warto zainwestować w szwajcarski zegarek?

Szwajcaria jest uznawana za królestwo zegarków nie tylko z powodu długiej historii ich produkcji, ale także jakości ich poszczególnych elementów.



W mechanizmie pojawiają się koła zębate wykonane ręcznie. Można je serwisować, co oznacza, że nawet jeśli się zużyją, zegarek wciąż nadaje się „do naprawy”. Dlatego szwajcarskie zegarki są długowieczne i można przekazywać je z pokolenia na pokolenie.



Zegarki produkowane w Szwajcarii wykonuje się najczęściej ze stali chirurgicznej 316L, czyli stali wysokogatunkowej i wytrzymałej oraz odpornej na korozję. To oznacza, że są mniej podatne na zużycie i doskonałe dla alergików. Stanie się właścicielem szwajcarskiego zegarka to także symbol klasy i prestiżu. Producenci szwajcarskich zegarków są nie tylko znani ze swojego kunsztu, ale i ciągłego dążenia do ulepszania zegarków.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 04.04.2023

Komentarze

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj