Jak grać turnieje S'n'G ( Sit and Go ) w pokera texas holdem?

Gracie już trochę cashówki i chcieliście spróbować swoich sił w s'n'g? Może rozpoczynacie swoją przygodę z pokerem i uważacie, że turnieje s'n'g to jest coś dla was? Przedstawię wam ogólną strategię jak zacząć i zostać odnoszącym sukcesy graczem s'n'g.

  • Konto na serwisie pokerowym. Pieniądze.
1
Źródło: sxc.hu http://www.sxc.hu/photo/1129103 Źródło: sxc.hu http://www.sxc.hu/photo/1129103

Zarządzanie kapitałem ( bankroll management ).

Aby grać turnieje s'n'g w miarę bezpiecznie, musimy posiadać przynajmniej 75 buy-inów. Jest wiele opisów, strategii gdzie ludzie twierdzą, że 50 buy-inów jest wystarczającym bankrollem, natomiast z doświadczenia wiem, że może się to okazać zbyt małym kapitałem.

Tak więc, aby grać turnieje o wpisowym 1$ musimy mieć przynajmniej 75$, a żeby przejść na wyższe stawki np. o wpisowym 2$ musimy mieć 150$.

Ważne, aby pamiętać, że tracąc pieniądze ( na skutek złej passy ) jeżeli zejdziemy poniżej 150$ musimy wrócić z powrotem na niższe stawki. Jest to nieodzowny element skutecznego zarządzania bankrollem.


2

Wczesna faza turnieju.

Wczesna faza turnieju to mniej więcej pierwsze 3 rundy czyli blindy 10/20 20/40 25/50. Przy 4 rundzie zazwyczaj 1/3 graczy odpadła i zaczyna się środkowa faza naszego s'n'g. Przy jedno-stołowych sit and go'ach środkowa faza zaczyna się kiedy zostaje około 6 graczy ( piszę tylko i wyłącznie na temat s'n'g full ring - 9-osobowych).

Grając s'n'g musimy zdać sobie sprawę, iż nasze żetony są bardzo cenne. Cenniejsze są żetony, które tracimy niż te które wygrywamy. Dlatego wczesną fazę turniej gramy bardzo ostrożnie selekcjonując tylko bardzo silne ręce, i rozgrywając jedynie najsilniejsze układy. We wczesnej fazie nie opłaca nam się w żadnym wypadku wejść all-in, nawet z AA, gdyż przegrywając tracimy nasze wpisowe, a wygrywając nie mamy gwarancji, że osiągniemy miejsce płatne dlatego na dłuższą metę zagranie all-in we wczesnej fazie jest nieopłacalne!

Zakres rąk, który ja rozgrywam w pierwszych 3 rundach to: AA KK QQ AK AQs. Jak widzicie to bardzo wąski zakres, ale to pozwoli nam spokojnie przejść przez wczesną fazę, nie tracąc żetonów, a od czasu do czasu pomnażając ostro nasze żetony. Sporadycznie lubię zlimpować pockety ( para na ręku) w poszukiwaniu seta na floopie, ale pamiętajmy, ze jeżeli seta nie trafimy, oddajemy rękę.


3

Środkowa faza turnieju.

Tutaj zaczynamy grać agresywniej, gdyż musimy zarobić trochę żetonów, aby dojść do miejsc płatnych, zresztą graczy zostało mniej, więc spokojnie możemy poszerzyć nasz zakres rąk.

Środkowa faza zaczyna się gdy mamy mniej niż 24BB żetonów i trwa do momentu aż nie zejdziemy do 14BB. Tutaj gramy agresywnie, pozwalamy sobie na wykonanie c-betów, gdyż gracze nie zechcą zaryzykować zbyt dużo żetonów nie mając nic na ręce. Co za tym idzie pasujemy każdy sprawdzony c-bet.
Zakres rąk poszerzamy tutaj o AQ, AJ, A10s, KQ, QJs, pockety powyżej 77. Pamiętamy, żeby po floopie nie blefować za każdym razem, C-bet wykonywać jedynie na suchych boardach. W dalszym ciąg rozgrywamy tylko mocne gotowe układy ( najwyższa para z dobrym kickerem, najwyższa para ze średnim kickerem i drawem do flusha oraz wszystkie lepsze układy).


