Jak zrobić zakwas chlebowy?
Pachnący, świeży chleb domowego wypieku – coraz częstsze marzenie zwykłego człowieka. I choć wydawałoby się, że przygotowanie pieczywa od podstaw jest sprawa bardzo skomplikowaną, to tak naprawdę nie wiele trzeba żeby upiec dobry chleb. Wszystko zaczyna się bowiem od przygotowania zakwasu chlebowego, którego jakość decydująco wpływa na jakość wypiekanego pieczywa.
- • Aby przygotować zakwas chlebowy należy uprzednio przygotować:
- • - 400g mąki żytniej – im wyższy typ mąki tym lepsza mąka do wykonania zakwasu chlebowego. Typ maki oznacza zawartość substancji mineralnych w mące i jest oznaczany na opakowaniu.
- • - 440 ml letniej wody – woda powinna mieć temperaturę około 27 stopni, nie wolno do zakwasu dodawać wody gorącej ponieważ zaparzy mąkę, ani zbyt zimnej ponieważ zakwas nie da się rozrobić.
Dzień Pierwszy

Do wysokiego naczynia wsypujemy 100 g mąki i dodajemy 110 ml letniej wody. Całość bardzo dokładnie mieszamy, tak długo aż powstanie jednolita całość. Po wymieszaniu masy odstawiamy ją w ciepłe miejsce i pod przykryciem trzymamy ją tam przez 24 godziny. Temperatura wybranego miejsca powinna oscylować między 25 a 30 stopni Celsjusza. Zakwas można dodatkowo przemieszać po upływie 12 godzin.
Dzień Drugi
Po upływie 24 godzin do wstępnej formy zakwasu dodajemy kolejne 100 gram mąki i 110 mililitrów letniej wody. Całość dokładnie mieszamy, tak aby nie pozostały żadne grudki i niewymieszana mąka. Całość odstawiamy w ciepłe miejsce na kolejne 24 godziny. Po 12 godzinach zakwas dodatkowo mieszamy.
Dzień Trzeci

Po upływie 24 godzin ponownie dodajemy 100 gram mąki i 110 mililitrów letniej wody. Całość dokładnie mieszamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 24 godziny. Po 12 godzinach dodatkowo mieszamy.
Dzień Czwarty
Czwartego dnia jeszcze raz powtarzamy cała procedurę dodawania mąki i wody, oraz dokładnego mieszania zakwasu. Po jej wykonaniu naczynie z zakwasem jeszcze raz odstawiamy w ciepłe miejsce na 24 godziny.
Dzień Piąty
Zakwas jest gotowy do użycia, gdy na jego powierzchni zaczną się pojawiać pęcherzyki powietrza i widać, że cała masa równomiernie „pracuje”, tzn. że w zakwasie rozwijają się pożądane bakterie kwasu mlekowego i dzikie drożdże.
Zakwas można przechowywać i stopniowo korzystać z niego do wypieku chleba. Można również w każdej chwili dorobić zakwasu dodając do niego odpowiednią ilość mąki i letniej wody.
Dodaj komentarz