Przepis na pieczony tort bezowy przyozdobiony owocami

Torcik bezowy, zwany także pod nazwą Pavlova, to prawdziwy rarytas i wyjątkowo wykwintny, delikatny deser. Połączenie lekko chrupiącej na zewnątrz i przyjemnie ciągnącej w środku bezy z kremowym, słodkim kremem i świeżymi, kwaskowatymi owocami uwiedzie każdego wielbiciela słodkości. Wiele osób rezygnuje z samodzielnego wykonania torciku bzowego z obawy przed tym, że nie podoła upieczeniu bezowego spodu. Wbrew obiegowej opinii wcale nie jest to takie trudne, pod warunkiem, że ma się odrobinę cierpliwości i odpowiedni przepis.

  • 150 ml białek
  • 220 g drobnego cukru
  • 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżeczka octu ryżowego lub białego octu winnego
  • 20 dag serka mascarpone
  • 200 ml śmietany kremówki
  • sezonowe owoce (maliny, borówki, jagody, truskawki)
  • cukier puder do posypania ciasta
1

Przygotowania do pieczenia

Przygotowania do pieczenia

W przypadku pieczenia bezy kluczem do sukcesu są świeże składniki i właściwe proporcje. Należy pamiętać, aby białka jajek przed ubiciem dobrze schłodzić. Pod żadnym pozorem nie można także dopuścić do tego, aby w białku znalazła się choćby odrobina żółtka, toteż przy rozbijaniu jajka i oddzielaniu żółtka od białka należy zachować szczególną ostrożność. Przed przystąpieniem do przygotowywania bezy należy rozgrzać piekarnik bez funkcji termoobiegu do 120 stopni Celsjusza a na papierze do pieczenia narysować okrąg o średnicy 18-20 cm (można obrysować talerz śniadaniowy).


2

Ubijanie bezy

Ubijanie bezy

Aby przygotować torcik na 6-8 porcji, należy przygotować 150 ml białek z jajek, 220 g drobnego cukru oraz po jednej łyżeczce mąki ziemniaczanej i białego octu winnego lub ryżowego. Schłodzone białka należy wstępnie ubić na pianę, niekoniecznie bardzo sztywną, a następnie ubijać dale, dodając po jednej łyżce cukru. Zajmie to trochę czasu, ale to podstawa, by beza się udała. Pod koniec ubijania piana jest już bardzo gęsta, sztywna i lekko połyskująca. Na sam koniec należy dodać mąkę ziemniaczaną i ocet winy lub ryżowy i ubijać jeszcze mniej więcej dwie minuty.


3

Wykładanie bezy na papier i pieczenie

Wykładanie bezy na papier i pieczenie

Gdy masa jest już błyszcząca, należy wyłożyć ją na papier do pieczenia uważając, by nie wyjść poza narysowany nań okrąg. Do formowania masy białkowej można użyć szpatułek lekarskich – wystarczy kilkoma zdecydowanymi ruchami „podnieść” brzegi tortu w taki sposób, by w jego środkowej części uformowało się niewielkie wgłębienie. Następnie beze wkładamy do nagrzanego do 120 stopni piekarnika i pieczemy przez 30 minut. Po upływie tego czasu zmniejszamy temperaturę do 100 stopni i suszymy torcik jeszcze przez minimum 3 godziny. Niska temperatura pieczenia sprawi, że beza pozostanie śnieżnobiała, chrupiąca z zewnątrz i piankowa w środku


4

Przygotowanie kremu i dekorowanie

Przygotowanie kremu i dekorowanie

Po zakończeniu pieczenia bezę należy ostudzić. W tym czasie można przygotować krem z serka mascarpone, kremówki i łyżeczki cukru waniliowego. 200 gramów serka mascarpone należy zmiksować cukrem waniliowym (ewentualnie pudrem) a następnie z 200 ml śmietanki kremówki, aż powstanie gęsta masa. 1-2 minuty miksowania całkowicie wystarczą. Zbyt długie ubijanie sprawi, że w kremie powstaną grudki. Śmietankę z serkiem należy wyłożyć na wystudzoną bezę a następnie przyozdobić sezonowymi owocami (malinami, jagodami, truskawkami, borówkami amerykańskimi lub czym kto lubi) i oprószyć cukrem pudrem. Warto torcik odstawić na kilka godzin do lodówki, by wszystkie smaki się ze sobą połączyły.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 04.11.2013

Komentarze

super przepis
Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj