Jak pokonać choleryka?

Z reguły choleryk jest spokojny, można rzec oaza spokoju, ale do momentu, gdy coś lub ktoś nie wyprowadzi z równowagi emocjonalnej. Sieje terroryzm pośród znajomych i nie liczy się z nikim. Biada temu, kto wejdzie akurat w czasie wybuchu wściekłości choleryka. Miewa wybuchy wściekłości i to niekontrolowane, co powoduje ogromne spięcie emocjonalne między nim a poszkodowanym. Zwykle nie patrzy, na kogo wyładowuje swoją złość i nie kontroluje swojego zachowania. Wściekłość choleryk bardzo szybko wyładowuje na przypadkowych osobach, tak samo momentalnie się uspakaja i dziwi się wówczas, dlaczego ktoś czuje się przez niego urażony.

1

To, co cholerykowi w danej chwili leży na języku to powie, czasami przesadnie, wcale tak nie myśląc. W większości choleryk nie kontroluje tego, co mówi, nie rozróżnia raniących słów tylko strzela, jak z amunicji. Dopiero po fakcie dowiaduje się, że stało się coś niedobrego i to przez niego.


2

W swoim zachowaniu choleryk ma zakodowane, że nikomu nie może ufać i wszystko musi kontrolować. Krzyk to sposób na odreagowanie stresu. W takiej chwili nie ma, co dyskutować, bo i tak nic nie osiągnie się tym sposobem. Choleryk nie słucha drugiej osoby i nic do niego nie trafia.


3

Nie potrafi rozmawiać spokojnie na argumenty. Sądzi, że załatwi wszystko krzykiem. Przez to czuje się pewny siebie. Wydaje się mu, że takim zachowaniem wzbudza respekt otoczenia, co jest w dużym błędzie.


4

To pusty krzyk, który nic nie wnosi do rozwiązania problemu. Najlepiej wyjść w takiej chwili, gdy ton zacznie przybierać na sile i słowa są nieuzasadnione. Nie ma najmniejszego sensu wdawać się w przekrzykiwanie, bo i tak nie przyniesie żadnego rezultatu, a tylko straci się niepotrzebnie nerwy do takiej osoby.


5
http://www.flickr.com/photos/mediaflex/4628277817 http://www.flickr.com/photos/mediaflex/4628277817

Choleryk wpadając w furię często mówi rzeczy nieprzyjemne dla drugiej osoby. W takim przypadku nie należy się przejmować, bo na pewno tak nie myślał, po prostu emocje wzięły górę i tyle. Nie ma, co rozpaczać i czuć się skrzywdzonym, bo za pięć minut może znów być podobna sytuacja i ponownie popłynie potok słów.


6

Choleryk nigdy nie będzie chciał się przyznać, że źle postąpił, kogoś uraził, czy obraził. Takie tematy o niewłaściwym zachowaniu należy poruszać z nim tylko twarzą w twarz, a nie eskalować w towarzystwie. I na koniec ofiarą choleryka można zostać przez przypadek, więc należy unikać sytuacji, w których choleryk będzie mógł pokrzykiwać bez powodu, najlepiej opuszczając jego nieuprzejme towarzystwo do momentu wyciszenia się.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 07.09.2012

Komentarze

O to trudny przypadek. Choleryk jest bardzo wybuchowy.

Ostatnio zmieniony: 2013-01-23 20:38:16

Genialna rada!!!

Ostatnio zmieniony: 2013-01-23 14:29:20

Choleryk to wyjątkowym charakter o gołębim sercu, ale też niezłych pazurkach, które potrafią podrapać.

Ostatnio zmieniony: 2012-10-28 21:35:37

Zgadzam się, bardzo trafnie napisana porada:-)

Ostatnio zmieniony: 2012-10-28 20:50:46

Reverb, ShaVi, ale charakterek takiej osoby, to daje popalić nieźle. Znam to, bo mój mąż jest typowym cholerykiem. Wtedy trzeba mieć sposoby na to, aby nie dać się zwariować:). Pozdrawiam gliwicka

Ostatnio zmieniony: 2012-09-11 18:25:30

Bardzo fajnie napisana porada. Pozdrawiam :-)

Ostatnio zmieniony: 2012-09-11 11:31:48

Zdjęcie 100% trafione. :)

Ostatnio zmieniony: 2012-09-11 11:22:17

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj