Jak żyć ze złośnikiem?

Czy czujesz, że codziennie musisz obchodzić się z bliską tobie osobą jak z jajkiem, żeby uniknąć wybuchów jej złości? Nie wiesz, co możesz zrobić lub nie, co powiedzieć lub nie, aby nie urazić lub nie rozgniewać go. Nie ważne, czy jest to dziecko, rodzeństwo, małżonek, rodzic czy inna bliska osoba, to tak napięta atmosfera nie sprzyja atmosferze w domu. Umiejętność radzenia sobie ze złośnikiem może wydawać ci się dużym wyzwaniem – jednak pamiętaj, że dom to azyl, w którym powinieneś się czuć bezpiecznie, bez strachu przed wybuchami ze strony drugiej osoby. Poprzez pomoc złośnikowi w poskramianiu jego złości i wskazaniu mu odpowiednich metod będziesz mógł cieszyć się wspólnym życiem u jego boku. Oto kilka rad, które będą pomocne, gdy żyjesz ze złośnikiem pod jednym dachem:

1

Powiedz złośnikowi, że jego złość rani cię. Trzymanie swoich uczuć to podstawowy błąd. W ten sposób złośnik nie wie, jak wielką krzywdę wywołują jego wybuchy złości i nadal będzie postępował w dotychczasowy sposób. Czasami spokojne przedstawienie swoich uczuć – bez krytyki i prowokowania – może uświadomić złośnikowi, że jego zachowanie jest nieodpowiednie i krzywdzące.


2

Dostrzegaj sygnały pojawiające się przed wybuchami złości bliskiej osoby. Gdy nauczysz się ich, wówczas będzie ci łatwiej spróbować ukierunkować jej myślenie na inny tor. Podtrzymuj pozytywne myśli i działania, aby nie pozwolić na odpalenie zapłonu.


3

Wycofaj się, gdy złośnik wybucha, aby je go złość nie została skierowana na ciebie. Wyjdź z pokoju, albo jeśli trzeba z mieszkania i pozwól by czas uciszył jego złość. Pamiętaj, że złość w końcu minie, nie należy jej tylko podsycać. Jeśli ty również zaczniesz się złościć i wyrzucać w tym momencie swoje bóle i pretensje to nastąpi kumulacja waszej wspólnej złości i konsekwencje mogą być opłakane.


4

Poszukaj pomocy profesjonalisty. Psycholog lub psychoterapeuta pomoże wam odnaleźć przyczyny problemów wywołujących złość oraz nauczy was umiejętności radzenia sobie z negatywnymi emocjami.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 08.05.2012

Komentarze

Świetny pomysł na poradę. Gratuluję

Ostatnio zmieniony: 2013-02-16 14:46:54

Dobra porada:) Pozdrawiam

Ostatnio zmieniony: 2012-11-19 09:58:25

Dobre wskazówki. Mam takiego znajomego w pracy, który jest typowym cholerykiem. To znaczy wybucha, wyzbywa się złych emocji, kłóci się zaciekle, a potem zmiana o 360 stopni i człowiek nie do poznania. To naturalna reakcja takiego charakteru. Kiedyś kłóciłam się z nim na śmierć i życie i nic to nie dawało, obecnie znalazłam sposób, potrafię opanować swoją złość i pozwalam mu się zezłościć, on sam później przychodzi i przeprasza. Gdybym miała mieć taki charakterek w domu, to bym chyba udusiła gołymi rękami. Na szczęście to tylko znajomy i nie muszę stosować takich metod drastycznych, choć on potrafi mi podnieść ciśnienie:), a i tak się lubimy. Cóż złośnicy też muszą być na odmianę. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2012-05-12 13:20:25

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj