Jak pokonać egoistę?
Egoista to typ człowieka, który charakteryzuje się tym, że nie ma rzeczy, która nie należałaby się mu. To przekonanie jest tak ogromne, że doprowadza do konfliktów. Stawia warunek i nie znosi sprzeciwu. W pierwszej kolejności on musi dostać, a inni są nieważni. Wszystko tylko przez duże „JA”. W towarzystwie gra pierwszoplanową rolę i uważa się za najlepszego.
Często zachowanie egoisty można tłumaczyć brakiem poczucia swojej wartości, czuje się gorszy i dlatego kompleksy próbuje zrzucić na swoją ofiarę. To, co mu się nie udało przypisuje pokrzywdzonemu. Używa argumentów, które pomniejszają i czynią drugą osobę drugorzędną. Po osiągnięciu celu egoista czuje się lepszy, że znalazł się od niego ktoś gorszy.
Z reguły egoista jest bardzo niecierpliwy. Po tym, jak sobie coś zaplanował, a mu to nie wyszło, próbuje innym sposobem. Nie liczy się z konsekwencjami i stosuje wśród ludzi manipulację. Za wszelką cenę rekompensuje swoje niedoskonałości w tym, że otacza się luksusami i nie przebiera w słowach.
Egoista z góry zakłada, że, gdy spotka na swojej drodze kogoś przyjaźnie nastawionego, to osoba taka nie ma, co liczyć na odwzajemnienie. Na samym początku przelicza, czy ta znajomość pozwoli mu coś osiągnąć lub załatwić. Jest wyrachowany i miejscami potrafi być, nawet agresywny.
Zupełnie nie zależy egoiście na więzach emocjonalnych z drugą osobą, nie widzi swoich błędów w tym, że poszkodowany jest raniony, nie dba o to, by budować i utrwalać stosunki interpersonalne. W zupełności sam sobie potrafi być swoim panem.
Egoista nie zna, co to empatia i troska o drugą osobę. Wszystko to mu jest obce i wręcz nieznane. Owładnięty pogonią za sukcesem, często mierzy wyżej niż potrafi. Nie zna krytyki i nie potrafi jej przyjąć do siebie. Za każdym razem uważa się za lepszego od innych. Jest stanowczy i wytrwały tylko nie potrafi to w odpowiednich proporcjach podzielić.
Jak pokonać egoistę? W jego zachłanności. Egoista bez przerwy chce coraz więcej i więcej. Nie słucha nikogo rad i często popełnia błędy. Pomimo, że ponosi klęskę, tkwi dalej przy swojej racji. Egoistę można szybko zdemaskować poprzez pokazanie mu, że druga osoba ma też mocne strony.
Nie należy bać się egoisty. Negocjacje to jego żywioł, ale przygotowanie się do nich przez przeciwnika powoduje wybicie się z rytmu i wprowadzenie niepewności. Kolejną rzeczą jest udowodnienie egoiście, że nie tylko on będzie miał z czegoś profity. Poszkodowanemu też się należy.
Egoista nie zawsze jest lubiany w grupie, a właśnie w grupie jest siła. Nie będzie taki mądry i agresywny, gdy podpadł już innym. Siła argumentacji pozostałych powinna ostudzić wyrywny charakter egoisty.
Osobę poszkodowaną przez egoistę, ale mającą respekt pośród innych, egoista będzie próbował wejść z nią w układy, aby mieć wsparcie dla swojego pomysłu. Może, nawet zdarzyć się, że będzie pełna akceptacja poszkodowanej osoby.

Egoista, aby sprawdzić, jak daleko może posunąć się w swoim działaniu, będzie testować cierpliwość innych. Robi to nie dla zabawy, ale po to, aby wiedzieć, co tym osiągnie, oczywiście dla siebie. Liczą się tylko zyski, a nie więź emocjonalna i człowiek. Dobrze jest w takim wypadku wytyczyć jakąś granicę i ją egzekwować.
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2012-10-28 21:40:20
Ostatnio zmieniony: 2012-10-28 21:38:00
Ostatnio zmieniony: 2012-10-28 20:52:23
Ostatnio zmieniony: 2012-09-13 20:59:42
Ostatnio zmieniony: 2012-09-12 20:14:08
Ostatnio zmieniony: 2012-09-11 21:32:34
Dodaj komentarz