Jak żyć w konkubinacie?

Świat idzie do przodu, więc i ta forma związku, kojarząca się z wolnością, staje się coraz bardziej popularna. Według Wikipedii, konkubinat to "związek dwóch osób, podobny do małżeństwa, jednak nieformalny z uwagi na brak rejestracji cywilnej bądź bez religijnego usankcjonowania związku". Brak formalnego małżeństwa oznacza, że taki związek dwóch osób pozbawiony jest wielu przywilejów, choć też ma swoje plusy. Jak żyć w takim związku? Na co zwrócić uwagę? Oto kilka wskazówek:

  • Świadomość wyboru konkubinatu
1

Alimenty
Jeśli chodzi o alimenty, tylko wspólne dziecko ma do nich prawo. Natomiast jeśli wskutek rozstania się sytuacja materialna kobiety uległa znacznemu pogorszeniu, nie może ona ubiegać się o to świadczenie (w przeciwieństwie do kobiet po rozwodzie).


2

Dzieci
Pary w nieformalnych związkach nie mają prawa do adopcji dzieci. Natomiast urodzone w konkubinacie dziecko ma status pozamałżeńskiego, czyli ojciec może uznać dziecko albo następuje ustalenie ojcostwa przez sąd. Dziecko pozamałżeńskie ma takie same przywileje jak dzieci z małżeństwa - ma prawo do dziedziczenia, alimentów, renty rodzinnej, może także nosić nazwisko ojca.


3

Dziedziczenie
Prawo do spadku ma najbliższa osoba zmarłego. W przypadku braku spisanego testamentu majątek zmarłego przypada spadkobiercom ustawowym (dzieciom, rodzicom itd.), natomiast konkubent nie dziedziczy nic. Warto więc u notariusza spisać testamenty na swoją rzecz. Jeśli partner nie wydziedziczy bliskich, mają oni prawo domagać się zachowku - połowę tego, co należałoby im się ustawowo.


4

Majątek
Między konkubentami nie zachodzi wspólnota majątkowa. W przypadku rozstania nie muszą przechodzić przez kosztowną sprawę sądową o podział majątku. Jednak w przypadku wspólnych inwestycji może dochodzić do sporów, bowiem trudno ustalić, kto i w jakiej części te inwestycje sfinansował. Warto więc zachowywać rachunki oraz być współwłaścicielem nieruchomości i ruchomości.


5

Pożyczka/kredyt
W przypadku małżeństwa, zaciągnięcie kredytu bez zgody małżonka jest wbrew prawu. W wolnych związkach konkubenci nie odpowiadają za długi swojego partnera, a więc mogą zadłużać się bez zgody partnera. Oczywiście mogą zaciągnąć pożyczkę czy kredyt wspólnie, ale wtedy każdy z partnerów odpowiada tylko za spłatę swojej części zobowiązania. Poza tym bank liczy zdolność kredytową każdego z konkubentów osobno, a więc trudniej wziąć kredyt na większą sumę.


6

Podatki
Konkubenci nie mają prawa do wspólnego rozliczania się z fiskusem. Poza tym w przypadku dziedziczenia czy darowizn podatek od spadków i darowizn oblicza się według najwyższej stawki.


7

Umowa cywilna
Jeśli umowa cywilna nie reguluje relacji między partnerami, nie mają oni prawa żądać od siebie żadnej rekompensaty. Umowa taka może określać prawa własności, sposób rozporządzania wspólnym majątkiem, kwestię opieki nad dziećmi, a także odszkodowania finansowe w przypadku rozstania, zdrady itp. Umowę cywilną najlepiej spisać u notariusza.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 23.09.2010

Komentarze

pomogła mi ta porada, dziękuję

Ostatnio zmieniony: 2013-04-12 21:57:39

wiele wyniosłam z tej porady ;) dziekuje

Ostatnio zmieniony: 2013-02-16 14:42:22

a ja wolę małżeństwo jakoś inaczej...

Ostatnio zmieniony: 2011-03-18 20:20:47

Świetna porada:) Zapraszam do mnie:)

Ostatnio zmieniony: 2011-01-29 23:30:26

Bardzo dobrze coś z życia napisane, a nie książkowo.

Ostatnio zmieniony: 2010-11-18 17:49:35

ciekawa porada, nie wpadłaby na to, żeby o czymś takim pisać;)

Ostatnio zmieniony: 2010-10-02 15:49:29

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj