Jak zarabiać strategią Big Stack w pokerze no limit texas holdem?
Jest to mój drugi artykuł na temat pokera. Omówię kilka podstawowych pojęć oraz przybliżę czytelnikom strategię Big Stack, aby każdy nowy gracz mógł efektywnie wejść w świat pokera.
Na czym zarabiamy w pokerze?
Zarabianie w pokerze można zdefiniować w bardzo prosty sposób. Kiedy zarabiasz? Wtedy gdy maksymalnie eliminujesz popełniane błędy, oraz maksymalnie wykorzystujesz błędy przeciwnika. Wydaje się to dosyć banalne stwierdzenie, ale wystarczy przyswoić kilka podstawowych zasad, aby osiągnąć pierwsze sukcesy na niskich stawkach.
Jakie błędy popełniają przeciwnicy?
1. Grają dużo rąk, co za tym idzie często znajdują się w rozdaniach z bardzo słabymi układami.
2. Bardzo często blefują, dokładając tym samym darmowe pieniądze do puli.
3. Grają bardzo pasywnie.
4. Nie potrafią odpuścić silnych rąk w bardzo spekulacyjnych rozdaniach, tracąc dużo pieniędzy.
O czym my powinniśmy pamiętać, aby te błędy wykorzystać?
1. Stosujemy postawę tight-agressive ( przedstawię ją za moment)
2. Ograniczamy blef do zagrania C-bet ( o którym powiem dalej)
3. Obserwujemy graczy przy stole próbując przypisać im odpowiedni ZAKRES RĄK ( o tym powiem za moment)
Postawa tight-agressive.
Tight - oznacza, iż gramy stosunkowo ograniczoną liczbę rąk. W naszej strategii ( Big Stack) będziemy chcieli grac przy stolach 6 osobowych - short handed. Na takich stołach jesteś graczem tight z zakresem poniżej 20% rąk. Oznacza to, że średnio grasz 1 na 5 rozdań. W praktyce możesz spasować po kolei 10 rąk, a potem zagrać kilka z rzędu. Wszystko zależy jaką rękę trafiamy. W naszej strategii proponuję przyjąć następujący zakres rąk:
- AK...A10o ( oznacza to, że gramy każdego asa od AK do A10 czyli AK AQ AJ A10, w różnych kolorach, A10o oznacza A10 offsuit czyli A10 w różnych kolorach, A10s oznaczałoby A10 suited czyli w jednym kolorze.
- A6s ( czyli wszystkie asy w kolorze od A6 w górę)
- KQ, KJs
- QJs, J10s, 109s, 98s
To są ręce, z którymi możemy wejść w rozdanie.
Teraz powiedzmy sobie o postawie agressive. Oznacza ona po prostu, iż nasza gra ma być bardzo agresywna. Cel, który chcemy osiągnąć to być nieczytelnym dla przeciwnika, oraz wymusić na przeciwniku fold equity ( o tym powiem dalej). Za każdym razem wchodząc w rozdanie przed floopem pobijamy, lub 3betujemy (przebijamy podbicie), nigdy nie gramy czystego limpu ( sprawdzenia Big Blinda, aby wejść w rozdanie), ani call ( sprawdzenia przebicia). Nasza agresywna gra bardzo często pozwala nam wygrać rozdanie już przed floopem. Jeśli wejdziemy we floopa po agresywnym rozegraniu wcześniejszej partii mamy inicjatywę w rozdaniu.
Wysokość podbić.
Bardzo ważne jest wyważenie wysokości podbić, aby zmaksymalizować nasze zyski. Standardowe podbicie, aby przejąc inicjatywę, ale zarazem nie przestraszyć przeciwnika przed floopem to 3,5BB-4BB ( to znaczy, że przy blindach 0.10 .025, podbijamy o 0.85 $ - 1 $. Ta różnica bierze się z pozycji, jeżeli jesteśmy na wczesnej pozycji ( Blisko blindów) podbijamy odrobinę mocniej, aby nie zopbaczyc w rozdaniu zbyt wielu przeciwników. To podbicie w sytuacji, gdy jesteśmy 1 osobą podbijającą w rozdaniu ( gdy wcześniej ktoś limpował, do podbicia dodajemy +1 BB za każdego limpa). Zmienia się sytuacja gdy ktoś podbił przed nami, wtedy wykonujemy zagranie 3bet, za 3x wielkość wcześniejszego podbicia. ( Np. Gdy ktoś przed nami podbijał za 0.5$ to nasze przebicie będzie wynosiło 1.5$. Są to wartości przebić, które generują odpowiednie fold quity zarazem odpowiednio budując pulę.
Fold Equity.
Fold equity jest to prawdopodobieństwo, że nasz przeciwnik spasuje. Generujemy to najczęściej wysokością podbic. Im wyższe podbicie, tym mniej przeciwnikowi opłaca się wejść w rozdanie ze słabszą ręką, czyli fold equity rośnie wraz z wysokością stawianego przez nas zakładu.
Fold equity to właśnie element pokera, który determinuje nas do grania agresywnie. Po to stosujemy się do wyżej przedstawionych podbić przed floopem, aby wygenerować odpowiednie fold equity u przeciwnika. Umożliwia nam to np. zagrania C-bet ( continuation bet) na suchym floopie.
Continuation bet jest to jedyny blef jaki wolno nam wykonać. Jeżeli trzymamy bardzo silną rękę, podbijając przed floopem generujemy u przeciwnika fold equity, więc trafiając na suchy board stawiamy zakład kontynuacyjny gdyż bardzo często przeciwnik będzie musiał spasować wiele rąk.
Musimy pamiętać, że trafiony board ( karty, które ukazały się na floopie) jest bardzo ważnym czynnikiem gdy chcemy wykonać Cbet. Suchy board oznacza np. 2 niskie karty i jeden monster np. : 2 6 A. Wykonując C-bet na takim boardzie przeciwnik jest skłonny uwierzyć nam, ze mamy Asa ponieważ graliśmy agresywnie przed floopem, nawet gdy sam trzyma niskiego Asa ( np. A4) to jest możliwe, że spasuje obawiając się naszego kickera. Pamiętajmy, ze w przypadku gdy przeciwnik nie pasuje, raczej musimy wycofać się z rozdania. Pamiętajmy, aby nie wykonywać C-betów na bordach takich jak : Q J 8.
Jest to board, który bardzo łatwo kompletuje komuś streeta ( nie daj boże daje draw do koloru), na takim floopie NIGDY nie stawiamy Cbetów.
Podbicia po floopie.
Podbicia po floopie są zależne od tego co chcemy osiągnąć z danymi kartami na floopie, który właśnie się ukazał. Są 2 podstawowe rodzaje podbić po floopie: hand protection - aby chronić własną rękę, oraz for value - aby wygenerować jak największy zysk.
Zagranie hand protection stosujemy gdy na floopie trafiamy najwyższą parę z dobrym kickerem, ale board daje przeciwnikom kilka drawów. Np. Trzymamy AQ, na floopie trafiamy Qpik 10pik 8kier. Widzimy, że jak na razie mamy najlepszą rękę ( nie licząc seta) w rozdaniu, ale board umożliwia przeciwnikom łatwe drawy do streeta bądź koloru. Zagranie Hand protection będzie służyło temu, aby przeciwnikowi nie opłacało się drawować kolejnej karty, aby było to dla niego zbyt kosztowne. Na takim boardzie stawiamy zakład za całą wysokość puli. Np. jeżeli w rozdaniu jest 1,75$ to stawiamy zakład dokładnie za 1,75$.
Inna jest sytuacja gdy trzymając rękę AQ trafiamy na floopie Qpik 8 kier 3karo. Widzimy, że praktycznie nie ma szans żeby zdrawować do streeta bądź koloru, więc nie chcemy spłoszyć naszego przeciwnika, chcemy wyciągnąć od niego jak najwięcej pieniędzy więc stawiamy odrobinę niższy zakład - 3/4 puli. Sprawia to, że fold equity przeciwnika jest mniejsze niż w przypadku zagrania za całą pulę, więc chętniej wrzuci pieniądze nawet z niepewną ręką.
Podsumowując ten paragraf: zagranie hand protection wykonujemy w celu wygenerowania fold equity u przeciwnika i zmuszenia go do spasowania, natomiast zagranie for value wykonujemy, aby zbudować dużą pulę.
Aby nie przedstawić za dużo informacji na raz, kolejne rzeczy ( takie jak rozgrywanie drawów, pasowanie, oraz interpretowanie zagrań przeciwnika) omówię w następnym artykule.
Mam nadzieję że znajdziecie w tym artykule coś dla siebie,
Pozdrawiam, Lymbf.
Dodaj komentarz