4

Późna faza turnieju.

Późna faza zaczyna się gdy mamy poniżej 14BB. Mamy wtedy 2 opcje zagrania all-in lub fold. Dzieje się tak dlatego, iż gracze rzadko zaryzykują wszystkie żetony, aby odpaść z turnieju na tym etapie, natomiast blindy są tak duże, że opłaca nam się stealować. Późna faza głównie opiera się na kradzieży blindów, aby dotrwać do miejsc płatnych lub podwoić się dobrym all-inem. Aby Nasza gra była skuteczna ograniczamy się tylko do gry z dobrej pozycji przed floopem - Button, Small Blind, sporadycznie Cut off. Jeżeli jakiś gracz przed nami podbijał pasujemy większość rąk, z którymi weszlibyśmy all-in, wyjątki - AA, KK, AK.
Z gorszymi rękami wchodzimy all-in jedynie z dobrej pozycji, gdy to my inicjujemy zagranie. Nasz zakres będzie znacznie szerszy niż w fazie środkowej. Mianowicie dokładamy A10, A9, A8s, oraz wszystkie pockety.

Jeżeli spadliśmy poniżej 10BB poszerzamy nasz zakres o KQ, KJ, K10, i wszystkie asy. Natomiast mając 5BB lub mniej gramy praktycznie każdą ręką ( w końcu lepiej odpaść walcząc, niż czekać aż zjedzą nas blindy i ante).


5

Bubble.

Bubble to runda, w której zostały miejsca płatne + 1. To znaczy, że jeżeli w turnieju są 3 miejsca płatne, to bubble zaczyna się gdy zostaje 4 graczy.

Tutaj gramy w miarę ostrożnie, gdyż nie chcemy odpaść tuż przed miejscami płatnymi.
Aby przetrwać bubbla musimy kraść blindy, żeby utrzymywać naszego stacka na dobrym poziomie, natomiast pamiętajmy, aby nie kraść z każdą ręką za każdym razem gdy jesteśmy na dealerze. Warto czasem ominąć kolejkę kradzieży, mając na ręce np. 5-8 lub J4 ( chodzi mi o bezużyteczne ręce po floopie).

Dla obytych graczy dobrym zagraniem jest tak zwany "resteal". Możemy się łatwo wzbogacić jeżeli ktoś kradnie nam blindy, przebijając go zagraniem all-in. Pamiętajmy, iż niesie to za sobą pewne ryzyko, więc wykonujemy to zagranie tylko wtedy gdy przeciwnik ma dużo mniej żetonów niż my.


6

Po bubble'u.

Po bubble'u gramy bardzo agresywnie, chcemy jak najbardziej zbudować nasz stack do rozgrywki head to head ( gdy zostaje 2 graczy). kradniemy tutaj często, wywieramy dużą presję na przeciwnikach.
(Jeżeli nasz stack to mniej niż 10BB to all-inujemy się z każdym Asem, każdym królem).

Rozgrywka head to head to dość skomplikowana sprawa. Aby zmaksymalizować ilość osiąganych pierwszych miejsc, czyli zmaksymalizować nasz dochód trzeba zrozumieć kilka zasad, które przedstawię w kolejnej poradzie.


7

Uwagi i spostrzeżenia

  • Przedstawiłem ogólny zarys rozgrywania turniejów sit and go w pokerze. W przyszłości napiszę kilka bardziej szczegółowych porad na ten temat, uwzględniających matematyczne wyliczenia.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 17.05.2012

Komentarze

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj