Jak dbać o przyjaźń?
Przyjaźń to jedna z najważniejszych relacji w życiu każdego człowieka. Jak dbać o tą relację, aby nie wygasła przytłoczona codziennymi obowiązkami i prozą życia?
Zawsze pozostawaj w kontakcie. Ludziom różnie układa się życie, jeśli Twój Przyjaciel wyjechał na drugi koniec Polski albo za granicę nie zatrać z nim łączności. W dzisiejszych czasach telefonów komórkowych i internetu (mail, portale społecznościowe) jest to łatwe. Warto więc znaleźć czas aby napisać maila lub zadzwonić, zapytać o bieżące sprawy, o zdrowie i samopoczucie. Dobrą formą kontaktu są także listy, miło jest dostać kopertę tradycyjną pocztą i czytać napisane odręcznie słowa.
Rozmawiaj jak najwięcej. Bycie na bieżąco z ważnymi wydarzeniami z życia Przyjaciela sprawi, że będziecie mieć poczucie bliskości i nierozerwalnej więzi. Poza tym będzie wiedzieć, że może liczyć na Twoją radę, kiedy zajdzie taka potrzeba. Rozmowa pozwoli także uniknąć niepotrzebnych kłótni i nieporozumień. Im więcej się rozmawia tym szczerzej można to robić.
Bądź szczery. Przyjaciel to ktoś na kogo zawsze można liczyć, także w kwestii szczerości. Powinno się pamiętać, że samemu jej wymagając trzeba też ją dawać. Powinniście wypracować z Przyjacielem takie mówienie sobie prawdy, żeby nie raniła ona nawet jeśli jest przykra. Być może będzie to jedna z niewielu osób w życiu, która będzie mówiła wam ją prosto w oczy. Należy przy tym pamiętać, że nie trzeba się obrażać jeśli coś nas zaboli, tylko docenić intencje.
Pamiętaj o urodzinach, imieninach, rocznicach. Złożenie życzeń, podarowanie kwiatów lub drobnego upominku utwierdzi drugą osobę w tym, że jest dla nas ważna. Poza tym te wydarzenia są świetną okazją do spotkania się.
Odwiedzaj od czasu do czasu. Jednak wspólnie spędzony wieczór to zupełnie coś innego niż rozmowa na GG. Pójście do restauracji, na piwo do baru, na kręgle czy do kina dobrze zrobi nie tylko Waszej przyjaźni ale i Wam samym.
Słuchaj uważnie. Czasami tylko to wystarczy, żeby druga osoba poczuła się lepiej. Może Tobie te problemy wydają się błahe czy głupie, ale dla kogoś innego to może być coś bardzo ważnego. Spróbuj wczuć się w sytuację, znajdź jakąś radę, pociesz. Bardzo ważne jest, aby nie bagatelizować problemów Przyjaciela tylko je zrozumieć.
Nie wiń, nie moralizuj jeśli uważasz, że robi coś źle. Każdy ma własne życie i oczywiście można wyrazić opinie w stosunku do danego postępowania, ale nigdy nie należy go potępiać. Czasami może to być trudne, w sytuacjach, w których uważamy, że Przyjaciel popełnia błąd, ale jak już wspomniałam należy pamiętać, że to jego życie. I każdy uczy się na własnych błędach.
W sytuacjach kryzysowych wspieraj. Zdarzają się takie chwile, kiedy Przyjacielowi jest ciężko. Może to być spowodowane czyjąś śmiercią, zakończeniem związku, problemami w pracy czy innymi wypadkami. Bądźmy wtedy przy nim, sama obecność sprawi, że druga osoba poczuje się mniej samotna i mniej zdołowana.
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-19 16:37:39
Ostatnio zmieniony: 2013-02-16 14:29:48
Ostatnio zmieniony: 2012-10-26 22:58:36
Ostatnio zmieniony: 2011-09-26 23:24:27
Ostatnio zmieniony: 2011-03-12 18:03:43
Ostatnio zmieniony: 2011-03-12 14:18:43
Ostatnio zmieniony: 2011-03-11 23:29:59
Dodaj komentarz