Nieśmiałość wadą, czy zaletą?

Czy nieśmiałość traktować, jako wadę w charakterze człowieka, czy może, jako atut? Nieśmiałość pojawia się przy braku komunikacji z otoczeniem, braku pewności siebie i z obawy o oto, że zostaniemy wyśmiani lub zlekceważeni. Sprawia, że wycofujemy się z życia i tkwimy, gdzieś we własnym świecie lub kąciku. Czy można nauczyć się pokonać tą nieśmiałość?

  • ćwicz odwagę, nie zamykaj się na otoczenie, nie bój się ciszy, poproś o pomoc najbliższych
1

Nie unikaj kontaktu z innymi ludźmi

To nie jest metoda, aby pozbyć się nieśmiałości. Na pewno brak kontaktu z drugą osobą tylko będzie pogłębiać ten stan i nie pomoże, a wręcz przeciwnie, zaszkodzi. Osoba nieśmiała będzie przekonana, że nic nie ma do powiedzenia w grupie. Nieśmiałość tak naprawdę rodzi się w psychice człowieka i kiełkuje wraz z jego niepewnością oraz brakiem samoakceptacji. Tu w tym miejscu należy zastanowić się, jakie przyczyny, sytuacje powodują, że stajemy się nieśmiali.


2

Nie bój się ciszy w rozmowie

Będąc w towarzystwie zazwyczaj rozmowę prowadzi ktoś, kto ma wiele do powiedzenia albo „dusza towarzystwa”. Osoba nieśmiała ma problem z nawiązaniem dialogu lub obawia się ośmieszyć lub właśnie ciszy. Mała przerwa w rozmowie nikomu nie zaszkodzi, można zmienić temat, by wybrnąć z sytuacji i rozpocząć rozmowę na bardziej przyjazny. Cisza nie jest spowodowana tym, że w towarzystwie jest osoba nieśmiała. Po prostu wyczerpał się dany temat. Zazwyczaj osoba nieśmiała obwinia siebie za to, że jest nieśmiała i to przez nią nastała krępująca cisza.


3

Otaczaj się ludźmi, którzy dobrze oddziałują na Ciebie

Staraj się nie rezygnować z komunikowania się z innymi ludźmi, przebywaj w ich otoczeniu, nie musisz od razu włączać się do zagorzałej dyskusji, ale samo przebywanie wśród ludzi już doda Tobie pewności. Przyjdzie taki czas, że sam będziesz chciał podjąć wyzwanie i odezwać się do grupy. Nawet drobne dialogi zmuszą Ciebie do określonej reakcji.


4

Zmień myślenie negatywne na pozytywne

Swoje myślenie musisz zdecydowanie przestawić na inne tory. To nie Ty jesteś winny, że masz w sobie cechę nieśmiałości. To, co dotychczas uważałeś za słabą stronę, możesz z powodzeniem zamienić na atut. Wystarczy popatrzeć na siebie od innej strony, jako na osobę wrażliwą i czułą, bo takie osoby nieśmiałe właśnie są. Te cechy charakteru okazują się bardzo cenne w życiu.


5

Stosuj słowa klucze

Dla podtrzymania rozmowy, jeżeli dojdzie, możesz zastosować słowa klucze, które same naprowadzają na nowe tematy do rozmowy, a dialog bez problemu rozwija się. Na czym to polega? Kiedy toczy się rozmowa na dany temat, to wychwytujesz słowa, które kierują tematem i w ten sposób możesz swobodnie rozmawiać, nie obawiając się ciszy lub urwania rozmowy. Wiedząc, jaki jest temat w oparciu o słowa klucze możesz konstruować nowe tematy, nawiązujące do głównego. W ten sposób zawsze każdy z was będzie miał coś do powiedzenia.


6

Zaangażuj do spotkań swoje, najbliższe otoczenie

Przebywaj tam, gdzie czujesz się dobrze, utrwalaj wszystkie zachowania, które powodują, że nie odczuwasz nieśmiałości, dobrze bawisz się i nie masz wrażenia, że zaraz spłoniesz ze wstydu i języka zabraknie Tobie w gębie. Poproś kogoś z Twoich bliskich, aby obserwował Cię, jak zachowujesz się w danych sytuacjach. Stwórzcie różne okoliczności, w których Ty czujesz się niepewnie. Na pewno przyjaciele powiedzą, co robisz źle i jak możesz nad tym pracować.


7

Słuchaj, co mówią ludzie z otoczenia

Słuchaj, co mówią ludzie z otoczenia

Jeżeli nadal boisz się odezwać do grupy, to naucz się słuchać, ponieważ dobry słuchacz również znajdzie swojego rozmówcę. Skupiaj się nad tym, co usłyszysz, a dialog sam rozwinie się na pewno. Tutaj możesz z powodzeniem szukać słów kluczy, one ułatwią wasze, wspólne relacje. Jako słuchacz sprawdzisz się na sto procent, bo przecież jesteś wrażliwy i nieśmiały, a to ogromne zalety takiego słuchacza.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 10.07.2013

Komentarze

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj